Jak wytresować psa – szkolenie, tresura

Jak wytresować psa? Nauka komend jest bardzo ważna i każdy pies powinien opanować przynajmniej te podstawowe, zdecydowanie ułatwi to życie nie tylko jemu, ale też jego opiekunom. Jak nauczyć psa komend? I jakich komend zdecydowanie warto go nauczyć? 

Spis treści: ( kliknij aby przejść )

 1. Jak szkolić szczeniaka? Jak tresować psa? 

  Zdecydowanie warto nauczyć psa komendy siad. Jak nauczyć psa komendy siad? Komenda siad jest bardzo ważną komendą, którą naprawdę warto nauczyć swojego psiaka. W jaki sposób to zrobić? Komenda „siad” jest bardzo ważną komendą, szczególnie kiedy chcemy przywołać psiaka do porządku. Jest to podstawowa komenda posłuszeństwa, której uczy się psiaki. Za każdym razem, kiedy pies posłucha Twojej komendy, pochwal go wyraźnie i daj mu smakołyki. Naucz go również, że zostaje miskę z jedzeniem, przysmak, zabawkę, etc., wtedy, kiedy usiądzie na komendę „siad”. Oczywiście należy pamiętać, że pies nie od razu będzie chciał wykonać nasze polecenie, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, żeby dać psiakowi czas. To mogą być tygodnie, ale równie dobrze mogą to też być miesiące. 

  Warto również nauczyć psa komendy „daj głos”. Jak nauczyć psiaka komendy „Daj głos”? Jak zwykle to bywa w nauce sztuczek, trzeba znaleźć ulubiony smakołyk Twojego psiaka. Naprawdę ulubiony. Następnie trzeba tym smakołykiem psiaka zainteresować. Kiedy już psiak będzie zainteresowany na tyle, że nic nie będzie w stanie odciągnąć jego uwagi, wypowiedz komendę „daj głos” wyraźnie i dość głośno. Przygotuj się na to, że początkowo dźwięki wydawane przez psiaka mogą nie być typowym szczekaniem, mogą najpierw przypominać miauknięcia, czy piśnięcia. 

  Niezależnie od tego, jaki to będzie dźwięk, nagrodź swojego psiaka koniecznie smakołykiem. Z czasem jednak dawaj psiakowi nagrodę dopiero wtedy, kiedy szczeknie w taki sposób, na jakim Ci zależy. Jeśli zależy Ci natomiast na tym, by psiak podczas jednej komendy szczekał kilkukrotnie, poczekaj po prostu chwilę, aż psiak szczeknie po raz kolejny i tym samym upomni się o swój smakołyk. Pamiętaj jednak, żeby za każdym razem nagradzać psiaka smakołykiem, w końcu powinien dostać nagrodę za swoją ciężką pracę. 

  Jak szkolić szczeniaka? Jak tresować psa? 

  Przede wszystkim należy zacząć wychowanie psiaka od pierwszych chwil, czyli prawie w momencie w którym przekroczy próg naszego domu. Prawie, ponieważ należy pozwolić psu oswoić się z nowym otoczeniem, ale jednocześnie od samego początku nie pozwalać na zachowania niepożądane, takie jak gryzienie butów, niszczenie przedmiotów, czy gryzienie. 

  Reklama

  Tresura szczeniaka jest procesem czasochłonnym i trzeba się na to przygotować. Co jednak można zrobić, by jego efekty były jak najlepsze? Jak wzmacniać i ganić poszczególne zachowania? 

  Najpierw należy zapamiętać kilka ogólnych zasad, które powinny być zawsze przestrzegane. Jakie to zasady? 

  Reklama
  • 1. Motywuj 
  • 2. Nie karć po fakcie 
  • 3. Uzbrój się w cierpliwość 
  • 4. Naucz się modulować swój głos, tak, by uzyskać odpowiedni efekt 

  Zapisz się na newsletter!

  Autor: Maja Magiera

  Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

  Reklama

  Podobne artykuły

  Reklama

  Czytaj dalej

  Dodaj komentarz

  Reklama