Jamnik długowłosy - cena i opis rasy

Jamnik długowłosy (Króliczy) – opis rasy

Jamnika znamy i lubimy wszyscy. Ten pocieszny, uroczy psiak był w Polsce bardzo popularny w latach 80 i 90. Psiak ten, mimo swoich niewielkich rozmiarów i krótkich nóżek, potrzebuje dużo ruchu i ma dość energiczny temperament, choć jest o wiele spokojniejszy, niż jego szorstkowłosy i krótkowłosy kuzyn. Co warto wiedzieć o jamniku? 

Jamnik długowłosy – charakter 

Jest to bardzo radosny i pogodny psiak, który mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i często wybiera sobie ulubieńca, o którego bywa później naprawdę zazdrosny. Jamnik źle znosi samotność, dlatego powinien znaleźć się w domu, w którym będzie otrzymywał dużo uwagi. Psiaki te są dość ufne w stosunku do obcych ludzi i całkiem szybko się zaprzyjaźniają. Czasami zdarzy im się obszczekać obcych, ale zdarza się to raczej sporadycznie. 

Jamniki bardzo dobrze odnajdą się w towarzystwie innego psa, najlepiej, jeśli będzie tej samej rasy, choć tak naprawdę przyzwyczają się do każdego zwierzaka, także do kota. 

Jamniki długowłose są o wiele spokojniejsze od swoich krótkowłosych i szorstkowłosych kuzynów. Uwielbiają robić podkopy i czasami uciekają, dlatego warto dobrze zabezpieczyć ogródek i wyznaczyć psiakowi miejsce, w którym może kopać. 

Jamnik długowłosy- zdrowie i żywienie 

Jamniki są raczej odporne i długowieczne. Bardzo znoszą zarówno polskie chłodne zimy, jak i upalne lata. Oczywiście w trakcie upałów jak wszystkie psy potrzebują chłodnego schronienia i stałego dostępu do świeżej, zimnej wody. Uwielbiają również zimowe aktywności, śnieg jest im niestraszny. Jamniki królicze powinny jednak dostawać zimowe ubranka, by się nie przeziębić. Ich łapki trzeba również przed spacerem posmarować tłustym kremem, by nie zostały poparzone przez wysypaną na chodnikach sól. 

Reklama

Psiaki te mają niestety tendencję do problemów z kręgosłupem z uwagi na swoją wydłużoną budowę ciała. Mogą cierpieć z powodu dyskopatii, która nasila się, jeśli psiak jest otyły albo dużo skacze, czy schodzi ze schodów. Jamnik bardzo dobrze nadaje się zarówno do mieszkania w bloku jak i w domu z dużym ogrodem, ale jeśli mieszkasz na wysokim piętrze w bloku, zapomnij o schodzeniu z tym psiakiem ze schodów, chyba, że weźmiesz go na ręce. 

Czasami jamniki chorują na postępujący zanik siatkówki i kataraktę. W Niemczech, skąd pochodzą, badania w tym kierunku są obowiązkowe. W Polsce niestety nie są, ale dobrzy hodowcy je przeprowadzają, praktycznie od razu po narodzinach. 

Reklama

Jeśli chodzi o żywienie, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jamniki mają niezwykle dobry apetyt. Prowadzi do bardzo często do nadwagi, szczególnie biorąc pod uwagę to, że bywają dokarmiane przez swoich opiekunów jedzeniem ze stołu. Karma dla jamnika powinna być wysokiej jakości i dodatkowo należy psu poddawać preparaty wapniowo – witaminowe, szczególnie, jeśli pies jest na diecie BARF

Przydatne okazują się również wszelkie specyfiki wspomagające odbudowę chrząstek stawowych (powinny zawierać glukozaminę i chondroitynę). O wiele lepiej zapobiegać niż leczyć, ale warto liczyć się z tym, że jamnik na starość może mieć problemy ze stawami, choć powinny być one o wiele mniejsze, lub nie powinno być ich wcale, jeśli będziemy pieczołowicie dbać o stawy psiaka od najmłodszych lat. 

Jamnik długowłosy – historia 

Niektórzy badacze uważają, że psy o charakterystyczny, wydłużonym tułowiu były już znane w starożytnym Egipcie. Teoria ta wzięła się z rysunku datowanego na czasy faraona Sezostrisa III, który przedstawiał niedużego psa o wydłużonym korpusie i długich uszach. Podczas wykopalisk archeologicznych natrafiono także na szczątki tych zwierząt. Kynolodzy nie uważają jednak, żeby miały cokolwiek wspólnego ze współczesnymi jamnikami. 

Jamniki i ich charakterystyczny krótkie nóżki są również typowe dla innych ras i są one wynikiem osobliwej mutacji genetycznej zwanej achondroplazją, która polega na zahamowaniu wzrostu kończyn przy jednoczesnym prawidłowym rozwoju reszty ciała. Achondroplazja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i nie utrudnia w niczym życia, ani nie powoduje dodatkowych zaburzeń. 

Reklama

Jamniki mogą być najprawdopodobniej spokrewnione z kilkoma rasami niemieckich psów gończych zwanymi Dachsbracke, co jest oznacza psa polującego na borsuki. Jamniki mają też najprawdopodobniej domieszkę krwi pinczerów i posokowców. 

W Niemczech odnaleziono kiedyś szczątki psów bardzo podobnych do jamników. Ustalono, że pochodzą one z czasów rzymskich podbojów. Pierwsze wzmianki dotyczące tych zwierząt można znaleźć już w V – IX w. n.e. Najstarszy obecnie znany drzeworyt przedstawiający polowanie z jamnikami pochodzi z 1561 roku i został zamieszczony w traktacie o łowiectwie autorstwa Jacquesa du Fouilloux. 

Jamniki pojawiły się po raz pierwszy na wystawie w 1878 roku w Berlinie, a rook później pojawiły się na zjeździe kynologów niemieckich, gdzie zatwierdzono także pierwszy wzorzec. W 1880 roku powstała nawet księga rodowodowa, w której umieszczono aż trzystu przedstawicieli jamników. 

Niedługo później, bo już w 1888 roku założono niemiecki klub jamnika. 

Reklama
Reklama

W 1895 roku podzielono jamniki na krótkowłose, długowłose i szorstkowłose ze względu na typ włosa oraz nas typ lekki, średni i ciężki. 

Jamnik długowłosy powstał w wyniku skrzyżowania odmiany krótkowłosej z niemieckimi lub angielskimi spanielami (nie ma niestety co do tego pewności). Hodowla rozpoczęła się już przed I wojną światową. 

Polskie jamniki wywodzą się z odmiany krótkowłosej. Jest to psiak bardzo popularny w naszym kraju, choć szczyt popularności przypadał na lata 80 i 90. 

Jamnik długowłosy – pielęgnacja 

Niezwykłe jest to, że w zależności od płci psiaka, linieje on w inny sposób. I tak oto samce linieją najczęściej raz w roku na jesień, kiedy u suczek linienie jest ściśle związane z cyklem płciowym. Wiele suczek traci najdłuższe włosy tuż przed cieczką. 

Pielęgnacja jamnika raczej nie jest skomplikowana, a jego sierść nie ma tendencji do kołtunienia się. Może jednak filcować się na uszach, szczególnie u jamników długowłosych, dlatego należy ją regularnie czesać. Wystarczy zrobić to raz na kilka dni szczotką o twardym włosiu. 

Czasami zdarza się, że jamniki trzeba trymować, jeśli ich podszerstek zaczyna przerastać szatę okrywową. Dzieje się tak dość często u niektórych przedstawicieli rasy, szczególnie u tych, które są wysterylizowane. 

Jamniki powinny być kąpanie średnio co kilka miesięcy w szamponie przeznaczonym dla psów długowłosych. Do kąpieli można dodać nieco olejku migdałowego, który sprawi, że sierść będzie bardziej jedwabista. Po każdej kąpieli należy użyć odżywki dla psów długowłosych, a następnie dokładnie wysuszyć psiaka suszarką ustawioną na średnią temperaturę. 

Psiakowi trzeba również regularnie przycinać pazury oraz wycinać włosy pomiędzy opuszkami, a także sprawdzać uszy, ponieważ z uwagi na to, że są długie i wiszące, mają skłonność do infekcji. 

Warto również regularnie czyścić psiakowi zęby, tak, by nie musieć później usuwać kamienia nazębnego pod narkozą

Jamnik długowłosy – cena i opis rasy 

Jamnik pochodzi z Niemiec i jest psiakiem o niewielkich rozmiarach. Jego standardowa wielkość to od 6,5 – 9 kg, a obwód klatki piersiowej to ponad 35 cm. Jamnik miniaturowy z kolei waży mniej więcej 4 kg, a jamnik króliczy waży zaledwie do 3,5 kg! 

Szata jamnika charakteryzuje się prostym i błyszczącym włosem z podszerstkiem, dobrze przylegającym do szyi i lekko przedłużającym się na podbrzuszu. Jamnik występuje tylko w jednym umaszczeniu, które przechodzi jednak w różne odcienie tego samego koloru. Dopuszczalne, choć niepożądane są niewielkie białe znaczenia na piersi. 

Jamnik osiąga dojrzałość w wieku od 1,5 – 2 lat, a jego średnia życia wynosi od 14 – 16 lat. Koszt utrzymania psiaka to około 100 zł miesięcznie. Szczeniak jamnika kosztuje od 1800 – 3000 zł. 

Co ciekawe, istnieje aż dziewięć odmian jamników! Wyróżniamy jamniki standardowe, miniaturowe i królicze, a każda z odmian występuje w różnych rodzajach sierści (krótkowłose, długowłose i szorstkowłose). Doświadczony hodowca jest w stanie już po szczeniaku powiedzieć, którą odmianą będzie psiak.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama