Jak zrozumieć psa

Jak zrozumieć psa? Poznajemy mowę ciała psa

Wiesz, że aż 70% naszej komunikacji stanowi komunikacja niewerbalna? Czyli gesty, mimika, szeroko rozumiana mowa ciała. Nie inaczej ma się sprawa w przypadku naszych psiaków, a może nawet bardziej, ponieważ nie umieją one mówić w sposób dla nas zrozumiały, ale za to ich mowa ciała może nam wiele powiedzieć i sprawić, że będziemy w stanie zrozumieć lepiej ich potrzeby i to, co pragną nam przekazać. Mowa ciała psa wcale nie jest trudna i w dzisiejszym artykule opowiem Ci o niej więcej. 

Jak zrozumieć psa? 

Pies komunikuje się z nami na wiele sposobów – poprzez ruchy ogona, uszu, wyraz pyska, odsłanianie zębów a nawet poprzez sierść! Chociaż większość sygnałów odczytujemy instynktownie, zdarzają się sygnały, których odczytywanie przychodzi nam z trudem. Warto nauczyć się języka ciała Twojego psiaka, żeby zbudować jeszcze lepszą relację i stworzyć wyjątkową więź. Jak zatem odczytywać mowę ciała i emocję psiaka? 

Złość 

Jest to emocja, którą trudno porównać do jakiejkolwiek innej i kiedy widzisz zezłoszczonego psa, nie pomylisz go z żadnym innym. Pies, który okazuje złość, będzie spięty i sztywny, wyprostuje się i może nawet nastroszyć grzbiet, żeby wydawać się większy. Wzrok złego psa będzie skupiony, czoło będzie zmarszczone, uszy położone (przygotowane do walki), a zęby będą odsłonięte. Wargi psiaka będą cofnięte, dokładnie pokazując kły. Zauważysz również zmarszczony nos i cały pysk. Ogon będzie całkowicie nieruchomy i będzie można usłyszeć warczenie, niskie i dość ciche (a czasami głośne). Jeśli zobaczysz psa w takim stanie, najlepszym wyjściem będzie przede wszystkim nie prowokować go. Wycofaj się cicho i bardzo powoli, tak, by pies mógł się uspokoić. 

Postawa neutralna 

Powinna być to postawa, którą pies zachowuje przez większość dnia. Psiak powinien być zrelaksowany i dość nieruchomy. Najczęściej jest to postawa, w której pies leży na boku albo na brzuchu i z zainteresowaniem obserwuje otoczenie. Uszy nie są położone, są w naturalnej pozycji, czoło i brwi również są zrelaksowane. Pies może mieć lekko uchylony pysk i sprawiać wrażenie, jakby się lekko uśmiechał. Ciało i cały ogon będą spokojne i odprężone. Tak powinien wyglądać Twój pupil przez większość dnia. 

Skupienie 

Skupiony psiak jest skoncentrowany na czymś niecierpiącym zwłoki, np. na patyku, czy zabawce, którą mu właśnie rzuciłeś, albo na odgłosie, który go zaciekawił. Zauważysz, że Twój pies jest czujny, kiedy jego oczy będą szeroko otwarte i skupione na jednym punkcie, nie będzie również mrugał. Jego uszy będą skierowane na źródło zainteresowania, a pysk będzie otwarty, albo lekko zamknięty. Ciało psiaka może być lekko naprężone w oczekiwaniu. Masa ciała psiaka będzie oparta na przedniej części jego ciała, ogon może lekko merdać. 

Reklama

Frustracja 

Frustracja jest dla psa nieprzyjemnym przeżyciem. Kiedy pies jest sfrustrowany, jego postawa ciała będzie sztywna. Może szczekać, okazywać agresję, czy uciekać. Psiak sfrustrowany będzie bardzo skupiony na obiekcie frustracji, dlatego może nie słyszeć Ciebie ani Twoich poleceń. Uszy będą nadstawione, tak jak w przypadku skupienia, oczy będą szeroko otwarte, a wargi sztywne. Jest to stan, który zazwyczaj nie trwa zbyt długo, ponieważ jest dla zwierzaka zwyczajnie męczący. Jeśli zauważysz, że Twój pies często jest sfrustrowany, koniecznie zgłoś się do behawiorysty o poradę, 

Strach 

Przestraszony pies jest kolejną postawą, która będzie dość łatwa do odczytania, choć zachowanie w reakcji na strach może różnić się w zależności od psa. Jedne psy kiedy się boją będą się kulić u uciekać w kąt, żeby być jak najmniej widocznymi, inne będą wręcz przeciwnie – okazywać agresję i naprężać całe ciało. Oczy mogą być szeroko otwarte, albo zamknięte ze strachu. Uszy praktycznie zawsze będą położone, tak jak przy agresji. Pies może kompulsywnie ziewać i oblizywać wargi. Może też podwijać swój ogon. Przestraszony pies nie będzie zainteresowany niczym innym, poza obiektem strachu. Nie będzie chciał jeść, nawet ulubionych smakołyków, nie będzie też reagował na komendy. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama