Prawidłowe żywienie kotów

Prawidłowe żywienie każdego domowego pupila, to nie lada wyzwanie. Nie inaczej ma się rzecz z kotami, które są ścisłymi drapieżnikami i potrzebują pokarmu, który jest ubogi w węglowodany. Jednakże popularnie dostępne karmy, szczególnie te dostępne w hipermarketach oraz w dyskontach, zawierają mnóstwo wypełniaczy, które są niezdrowe dla ukochanych mruczków. Chociaż świadomość dotycząca karmienia zwierząt jest coraz większa, to dostępność dobrych, markowych karm jest poza specjalistycznymi sklepami nadal niska, a wielu właścicieli kotów nie wie, jaka mokra karma dla kota będzie najlepsza dla ich przyjaciela.

Podstawą jest wysoka zawartość mięsa

Warto, żeby mokra karma dla kotów zawierała mięso mięśniowe i ewentualnie podroby, a nie produkty pochodzenia zwierzęcego. W ich skład zalicza się zmielone kopyta, kości, skóry oraz pazury czy pióra, które nie niosą ze sobą żadnych wartości odżywczych i są po prostu odpadem produkcyjnym. Według polskiego prawa informacje o składzie procentowym składników muszą być zawarte na etykiecie, także z tyłu zazwyczaj można bez problemu znaleźć informację o tym, jakich składników użyto. Każdy producent, który używa prawdziwego mięsa z pewnością się tym pochwali, więc sprawdzenie tego nie nastręcza trudności.

Dobra mokra karma dla kota powinna być także bezzbożowa. Drapieżniki nie trawią węglowodanów i są im one absolutnie zbędne, a zboża są dla kotowatych szczególnie ciężkostrawne. Utrudniają także pobieranie z pokarmu wody, której mruczki niewiele piją, gdyż są stworzeniami półpustynnymi. To powód, dla którego lepiej jest wybierać mokre karmy dla kotów, które zawierają możliwie jak najmniej wypełniaczy. Jeżeli jakieś już się w kocim pokarmie znajdują, to lepiej, żeby nie były zbożowe.

Równie ważne są dodatki witaminowe

Koty w naturze żywią się głównie małymi ptakami i gryzoniami, dlatego doskonałej jakości mokra karma dla kota powinna zawierać dodatki, które w naturze pupil pobiera ze swojej zdobyczy. Najważniejszym z nich jest tauryna, bez której nie mogą one normalnie funkcjonować. Istotny jest także wapń i fosfor, a także ich wzajemny stosunek do siebie, który powinien wynosić 1,15:1. To bardzo ważne, ponieważ zaburzenie tego współczynnika może wpływać na powstawanie problemów z nerkami oraz pęcherzem.

Inne występujące w karmie dodatki, to witaminy z grupy D oraz E, cynk, mangan, jod czy miedź. Im więcej dodatków ma mokra karma dla kota, tym większa szansa, że jest ona odpowiednio zbilansowana i że zagwarantuje kociakowi długie i zdrowe życie. Dlatego warto zawsze czytać etykiety!

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama