Pies szczeka całą noc

Szczekanie psa – dlaczego pies szczeka w nocy?

Dlaczego pies szczeka w nocy? Zastanawialiście się kiedyś nad tym dlaczego pies szczeka w nocy? Co jeśli robi to nieustannie i uprzykrza życia domownikom i sąsiadom? Co można z tym zrobić? 

Szczekanie psa w nocy z różnych powodów. Przede wszystkim pamiętaj, że ilekroć pies szczeka, chce Ci coś przekazać. Możliwe, że nocą w okolicy Twojego domu dzieją się niepokojące rzeczy, np. pies widzi obcych ludzi i alarmuje domowników, że trzeba bronić domu. Może słyszy inne zwierzęta z okolicy, albo karetki, straż pożarną, czy policję? Wszystkie nadzwyczajne zdarzenia wyczulają psią czujność i sprawiać, że psiak będzie chciał za wszelką cenę zwrócić Twoją uwagę. 

Dlaczego pies szczeka? 

Szczekanie jest naturalną potrzebą Twojego psa i stanowi dla niego bardzo ważny kanał komunikacji. Nigdy nie należy karać psa za szczekanie, ponieważ jest to jeden ze sposobów, w jaki się z nami komunikuje. Jeśli pies szczeka dużo i stanowi to problem dla domowników i sąsiadów, należy skonsultować się z behawiorystą. 

Istnieją co prawda rasy psów, które szczekają stosunkowo dużo, jednak nigdy nie powinno być tak, że pies szczeka non stop. Jest to oznaka jakichś problemów. Przede wszystkim, tak jak przed chwilą wspomniałam, nigdy nie należy karać psa za szczekanie. W sytuacji, kiedy szczeka za dużo, warto po prostu znaleźć inny sposób na opanowanie tego. 

Szczekanie jest bardzo ważnym psim sygnałem i mówi bardzo dużo o jego potrzebach i problemach. Karcenie psa za szczekanie można spokojnie porównać do karania człowieka za mówienie. Warto obserwować swojego psa i zastanowić się nad tym, co sprawia, że tak dużo szczeka. Może szczeka kiedy akurat przejeżdża karetka? Albo wtedy, kiedy słyszy inne psy z okolicy, które szczekają? Może niedawno zaszły jakieś duże zmiany w domu i psiak jest zestresowany, czemu daje ujście poprzez uporczywe szczekanie? W przypadku nadmiernego szczekania warto skonsultować się z behawiorystą, żeby wykluczyć problemy behawioralne. 

Reklama

Jednym z głównych powodów tego, że pies szczeka jest jego znudzenie albo samotność. Jeśli zaniedbujesz zabawę ze swoim pupilem, albo bardzo często i na bardzo długo wychodzisz z domu, pies jest po prostu bardzo samotny i niewybawiony. Jeśli musisz wychodzić na wiele godzin do pracy, warto zadbać o odpowiednią ilość zabawek dla psa, a po powrocie poświęcić mu czas, zabrać na spacer i pobawić się. 

Jak oduczyć psa szczekania w nocy? 

Warto uczyć psiaka pożądanych zachowań juz od najmłodszego wieku. Warto jednak uświadomić sobie, że będzie to niestety wymagało czasu i konsekwencji. Psiaki są zwierzętami społecznymi i bardzo aktywnymi, dlatego trzeba codziennie zapewnić im odpowiednią ilość kalorii i ruchu, która pozwoli na rozładowanie emocji. W razie, gdyby to nie pomogło, należy skonsultować się z behawiorystą i ustali źródło problemu. Ponadto, nie głaszcz i nie mów do psa, kiedy szczeka. Nie próbuj go uspokajać, ponieważ przyniesie to efekt odwrotny do zamierzonego. Pies nauczy się, że szczekając, zyskuje Twoją uwagę. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Gry dla kotów

Wiedzieliście, że istnieją specjalne, interaktywne gry dla kotów? Twórcy aplikacji  mobilnych myślą również o zwierzakach! [...]

Dodaj komentarz

Reklama