Ratlerek pies jak sarenka

Pies Sarenka – pokochasz go jak go zobaczysz

Ratlerka chyba znamy wszyscy – ten uroczy psiak wygląda dosłownie jak sarenka. Pies ten skradł serca milionów ludzi na całym świecie. Ratlerek to inaczej pinczer miniaturowy, pochodzący z Niemiec. Jest to nieduży psiak o pięknej, proporcjonalnej budowie ciała, jest on mini wersją pinczera średniego. Co warto wiedzieć o ratlerku? 

Pies jak sarenka – charakter 

Ten psiak jest uosobieniem pogodności i radości. Jest bardzo ruchliwy i praktycznie zawsze chętny do zabawy. To psiak o dość silnym temperamencie i przyjaznym usposobieniu. Mocno przywiązuje się do opiekuna. Kocha oczywiście mocno całą rodzinę, ale ma tendencję do wybierania swojego ulubieńca, którego się trzyma i poświęca mu dużo czasu. W związku z tym, bywa o swojego „głównego” opiekuna często zazdrosny, lubi być w centrum uwagi, uwielbia pochwały i przysmaki. 

Pies sarenka miniaturka (bo jest miniaturką pinczera) jest nieufny względem obcych, ale kiedy już pozna kogoś lepiej, jest najsłodszym psem na świecie. To bardzo ciekawy świata psiak, który potrzebuje dużo towarzystwa i naprawdę źle znosi samotność i zamknięcie. Potrzebuje czułego i wrażliwego opiekuna, bardzo źle reaguje na krzyk, stanowczość i złośliwość. Ratlerek, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, jest naprawdę świetnym stróżem, który powiadomi swojego opiekuna o każdym niepokojącym odgłosie. Nie jest jednak przy tym zbyt szczekliwy i uciążliwy. Zakładając oczywiście, że nie cierpi na żadne problemy behawioralne. 

Nazwa ratlerek (z ang. rat), wywodzi się z jego fantastycznej umiejętności tępienia myszy i szczurów. W swoim „fachu” jest nieustępliwy i bardzo skuteczny. Ratlerek potrzebuje towarzystwa innych psiaków, żeby dobrze funkcjonować, szkolenie oczywiście będzie bardzo przydatne. Nie należy chronić go przesadnie przed innymi psami, ponieważ zawieranie nowych znajomości sprawi, że będzie o wiele zdrowszy. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, to naprawdę bardzo mądry i silny pies o mocnym charakterze, dlatego nie należy nigdy zapominać, że nie jest zabawką i nie należy go tak traktować. Nadmierne nadskakiwanie psiakowi i chronienie go przed wszelkimi bodźcami doprowadzi tylko do zaburzeń behawioralnych, co sprawi, że pinczer będzie trudny, szczekliwy, agresywny, złośliwy. Ten psiak (jak i zresztą każdy inny), potrzebuje przestrzeni do wyrażenia swoich potrzeb i spotkania się z innymi psiakami. 

Pies sarenka – historia ratlerka 

Ratlerki pochodzą od pinczera średniego, czyli z Niemczech. Ten psiak był używany do stróżowania gospodarstw, szczególnie w dzielnicach portowych. Po raz pierwszy ratlerek pojawił się publicznie w 1900 roku na wystawie w Stuttgarcie, natomiast w 1929 roku założono pierwszy na świecie Amerykański Klub Miniaturowego Pinczera. 

Pies sarenka – cena 

Ratlerek kosztuje od 1300 do 2000 złotych i żyje od 12 – 15. Dojrzałość z kolei osiąga w wieku 2 – 3 lat. 

Reklama

Ten psiak waży od 4 do 6 kg i ma od 25 do 30 cm wysokości, zatem jest naprawdę malutki. Jego szata jest krótka, przylegająca i lśniąca, nie przysparza praktycznie żadnych problemów w pielęgnacji. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama