Dlaczego pies gryzie łapy?

Dlaczego pies liże i gryzie swoje łapy?

Zastanawialiście się dlaczego właściwie pies liże łapy? Pies liże łapy codziennie, tak jak my myjemy ręce. Jest to zupełnie normalne i zdrowe zachowanie, które czasami może jednak stać się patologiczne. Dlatego zawsze należy obserwować swojego psa i sprawdzać, czy jego zachowanie nie staje dziwne. Warto obserwować co robi psiak w ciągu dnia – czy często się myje, drapie, etc. Może się bowiem okazać, że mycie łap jest nazbyt częste, wręcz patologiczne. Kiedy trzeba się zaniepokoić? 

Pies liże łapy oczywiście po to, żeby zadbać o swoją higienę i jeśli robi to kilka razy dziennie, nie mamy powodów do niepokoju. Jednak jeśli zauważysz, że psiak liże swoje łapy raz za razem i robi to bardzo często i długo, może to być objawem choroby. Przede wszystkim warto skonsultować się z weterynarzem, który sprawdzi stan skóry psiaka, jego łapy, poszuka ewentualnych urazów i przyczyn problemu. Jaki zatem może być powód częstego gryzienia łap? 

1. Nuda 

Pies może wylizywać swoje łapy ze zwyczajnej nudy. Warto wtedy zastanowić się, czy zapewniamy mu wystarczającą ilość zabawy i spacerów. Jeśli nie – trzeba to koniecznie zmienić! 

2. Stres 

Nowe zwierzę w domu, przeprowadzka, hałas, zmiana rutyny, pojawienie się malucha – to i wiele innych to sytuacje, które nie są naszemu psiakowi obojętne. Warto pamiętać, co ostatnio zmieniło się w życiu pupila, by jak najszybciej znaleźć źródło problemu i znaleźć jakieś rozwiązanie. Warto skonsultować się z weterynarzem i behawiorystą, poza tym warto kupić obrożę uspokajającą, czy specjalny dyfuzor z feromonami, które uspokajają. 

3. Pies kuleje i liże łapę 

Powodem lizania łapy mogą być również urazy i podrażnienia. Podrażnienia mogą się szczególnie często pojawić latem i zimą. Latem, kiedy są upały, asfalt nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, co powoduje silne oparzenia psich łapek. Należy na to bardzo uważać. Z kolei zimą pies jest narażony na silne rany i podrażnienia wynikające z obsypanych solą chodników. Kiedy pies liże łapę i kuleje, może to również oznaczać, że po prostu doznał urazu i próbuje poradzić sobie z nim na własną rękę. 

Reklama

4. Zapalenia i alergie 

Powodem częstego lizania łap mogą być także grzybice, zapalenia, drzazgi, igły drzew iglastych, ostre ciała obce, etc. Jeśli coś wbiło się psiakowi w łapę, będzie z pewnością bardzo często ją lizał, by pozbyć się ciała obcego i odkazić ranę. W takim wypadku trzeba oczywiście jak najszybciej udać się z psiakiem do weterynarza. Pies liże łapy także wtedy, kiedy jest na coś uczulony i odczuwa świąd. Powodem lizania łap mogą być również pasożyty. 

5. Pazury 

Przyczyna może leżeć również w źle przyciętych, albo nieprzyciętych pazurach. Zdarzają się też psy, które obgryzają swoje pazury, przez co tworzą się razy i zmiany rozrostowe, z którymi koniecznie trzeba zgłosić się do weterynarza. Zawsze pamiętaj, żeby regularnie przycinać pazury swojego psiaka. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Ile godzin śpi pies?

Ile śpi pies? I ile powinien spać? Sen zajmuje aż 1/3 życia i trudno przecenić [...]

Dodaj komentarz

Reklama