Czy powinno się zatem bawić z kotem laserem?

Laser dla kota – czy jest to odpowiednia zabawka dla Twojego pupila?

Chyba wszyscy widzieliśmy przynajmniej jeden filmik z kotem biegającym za laserem. Nieustanna pogoń za czerwoną kropką jest dla mruczków naprawdę fascynująca i trudno się dziwić, w końcu chcą złapać coś, co jest niemożliwe do złapania. Przez wielu opiekunów laser dla kota jest jedną z częściej używanych zabawek, które nigdy się nie nudzą. Czy aby jednak laser jest dla kota dobrą zabawką? 

Dlaczego trzeba bawić się z kotem? 

Zacznijmy od tego, jak bardzo ważna jest zabawa z kotem. Mruczek bawiąc się ćwiczy swoje umiejętności łowieckie i przede wszystkim zaspokaja instynkt, a także pozbywa się sporej części swojej energii. Pozbycie się tej energii jest nie tylko korzystne i konieczne dla kota, ale również bardzo ważne dla jego opiekunów. Niewybawiony kociak potrafi naprawdę przysporzyć problemów, niszczyć rzeczy i miauczeć po nocach. Koty poświęcają bardzo dużo czasu na sen, żeby zregenerować siły utracone podczas polowania. 

Koty domowe muszą jednak jakoś zastąpić sobie codzienne polowania innymi rozrywkami. I zapewnienie tych rozrywek jest naszym obowiązkiem. Jeśli tego nie zrobimy, kot znajdzie sobie po prostu inne zajęcie i niestety może się nam ono nie spodobać. 

Zabawa jest również świetnym sposobem na zacieśnianie więzi pomiędzy kotem, a jego opiekunem. 

Pamiętaj, że kot potrzebuje zarówno stymulacji fizycznej, jak i psychicznej. Warto zaopatrzyć się w specjalne zabawki interaktywne i maty zapachowe (które możesz zrobić w domu). 

Reklama

Czerwony laser dla kota – dlaczego jest dla niego taki fascynujący? 

Powodem dla którego uciekająca czerwona kropka jest tak ciekawa dla kota, jest to, że bardzo silnie pobudza jego instynkt łowiecki. Kiedy Twój kota zaczyna polowanie, możesz nawet usłyszeć, że wydaje z siebie charakterystyczne szczekające lub „klikające” dźwięki. Podobne dźwięki możesz usłyszeć, kiedy mruczek dostrzeże ptaki za oknem. 

Najbardziej intrygujący jest dla niego ruch szybko uciekającej kropki. Badania pokazały, że kolor czerwony nie ma dla kota żadnego znaczenia, ponieważ nie widzi on czerwonej barwy, za to widzi bardzo dobrze kolor zielony i żółty. Mimo wszystko czerwony wskaźnik bardzo wyraźnie kontrastuje z kanapą, kanapą, czy ścianą. Laser jest zabawką, która jest w stanie podnieść z kanapy nawet największego kociego leniucha. 

Reklama

Laser zabawka dla kota – czy jest bezpieczny? 

Laser, tak jak każda inna zabawa nie jest tak naprawdę dla kota zabawą, a symulacją polowania. Pamiętaj, że masz w domu małego drapieżnika. Mimo tego, że nie za każdym razem kotu udaje się upolować ofiarę, zdarza się to jednak w około 10 % przypadków (i jest to naprawdę wysoka skuteczność!). Właśnie dlatego nawet w warunkach domowych powinno się odtworzyć warunki podobne do naturalnych. Łańcuch łowiecki przebiega w taki sposób: zabawa (polowanie) – jedzenie – mycie się – drzemka. 

Najbardziej optymalna zabawa odbywa się wtedy, kiedy kot jest w stanie fizycznie złapać zabawkę i odczuć satysfakcję z polowania. Nie musimy pozwalać kotu łapać jej za każdym razem, ale jednak powinien móc nacieszyć się zwycięstwem raz na jakiś czas. 

Brak tej satysfakcji może prowadzić do znerwicowania, rezygnacji i frustracji, a także utraty chęci do zabawy. Pamiętaj, że podczas polowania działają wszystkie zmysły – wzrok, słuch, zapach, smak i przede wszystkim dotyk. Kiedy kot dotyka swojej ofiary łapą, sprawdza, czy jeszcze żyje swoimi wibrysami. Niestety czerwonej kropki nie można dotknąć, co jest dla kota irytujące. Na początku kot będzie zachwycony zabawą laserem, ale zauważysz, że z każdą kolejną zabawą będzie nim coraz mniej zainteresowany, bo zrozumie, że i tak nie będzie w stanie jej złapać. Poza tym laserowy wskaźnik mnie angażuje kota i nie pozbywa się jego nadmiaru energii tak bardzo, jak na przykład zabawa wędką. 

Czy powinno się zatem bawić z kotem laserem? 

Zdania są podzielone. Niektórzy behawioryści uważają, że najlepiej nie powinno się w ogóle używać laserowych zabawek do zabawy z kotem, inni, że należy po prostu je ograniczyć. Osobiście jestem zdania, że warto rotować zabawki i nie używać lasera zbyt często, ale można od czasu do czasu urozmaicić nim zabawę.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama