Behawiorysta zwierząt - co musisz o nim wiedzieć?

Psi behawiorysta – kim jest behawiorysta zwierząt

W artykułach bardzo często wspominam, że w razie wszelkich wątpliwości i problemów, należy zgłosić się po poradę do weterynarza i behawiorysty. Kim tak naprawdę jest jednak psi behawiorysta, czym się zajmuje i jak może pomóc Twojemu pupilowi? 

Kto to jest behawiorysta? 

Behawiorysta jest tak naprawdę psim / kocim / generalnie zwierzęcym psychologiem. Prowadzi on terapię zachowań zwierząt, dzięki której pomaga zrozumieć opiekunom ich zwierzaki i wyeliminować szereg problemów behawioralnych, z którymi się zmagają. Do najczęstszych problemów należą: gryzienie, nadmierne szczekanie, szarpanie na smyczy, drapanie, niszczenie rzeczy, agresja wobec obcych. Psi psycholog pracuje zarówno z psem, którego stara się zrozumieć i uczy dobrych nawyków, jak i z opiekunem, z którym przede wszystkim przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący pupila, a także uświadamia i podpowiada co robić, by wyeliminować dany problem. 

Behawiorysta nie jest oficjalnym zawodem, tzn., że nie widnieje w indeksie zawodów stworzonym przez Ministra Pracy i Polityki w sierpniu 2014 roku. 

Behawioryzm psów, a właściwie behawioryzm w ogóle jest kierunkiem w psychologii, który stał się bardzo popularny w XX wieku i mówi o tym, że zwierzęta działają według dość prostych zasad i każde ich zachowanie chce nam coś powiedzieć. Zachowania zwierząt opierają się na odruchowych i wyuczonych reakcjach na bodźce, które terapią można zmienić. To znaczy, można zmienić sposób reagowania zwierzęcia na dane bodźce. 

Behawiorysta zwierząt – co musisz o nim wiedzieć? 

Behawiorysta psów zostaje nim dzięki ukończeniu kursu dyplomowego COAPE (Centre of Applied Pet Ethology). Jest to największa na świecie organizacja kształcąca behawiorystów zwierzęcych i znajduje się ona w Wielkiej Brytanii. Od 2008 roku istnieje w naszym kraju oddział tejże organizacji, dzięki czemu można zdawać w naszym kraju egzamin końcowy. Warunkiem jego ukończenia jest uzyskanie pozytywnej oceny ze wszystkich składowych elementów szkolenia, czyli ze wszystkich prac zaliczeniowych, modułów teoretycznych i praktycznych, a także ze studium przypadku. 

Reklama

Cena kursu nie należy do najniższych, bowiem wynosi około 9 tysięcy złotych. 

Behawiorysta zwierzęcy – jak zapisać się na kurs? 

Nie każdy może zostać psim behawiorystą. Aby móc w ogóle zapisać się na kurs, trzeba mieć minimum wyższe wykształcenie, a także udokumentowane doświadczenia w pracy ze zwierzętami. Jaka praca będzie się liczyć? 

Reklama
  • dyplom weterynarii lub medycyny,
  • praca w schronisku lub fundacji,
  • kurs dogoterapii lub kurs trenerski,
  • prowadzenie hodowli lub domu tymczasowego dla zwierząt. 

Na kurs można również zakwalifikować się poprzez ukończenie innego kursu w COAPE, np. 

  • szkoła dla psów
  • think dog
  • study dog 

Dopiero na podstawie wyżej wymienionych kryteriów można wysłać formularz zgłoszeniowy a także list motywacyjny, w którym powinno zostać opisać opisane doświadczenie w pracy ze zwierzętami. 

Behawiorysta zajmuje się zatem zachowaniem Twojego psiaka, a raczej nieprawidłowościami w jego zachowaniu. Na szczęście korzystanie z usług behawiorysty staje się coraz bardziej popularne, dzięki czemu mniej psiaków trafia do schronisk, ponieważ opiekunowie nie poddają się tak łatwo w walce o zmianę zachowania psa. Niestety nadal wiele zwierząt zostaje oddanych tylko dlatego, że źle się zachowują, wykazują agresję, niszczą rzeczy, drapią, czy dużo szczekają. Pozbycie się psa i wzięcie w zamian innego z nadzieją na to, że trafi się „lepszy egzemplarz” jest bardzo zgubne, ponieważ może się okazać, że problem tkwił w domu, w którym psiak żył, a konkretnie w zachowaniu właścicieli i złym podejściu. Zawsze należy walczyć o swojego psiaka i zrobić wszystko, by pomóc mu zmienić swoje nawyki. 

W końcu psiaki są tacy jak my, też mają swoje lęki, problemy i traumy, a naszym zadaniem jest im pomóc je przezwyciężyć. Behawiorysta właśnie w tym Ci pomoże – pomoże w stworzeniu silnej i zdrowej relacji z Twoim pupilem. Wyjaśni jego złe zachowanie i podpowie Ci co możesz zrobić, żeby je opanować i unikać błędów na przyszłość. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama