Jak nauczyć psa aportować

Jak nauczyć psa aportować? Zabawa z pupilem jest jedną z najlepszych form spędzania czasu razem i tworzenia więzi między Tobą, a Twoim czworonogiem. Co jednak zrobić, kiedy rzucasz psiakowi zabawkę, czy kij, a on nie chce Ci jej oddać? Oto rozwiązanie! 

Jak nauczyć psa aportowania? 

Aportowanie zazwyczaj kojarzy się z przynoszeniem właścicielowi patyka, a nie piłki, tak się utarło. Jest to również o wiele łatwiejsze, niż specjalne noszenie na spacer piłki. Patyki można też znaleźć bez żadnego trudu w każdym parku tak naprawdę. Jednak wybór przypadkowego patyka z lasu może się okazać złym pomysłem. Dlaczego? Przede wszystkim może psa naprawdę poważnie skaleczyć. Nietrudno znaleźć na patyku drzazgę, są one też pokryte masą bakterii. Weterynarze niejednokrotnie przyjmowali psiaki, które skaleczyły się przypadkowym patykiem z lasu, bo w ferworze zabawy skaleczyły sobie pysk czy oko drzazgą. Fragment patyka może się też oderwać i utknąć psu w gardle. Takim podłużnym patykiem można naprawdę łatwo się zadławić. Z pewnością nikt nie chciałby przechodzić takich nieprzyjemności. Patyk nie jest też najlepszym rozwiązaniem przy nauce aportowania, ponieważ psiak może o wiele bardziej chcieć go obgryzać, niż przynosić na zawołanie. Chęć obgryzania patyka może się okazać tak silna, że żadne przysmaki jej nie przebiją. Właśnie dlatego do nauki i samego aportowania najlepsza będzie piłka. Musi być jednak na tyle duża, by na pewno nie było ryzyka zadławienia się, ale jednocześnie na tyle mała, by psiak był w stanie wziąć ją do pyska i przynieść. 

Jeśli Twój psiak przyzwyczaił się już do noszenia patyka, zawsze możesz go od tego odzwyczaić i przekonać go do piłeczki! Możesz spróbować zwykłych, piszczących, kolorowych, z przysmakami, jakich tylko chcesz! Zacznij jednak od zabawy w domu. 

Jak nauczyć psa aportowania? Krok po kroku 

Przede wszystkim pokaż psiakowi, że niesiesz piłeczkę i idź dość szybkim krokiem. Możesz nią trochę pomachać w różne strony, żeby psiak się nią zainteresował. Kiedy zacznie wodzić za nią wzrokiem, już wiesz, że zyskałeś jego uwagę. Kiedy pupil zacznie do piłeczki doskakiwać, rzuć ją za siebie, na początku nie jakoś bardzo daleko, a później coraz dalej. Pamiętaj, żeby zawsze bawić się z psiakiem w bezpiecznym miejscu, z dala od ruchliwej ulicy. Kiedy psiak jest w amoku zabawy, trudno od niego wymagać, by rozglądał się po okolicy i uważał na nadjeżdżające samochody – my musimy o to zadbać. 

Następnie, kiedy psiak dogoni wreszcie piłeczkę i ją złapie, zacznij uciekać, jednocześnie przywołując psiaka. Prawdopodobnie również zacznie Cię gonić, oczywiście z piłeczką w pysku. Kiedy pies wreszcie Cię dogoni, przyjdzie czas na małe przekupstwo. Pokaż mu, że masz w ręce smakołyk, najlepiej oczywiście jego ulubiony. Podejdź na tyle blisko, żeby pies mógł go zobaczyć i się nim zainteresować. Kiedy zainteresuje się wreszcie smakołykiem, powinien upuścić piłkę. Poczęstuj go i podnieś zabawkę, a następnie powtórz całość jeszcze raz. Z czasem możesz zmniejszyć ilość smakołyków. 🙂 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama