Schipperke - opis rasy, cena, hodowla, szczeniaki

Schipperke – opis rasy, cena, hodowla, szczeniaki

Schipperke jest niewielkim, czarnym owczarkiem, który bywa bardzo często mylony ze szpicem. Jego charakterystyczne, szpiczaste uszy i ostro zakończony pyszczek faktycznie są cechami charakterystycznymi dla szpiców, jednak mimo wszystko schipperke jest dumnym owczarkiem o dużym potencjale na stróża. To pogodny psiak, który przepada za ruchem na świeżym powietrzu. 

Schipperke – charakter 

W małym ciele wielki duch – to idealny opis schipperke. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, jest to bardzo odważny psiak, który mocno przywiązuje się do swoich opiekunów i nie wyobraża sobie życia bez nich, a także źle znosi samotność. Bardzo dobrze dogaduje się ze starszymi dziećmi, nie jest polecany dla mniejszych maluchów, ponieważ nie znosi traktowania pozbawionego szacunku i delikatności. 

Jeśli chodzi o inne zwierzęta, a w szczególności inne psy, jest tolerancyjny i generalnie dobrze się z nimi dogaduje, trzeba jednak pamiętać, że ma dość wybuchowy charakter i nie należy go prowokować, w innym wypadku jest nieustępliwy, i może stać się agresywny. Trzeba natomiast poświecić szczególną uwagę relacjom tego psiaka z mniejszymi zwierzętami, szczególnie gryzoniami. Schipperke tępił kiedyś gryzonie, przez co może traktować chomiki, świnki morskie i tym podobne zwierzątka jako ofiary. Warto zapoznawać je zatem za sobą bardzo wcześnie albo trzymać gryzonie w miejscu niedostępnym dla psiaka. 

Schipperke są fantastycznymi stróżami, które nie szczekają zbyt dużo, ale skutecznie informują domowników o ewentualnym niebezpieczeństwie. 

Uwielbiają aportować, są znane z ogromnych sukcesów w agility, flyballu i obedience, ale żeby pies osiągał w tych dziedzinach dobre wyniki, trzeba zacząć trenować naprawdę wcześnie, jeszcze w czasie, kiedy pies jest szczeniakiem. 

Reklama

Jest to dobra rasa dla wszystkich, którzy uwielbiają ruch na świeżym powietrzu i długie spacery – schipperke również je uwielbia. Z drugiej strony, potrafią bardzo dobrze dostosować się do swojego opiekuna, dlatego dobrze sprawdzą się również jako psy dla osób starszych i nieco mniej aktywnych. Schipperke może mieszkać zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. 

Shipperke – zdrowie i żywienie 

Są to zdrowe i odporne psiaki, które często dożywają nawet 17 – 18 lat! Najbardziej trzeba tak naprawdę uważać na ich wagę, ponieważ nadwaga może bardzo negatywnie wpłynąć na ich zdrowie i skrócić ich życie, a schipperke mają spory apetyt. 

Reklama

Jeśli chodzi o jedzenie, nie są to wymagające psiaki, ale ich karma powinna być oczywiście wysokiej jakości. Szczenięta powinny otrzymywać koniecznie wysokokaloryczną karmę, dorosłe psy – mniej kaloryczną z uwagi na tendencję do tycia. 

Bardzo dobrze sprawdzi się dieta BARF składająca się z surowego mięsa, warzyw, owoców i ziół, z dodatkiem witamin i suplementów. 

Schipperke – historia 

Schipperke jest bardzo bliskim kuzynek owczarków belgijskich. Pierwsze wzmianki o psach podobnych psach pojawiają się w XV wieku w kronice mnicha Wenceslasa. Okazuje się, że Wenceslas uważał schipperke za wcielenie diabła! 

Kolejne wzmianki dotyczące tej rasy pojawiają się w XVII wieku. W tamtym czasie w okolicach Brabancji (jest to prowincja Belgii) psiaki podobne do schipperke były rozpowszechnione jako psy pasterskie i były bardzo cenione przez mieszkańców. Z tamtej rasy wydzielono dwie rasy – jedną, która świetnie sprawdzała się jako psy pasterskie i drugą, która nadawała się lepiej do tępienia gryzoni i pilnowania kurczaków. 

Reklama

Właśnie te mniejsze pieski, które były używane do tępienia gryzoni i pilnowania drobiu, były ulubieńcami brukselskich szewców. Organizowano nawet konkursy piękności, na których porównywano nie tylko urodę tych psiaków, ale rownież ich inteligencję i umiejętności. 

Psiaki te rozpowszechniły się w XIX wieku w Belgii i mniej więcej w tym czasie zainteresowali się nimi brytyjscy hodowcy. Zaczęli oni je masowo wykupywać. W 1888 roku belgijscy kynolodzy założyli pierwszy klub rasy i niedługo później powstał pierwszy wzorzec. 

Obecnie są to bardzo popularne psiaki przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i w Szwecji. Do Polski pierwsza rasa przybyła dopiero w 2004 roku ze Szwecji. W naszym kraju mioty zdarzają się jednak bardzo rzadko, dlatego na szczeniaki trzeba zazwyczaj trochę poczekać, najczęściej minimum kilka miesięcy. 

Schipperke – pielęgnacja 

Jest to rasa bardzo odporna na warunki atmosferyczne, a jego pielęgnacja jest naprawdę łatwa – tak naprawdę wystarczy wyszczotkować go raz na tydzień – dwa tygodnie. W okresie linienia warto szczotkować go oczywiście częściej. 

Reklama
Reklama

Poza szczotkowaniem należy kąpać go w zależności od potrzeb, jednak nie powinno się to odbywać częściej, niż raz na kilka miesięcy. 

Warto dodatkowo sprawdzać mu uszy, od czasu do czasu przemywać oczy i zadbać o regularne czyszczenie zębów, ponieważ schipperke mogą mieć tendencje do odkładania się kamienia nazębnego. 

Schipperke waży od 3 – 9 kg. Jego wielkość to około 30 cm. 

Psiaki te żyją najczęściej od 15 – 16 lat. Jego miesięczne koszty utrzymania to około 70 – 150 zł, a koszt szczeniaka to około 3500 zł.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Chihuahua – opis rasy

Klasyfikacja FCI - Grupa IX , sekcja 6, nr wzorca 218 Najmniejszy piesek na świecie o [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama