Zapalenie ucha u psa -przyczyny,przebieg, leczenie

Zapalenie ucha u psa jest dość częstym problemem, który jest diagnozowany u  weterynarza. Dotyczy co prawda psiaków w każdym wieku i każdej rasy, ale bez  wątpienia niektóre rasy są bardziej od innych narażone na występowanie tego schorzenia.  Dochodzi do niego najczęściej w trakcie kąpieli w domu, czy jeziorach, szczególnie, jeśli  uszy psiaka nie zostaną później dokładnie wysuszone. Jak zatem zapobiegać zapaleniu  ucha u psa, a jeśli już do niego dojdzie – jak je leczyć? 

Zapalenie ucha u psa – objawy 

Zapalenie ucha zewnętrznego, bo właśnie takie pojawia się u psiaków najczęściej, może  być łatwo pomylone z chorobami skóry, czyli na przykład z alergią, czy świerzbem. Pies  wydrapuje sobie uszy i ich okolice i potrząsa w charakterystyczny sposób głową, tak  jakby chciał pozbyć się jakiegoś ciała obcego ze środka.

Drapanie może niestety  skutkować: 

  • – rumieniem,  
  • – wyłysieniem,  
  • – wtórnymi infekcjami bakteryjnymi, 
  • – strupki na małżowinie usznej, 
  • – urazami mechanicznymi.  

Psiak może pocierać głową o meble i inne przedmioty, żeby złagodzić nieco świąd, może  też mieć problem z utrzymywaniem równowagi. Zapalenie ucha wywołuje obrzęk i ból,  można też zauważyć spuchnięte ucho u psa. Przy jakichkolwiek próbach dotknięcia ucha  pies będzie najprawdopodobniej uciekał, może być nawet agresywny. Możliwe są też 

takie objawy jak skomlenie z powodu bólu. Dodatkowo może się wydawać, że widzimy  brudne uszy u psa, ale w rzeczywistości jest to ropny wysięk o nieprzyjemnym zapachu.  

Reklama

Choroby uszu u psa – przyczyny 

Przyczyn zapalenia ucha u psa może być sporo, ale wśród najczęściej występujących  można wymienić: 

  • – pasożyty,  
  • – atopie, 
  • alergie pokarmowe i kontaktowe, 
  • – niedrożność kanału słuchowego (która może być spowodowana na przykład polipami  lub nowotworami),  
  • – ciała obce. 

Częstym powodem zapaleń bywa też infekcja bakteryjna lub zakażenie drożdżakami  (grzybami). Każdy pies może zachorować na zapalenie ucha, ale szczególnie narażone są rasy, których uszy zwisają, czyli spaniele. Narażone są też psiaki z owłosionymi uszami,  czyli teriery i pudle, i także shar pei, które mają naturalnie zwężony przewód pokarmowy.  

Reklama

Ryzyko wystąpienia zapalenia jest tym wyższe, im częściej psiak bierze kąpiele i jego  uszy nie są dokładnie suszone. Często choroba pojawia się też wtedy, kiedy włosy z uszu  w przypadku ras, które mają sporą ilość owłosienia w tym miejscu, nie są regularnie  usuwane.  

Zapalenie uszu u psa – powikłania  

Każda nieleczona choroba naraża niestety psiaka na możliwe powikłania.  

W wyniku zgrubienia i zwłóknienia warstw naskórka, który narasta w trakcie zakażenia,  dochodzi o zwężenia kanału słuchowego, a na dalszym etapie do zwapnienia chrząstki.  

W przypadku przewlekłego zapalenia dochodzi o przerwania błony bębenkowej (w aż 71% przypadków) i zapalenia ucha środkowego (w 82% przypadków). Jeśli zapalenie  pójdzie dalej i dotrze do ucha środkowego, mogą wystąpić takie objawy, jak niechęć do  jedzenia, oczopląs, częste wymioty, czy zaburzenia poruszania się.  

Reklama

Bardzo częstym powikłaniem jest także krwiak ucha u psa. Powstaje on w wyniku urazu  podczas potrząsania głową, kiedy świąd jest bardzo silny i pies próbuje się podrapać.  Leczenie takiego krwiaka powinno być jak najszybsze i polega na usunięciu całej krwi,  skrzepu i oczyszczeniu małżowiny, żeby nie doszło do deformacji.  

Zapalenie ucha u psa co podać, jak leczyć? 

Z uwagi na to, że przyczyn tej choroby może być bardzo dużo, diagnostyka powinna być różnokierunkowa i rozszerzona. Konieczne jest pobranie zeskrobiny skóry z małżowin  usznych. Może ono bowiem wykazać obecność pasożytów, a biopsja skóry może  wykazać choroby autoimmunologiczne, czy nowotwory.  

Jeśli z kolei ucho zostało dokładnie przebadane i nie ma żadnych widocznych,  niepokojących zmian, najważniejszym narzędziem diagnostycznym będzie mikroskopowe  badanie wysięku usznego. Może ono pomóc ustalić, czy zakażenie ma podłoże  grzybicze, czy może bakteryjne. Weterynarz może zlecić szereg badań mających na celu  zdiagnozowanie ewentualnej alergii, lub RTG puszki bębenkowej.  

Leczenie będzie tak naprawdę zależało od tego, jaka była pierwotna przyczyna powstania  zapalenia. Najczęściej trzeba będzie podawać krople do uszu dla psa, zakładając, że  błona bębenkowa nie jest uszkodzona. Krople są przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i  przeciwświądowe, co pozwala na szybką poprawę, i ulgę dla psiaka już w pierwszych  dniach stosowania terapii. 

Reklama
Reklama

Zapalenie ucha u psa leczenie domowe 

Źle leczone lub nieleczone zapalenie ucha u psa może skutkować wieloma poważnymi  powikłaniami. Przede wszystkim nigdy nie należy podawać psu kropli do ucha  przeznaczonych dla psa. Odpadają też wszystkie domowe sposoby na zapalenie.  Absolutnie nie powinno się również stosować kropli do uszu profilaktycznie, ponieważ pies szybko uodporni się na zawarte w nich antybiotyku. Innymi słowy, wizyta u  weterynarza jest koniecznością. Im szybciej zabierzesz pupila do lekarza, tym lepiej dla  niego i jego uszu. Zapalenia uszu eskalują bardzo szybko, więc nie narażaj swojego  zwierzaka na przykre konsekwencje zaniedbania leczenia. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Wady i zalety kojca dla psa

Kojec dla psa, czyli inaczej mówiąc klatka zabezpieczająca dla zwierzaka jest rozsądnym rozwiązaniem dla każdego właściciela czworonoga, [...]

Jedna myśl na temat “Zapalenie ucha u psa -przyczyny,przebieg, leczenie

Dodaj komentarz

Reklama