czkawka u psa

Olej dla psa z łososia, lniany, czy z wiesiołka. Który będzie najlepszy?

Oczywiście, że chcemy, żeby nasze psiaki były zdrowe i długo cieszyły się zdrową sierścią i całym organizmem. Właśnie dlatego, kiedy słyszymy o cudownych zastosowaniach olejów, zastanawiamy się, czy jego używanie może w jakiś sposób pomóc naszego pupilowi? Czy olej dla psa jest dobrym pomysłem? 

Od kilku lat zdecydowanie mamy do czynienia z rosnącą popularnością różnych olejów w żywieniu ludzi i psów. Co jakiś czas nagłówki krzyczą o nowym rodzaju oleju, który zdaje się być jeszcze lepszy od poprzedniego. Kilka lat temu ogromnym hitem był np. olej kokosowy, o którym opowiedziałam w osobnych artykule. Olej kokosowy jest to oczywiście tłuszcz, który jest pozyskiwany z orzechów kokosowych. Rozpuszcza się on w temperaturze 25 stopni. Najlepszy jest olej nieafinowany i tłoczony na zimno. Co jednak z innymi olejami, które są ostatnio popularne i polecane dla psów? 

Jaki olej dla psa? 

Zacznijmy od tego, że oleje są oczywiście bardzo dobrym i zdrowym źródłem tłuszczów w diecie zarówno człowieka, jak i psiaka. Są one organizmowi potrzebne i cenne. Jednak nie zmienia to faktu, że są również bardzo kaloryczne, dlatego trzeba uważać z ilością jaką podajemy naszym psiakom – nie chcemy przecież, żeby wpadli w nadwagę. 

Olej lniany dla psa 

Jest bardzo bogaty w ważne dla psa kwasy omega – 3, które mają działanie przeciwzapalne, a także wspomagają pracę kluczowych narządów, czyli pracę serca, układu nerwowego i nerek. Dawkowanie każdego oleju powinno być zawarte na opakowaniu, ale w razie wątpliwości warto skonsultować dawkowanie z weterynarzem, tak, żeby nie przekroczyć optymalnej dla psiaka dawki. 

Olej z wiesiołka dla psa 

Olej z wiesiołka zawiera dużo cennych kwasów omega – 6, które pozytywnie wpływają na stan skóry. Warto również stosować go w umiarkowanej ilości i dopasować dawkowanie razem z weterynarzem. Wszystkie oleje można podawać psu razem z karmą, niezależnie od tego, czy jest to karma sucha, czy mokra. Można podawać psu oleje nawet każdego dnia, jednak nie można przekraczać zalecanej kalorycznej dawki, ponieważ doprowadzi to po prostu do przytycia psa. Myślę, że większość opiekunów zdaje sobie sprawę, że psiakowi jest o wiele łatwiej przytyć, niż później schudnąć, szczególnie, jeśli to suczka po sterylizacji. 

Reklama

Olej z łososia dla psa 

Olej z łososia jest również bogaty w cenne kwasy omega – 3 i omega – 6. Pamiętaj o tym, żeby przechowywać oleje w odpowiednim miejscu i warunkach, z uwagi na to, że są pełne kwasów tłuszczowych, są niestety narażone na utlenianie i jełczenie. Dobrym wyjściem będzie zatem trzymanie ich np. w lodówce albo innym chłodnym i ciemnym miejscu. 

Oleje, które zawierają nienasycone kwasy są świetnymi przeciwutleniaczami, ale powinny być bez wyjątków przechowywane w ciemnych butelkach, które będą je chronić przed promieniami słonecznymi (tak samo ma się sprawa w przypadku oliwy z oliwek, które również powinna być przechowywana w ciemnym szkle, z dala od promieni słonecznych). Dobre przechowywanie zapewni trwałość produktu, warto o to zadbać. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama