Zabawki dla psa i kota – zrób je sam!

Zabawa jest kluczowym elementem życia każdego żywego organizmu, nie ma znaczenia czy to człowiek, pies, kot czy gryzoń – każdy z nich musi się wybawić! Znudzone zwierzęta nie tylko podupadają na samopoczuciu, ale również niszczą. Pies czy kot pozostawiony sam sobie, bez pozytywnych bodźców w miejscu bytowania, znajdzie sobie zajęcie niekoniecznie pasujące nam, opiekunom. Podrapana i obgryziona kanapa, rozkopana ziemia w kwiatkach i ataki na stopy ludzi – to tylko niektóre z pierwszych objawów nudy u zwierząt. Kolejne są już poważniejsze – frustracja i agresja. A zabawa ze zwierzakiem może być wspaniale spędzonym czasem, wystarczy się do niej odpowiednio przygotować, a następnie zakończyć podaniem karmy dla psa czy dla kota. Zabawki są do kupienia w każdym sklepie zoologicznym i to w o każdym rozmiarze i kształcie, ale możesz również spróbować sam na szybko stworzyć nową zabawkę dla psa czy kota. Podpowiadamy jak!

Zabawka dla psa DIY krok po kroku

Pies musi mieć dostarczaną aktywność i ruchową i umysłową, z przewagą tej pierwszej. W zależności od rasy psa, można wprowadzić również zabawy tropiące – w domu lub na dworze. W odróżnieniu od kotów – większość psów uwielbia kiedy wspólna zabawa trwa w nieskończoność. Dlatego często trzeba nauczyć psa zabawy w zrównoważony sposób – z odpoczynkiem podczas sesji. W tym celu pomocna będzie karma dla psa, która da zwierzęciu sygnał, że następuje koniec zabawy. Wyciszająco zadziałają również zabawy węchowe.

Szarpak dla psa

Dla psa zabawy szarpakiem są jednymi z najlepszych. Wzmacnia więź z opiekunem i pozwala rozładować nadmiar energii. Szarpak dla psa powinien być mocny i jednocześnie delikatny dla podniebienia psa, aby nie skaleczył się podczas gryzienia i szarpania. Czego potrzebujesz do zrobienia szarpaka? Przede wszystkim kawałki materiału oraz mocnego stelaża np. z sznura jutowego, owiniętej kilkukrotnie bawełny lub T-shirtu skręconego. Kawałki materiału, które będą przyczepiane do podstawy szarpaka mogą być pociętą używaną koszulką lub kocem zakupionym w sklepie zoologicznym. Następnie należy je przyszyć do stelaża, a na jego końcu zrobić pętelkę do trzymania całości. I gotowe! Po zabawie szarpakiem z pupilem, nagródź go pyszną karmą dla psa.

Mata węchowa

Tutaj również konieczne będą kawałki materiału, przy macie węchowej najlepiej sprawdzą się te wycięte z koca. Podstawą maty można zrobić wycieraczkę, jednak należy wybrać taką, która nie ma swoistego zapachu – mógłby on zaburzać węszenie psa, a nawet zniechęcać psa do zabawy.

Koc powinien być pocięty na równe części. Każdą z nich należy przewlec przez otwór w wycieraczce, a następnie zrobić pętelkę. Po kolei należy zrobić tak każdy otwór, nie pozostawiając pustych miejsc. Gęstością przewleczenia kawałków koca można regulować trudność maty – im rzadsze i mniejsze kawałki tym zabawa jest dla psa łatwiejsza i szybciej znajdzie wszystkie ukryte w macie przysmaki czy granulki karmy dla psa.

Reklama

Taką matę można prać w pralce, zachowując czystość i higienę. Minusem własnoręcznie robionej maty węchowej dla psa z pewnością jest poświęcony czas – wykonanie jej może trwać parę godzin. Jeśli nie posiadasz tyle czasu, to sklep zoologiczny oferuje sporo modeli dostosowanych do wieku i umiejętności czworonoga.

Jak zrobić zabawkę dla kota?

Koty to mistrzowie zabawy! Stanowi ona również pomoc przy oswajaniu kotów. Szczególnie wędki długodystansowe pozwalają kotu zbudować zaufanie dla osoby po drugiej stronie zabawki.

Reklama

Koty najchętniej wybierają pogoń za wędką, kiedy pozostają same chętnie biorą się za łapanie porozrzucanych po pomieszczeniu myszek, zaś w przypadku nudy lub kotów wymagających – idealnie sprawdzą się zabawki interaktywne.

Zabawka na karmę dla kota

Koty instynktownie pragną upolować swój posiłek. Z tego też względu powinno się stosować ciąg łowiecki, czyli plan dnia kota powinien być zgodny z określonymi aktywnościami. Standardowy ciąg łowiecki wygląda następująco: sen – pielęgnacja – zabawa – jedzenie – pielęgnacja – sen. Kiedy opiekun nie może bawić się z kotem lub podczas jego w domu, taka zabawka na karmę sprawdzi się idealnie!

Potrzebne materiały to: podkładka, tekturowe rolki po papierze toaletowym lub tekturowe rolki po ręczniku kuchennym, karma dla kota. I tyle! Podkładka powinna być dosyć ciężka, aby kot wyciągając przysmaki czy karmę, jej nie przesuwał. Może być wykonana z grubej tektury lub plastiku. Do niej należy umocować tekturowe rolki i w zależności od wyobraźni mogą być w pozycji pionowej lub poziomej. W ten sposób możesz stworzyć swój własny plac zabaw dla kota. Następnie do rolki wsypujesz smakołyki lub po granulce karmy i ciesz się oglądaniem polującego kota. Początkowo konieczne może okazać się pokazanie kotu jak zabawa powinna wyglądać, ale zapewniamy, że szybko sam załapie o co chodzi.

Pamiętaj, aby i przysmaki i karma dla kota były wysokiej jakości i odpowiednio dobrane pod Twojego pupila, szeroki wybór znajduje się w sklepie zoologicznym.

Reklama

Plastikowa butelka jako roler

Kolejną bardzo łatwą do samodzielnego wykonania zabawką jest turlająca się butelka z przysmakami. W plastikowej butelce wydrąż niewielkie otwory (mniej więcej wielkości wkładanych tam smakołyków) i zabezpiecz ranty. Bardzo ważne jest, aby otwory nie były ostre! Upewnij się dwa razy, że wkładając tam łapę kot nie zrani się, a pamiętaj, że plastik potrafi być ostry! Następnie dodaj karmę do plastikowej butelki i zacznij ją turlać aż wypadnie pierwsza granulka karmy dla kota czy przysmaku. Kot w ten sposób powinien zachęcić się do dalszego – już samodzielnego – próbowania upolowania smakołyka.

Mata węchowa dla kota

Koty również uwielbiają zabawy węchowe! To świetna metoda, aby je zmęczyć i zaspokoić potrzebę szukania. Wychodząc z domu, np. do pracy pozostaw kotu matę węchową.

Sklep zoologiczny oferuje dużą ilość zabawek, ale i pies i kot potrzebuje różnych zabawek. Warto poświęcić trochę czasu i cieszyć się z własnoręcznie zrobionej zabawki. Może to być świetna aktywność i spędzanie czasu z dziećmi czy sposób na odstresowanie się. Kiedy używamy zabawek zrobionych samemu zabawa jest sto razy lepsza!

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Czym jest hot spot u psa?

Hot spot u psa występuje częściej, niż można by przypuszczać! Kiedy głaszczesz, czeszesz, czy sprawdzasz [...]

Reklama

Czytaj dalej

Jak oduczyć psa gryzienia?

Jak oduczyć psa gryzienia? Gryzienie jest niestety dla opiekunów bardzo nieprzyjemne i kiedy się zdarza, [...]

Przydomek hodowlany

Jeśli zamierzasz prowadzić hodowlę albo przynajmniej interesujesz się tym tematem, warto wiedzieć, że przed doczekaniem [...]

Dodaj komentarz

Reklama