Pies w okularach

Pies w okularach – czy jest to możliwe?

Wielu z nam może wydawać się to dziwne a nawet i dziwaczne. Część z nas może uznać to nawet za niemożliwe. Jednak psy, tak jak i ludzie mogą potrzebować okularów. Musimy mieć świadomość, że nasze czworonogi też mogą mieć problemy ze wzrokiem. 

Spis treści: ( kliknij aby przejść )

  1. Problemy ze wzrokiem.
    1. Pies w okularach.

      Problemy ze wzrokiem.

      Obserwując naszego czworonożnego pupila łatwo możemy określić, czy ma on problemy z widzeniem. Jeżeli pies nasz obija się o ściany czy sprzęty domowe, nie widzi rzucanej mu piłki a na spacerze potrafi się zgubić, możemy mieć pewność, że jego wzrok nie jest prawidłowy. Niestety klasyczne badanie wzroku nie jest możliwe w tym przypadku. Nawet najinteligentniejszy pies świata nie jest wstanie odczytać nam dużych czy małych liter z tablicy okulistycznej. Co więcej, nie powie on nam czy widzi wyraźnie czy też nie. Badając psi wzrok trzeba posłużyć się sprzętem– skiaskopem, który używany jest również do badania oczu niemowląt. Oczywiście jest to zadanie dla lekarza weterynarii i tylko on może dokładnie określić jaka wada wzroku dręczy naszego psa i jakie okulary, o jakiej mocy powinien nasz czworonóg nosić. 

      Okulary dla psa, tak jak ludzkie mają specjalne szkła korygujące wadę wzroku. Jednak ich oprawki bardziej przypominają nam okulary do pływania z dwoma gumkami (jedna z nich przechodzi pod brodą, druga idzie za głowę) aniżeli typowe okulary lecznicze. Podczas wyboru okularów dla psa musimy dobrze dobrać ich rozmiar do głowy naszego pupila. Noszenie ich nie jest dla naszych czworonogów czymś normalnym i sprzęt tego typu musi być jak najmniej dla nich odczuwalny. Dobrze w takim przypadku przeprowadzać treningi, aby pies nie próbował ściągać swych okularów. Musimy również pamiętać, że soczewka w takim sprzęcie nie może przeszkadzać psu w trakcie mrugania. Dodatkowo soczewka ta powinna być wykonana z materiałów jak najbardziej odpornych na wszelkie zarysowania, stłuczenia, zaparowania. Przecież psu nie powiemy, aby uważał na swe okulary zwłaszcza w trakcie zabawy.

      Jedną z popularnych wad wzroku występującą u ludzi jest krótkowzroczność. Okazuje się, że psy również mogą mieć tego typu problem. Dolegliwość ta może być u nich wrodzona, albo może być ona związana z wiekiem zwierzęcia. Może być ona dziedziczona i może być zależna od rasy. Nie jest to w 100% potwierdzona informacja, lecz naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin oraz Uniwersytety Kalifornijskiego w Berkeley wstępnie stwierdzili, że istnieją rasy psów bardziej narażone na ten dyskomfort. Wada ta występuje częściej u sznaucerów miniaturowych, rottweilerów i owczarków niemieckich. 

      Pies w okularach.

      W Polsce możemy spotkać psa o imieniu Donner. Jest to owczarek niemiecki, który jest właśnie psem w okularach. Cierpi on na zapalenie rogówki (łuszczkę) oraz dodatkowo jest on uczulony na słońce. Choroba Donnera jest chorobą autoimmunologiczną i polega ona na tym, że naczynia krwionośne wrastają w psią gałkę oczną a promienie UV dodatkowo powodują jej pigmentację. W wyniku takiej reakcji na oku pojawia się skórzasta ciemna błona, która niestety ogranicza widzenie tego czworonoga. Pies w okularach jest bardzo kontrowersyjnym widokiem i często źle ocenianym – jako fanaberia właścicielki, lans. Natomiast prawdą jest, że gdyby nie troska posiadaczki Donnera oraz jej ogromna miłość, pies ten z czasem straciłby kompletnie wzrok. Tego typu ochrona oczu przed słońcem nie tylko ratuje Donnera przed całkowitą ślepotą, ale daje mu również swobodę życia i możliwość wychodzenia na spacery w pełnym słońcu. A który pies nie kocha zabaw na świeżym powietrzu?

      Reklama

      Zapisz się na newsletter!

      Autor: Malwina Ciździel

      Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

      Reklama

      Podobne artykuły

      Czy psy widzą duchy?

      Duchy od wieków fascynowały ludzkość, która do dzisiaj zadaje sobie pytania o ich istnienie. Wielu [...]

      Reklama

      Czytaj dalej

      Dodaj komentarz

      Reklama