Kubraczek dla kota po zabiegu- co to i po co się stosuje?

Kiedy kot musi przejść operację, jedną z najważniejszych rzeczy, o jakie trzeba zadbać jest zakup lub wypożyczenie odpowiedniego zabezpieczenia rany po zabiegu. To niezwykle istotne z punktu widzenia zdrowia zwierzęcia. Najczęściej stosuje się specjalne kubraczki, zwane też fartuszkami, które chronią miejsce szycia .

Kiedy stosuje się kubraczek dla kota?

Kubraczek najczęściej używa się po sterylizacji kotki lub innym zabiegu takim jak usunięcie ciała obcego z przewodu pokarmowego, guza lub operacji ropomacicza. Takie zabezpieczenie jest niezbędne, ponieważ, gdyby nie zostało założone kot mógłby rozdrapać lub wygryźć szwy, co mogłoby doprowadzić do bardzo poważnych skutków. Takie ubranko zabezpiecza również ranę przed przypadkowym zabrudzeniem i zainfekowaniem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kotów wychodzących (choć warto rozważyć, by po operacji nie wypuszczać zwierzęcia z domu do czasu zagojenia ran). Odpowiednia ochrona sprawia, że rana goi się szybciej i ładniej.

Fartuszek dla kota sprawdza się także przy leczeniu dermatologicznym, jeśli konieczne jest nakładanie specjalnych maści. W takiej sytuacji koci zwyczaj wylizywania sierści mógłby zakończyć się nie tylko niepotrzebnie przedłużającym się i uciążliwym leczeniem, ale nawet poważnym zatruciem środkami leczniczymi.

Jak dobrać odpowiedni kubraczek?

Dobrze dobrane ubranko pooperacyjne powinno mieć odpowiedni rozmiar, żeby nie spadało z kota i nie było dodatkową uciążliwością dla zwierzęcia, które i tak już nie czuje się dobrze. Najlepiej, jeśli istnieje możliwość przymiarki, w przypadku gdy jej nie ma, powinno się dokładnie zmierzyć kota przed zakupem. W niektórych lecznicach jest też możliwość wypożyczenia takiego fartuszka.

Istotny jest również materiał, z jakiego wykonano kubraczek, powinien on być uszyty z bawełny, która zapewnia odpowiednią wentylację i dobry klimat do gojenia się ran lub zmian skórnych. Materiał powinien również być bardzo wytrzymały na wielokrotne pranie w wysokich temperaturach.

Reklama

Jak dbać o ubranko pooperacyjne?

Ponieważ fartuszek ma kontakt z chorym zwierzęciem, niezwykle istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Konieczne może okazać się pranie w 90 stopniach oraz dezynfekcja, szczególnie jeśli używać ma go kolejne zwierzę. Ubranko powinno być zawsze czyste i należy zwracać na to szczególną uwagę. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w więcej, niż jeden kubraczek, by spokojnie móc wyprać zabrudzony i w tym czasie móc zabezpieczyć ranę lub zmienione miejsca na skórze.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama