Modzele u psa – przyczyny, leczenie

Modzele u psa to problem, którego nie należy bagatelizować – są dla psa źródłem dużego dyskomfortu, a nieleczone mogą doprowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego. Czym są modzele i jak zapobiegać ich powstawaniu?

Modzele u psa – podstawowe informacje

Modzele u psa (czasami nazywane też “odgniotkami” lub też – błędnie – odleżynami u psa lub “naroślą” na łokciu) to charakterystyczne zmiany skórne – zazwyczaj opiekunowi jest je stosunkowo łatwo zauważyć, ponieważ skóra w miejscu, w którym się tworzą, staje się zdecydowanie grubsza i bardziej szorstka. Dodatkowo najczęściej będzie ona miała inny niż dotychczas kolor, a naskórek może się zacząć złuszczać.

Modzele u psa pojawiają się zazwyczaj w pobliżu łokcia lub stawu skokowego – to właśnie w tych miejscach skóra jest bowiem cieńsza, co powoduje, że znajdujące się pod skórą kości  mogą w większym stopniu oddziaływać na jej ogólny stan w czasie kontaktu z podłożem. Modzele u psa wynikają z reakcji obronnej ciała zwierzęcia, które w ten sposób minimalizuje ryzyko uszkodzenia kości. Na początku zmiany takie są więc ledwie zauważalne i nie wyróżniają się mocno na tle reszty kończyny, jednak z czasem – jeśli nie są leczone – stają się coraz większe i bardziej wypukłe.

Modzele nie są co prawda poważnym schorzeniem, tzn. ich wystąpienie nie naraża pupila na utratę życia lub pogorszenie zdrowia, jednak nie oznacza to, że powinny pozostać bez interwencji. Przede wszystkim są one dla psa źródłem dyskomfortu, a nieleczone coraz bardziej rosną i pogłębiają nieprzyjemne odczucia zwierzaka. Ponadto brak odpowiedniej reakcji może doprowadzić do wystąpienia stanu zapalnego i zakażenia bakteryjnego, a w niektórych sytuacjach nawet konieczności chirurgicznego pozbycia się zmian z powierzchni ciała psa. Najczęściej da się tego jednak uniknąć – najlepszym sposobem jest odpowiednia profilaktyka, oparta na znajomości przyczyn występowania modzeli u psa.

Modzele u psa – przyczyny

Modzele u psa powstają w wyniku mechanicznych uszkodzeń powierzchni skóry, przy kontakcie ze zbyt twardym podłożem. Guz łokciowy może być w takim momencie narażony na nadmierny ucisk, w czasie kiedy pies odpoczywa i leży, opierając się na łokciach, a także na tarcie w sytuacjach, w których obraca się, podnosi, kładzie, przesuwa lub zmienia w jakikolwiek inny sposób swoją pozycję ciała.

Reklama

Pierwszą przyczyną występowania modzeli u psa jest więc nieodpowiedni rodzaj podłoża. Dotyczy to zarówno psów spędzających dużą część czasu na wybiegu, gdzie na miejsce odpoczynku wybierać mogą twarde klepisko, jak i psów żyjących w mieście, w przypadku których przyczyną zmian skórnych może być zbyt twarde posłanie. Inną możliwością jest sytuacja, w której posłanie z różnych względów nie odpowiada psu i z tego względu decyduje się kłaść np. bezpośrednio na podłodze.

Drugą kwestią przyczyniającą się do rozwoju problemu z modzelami u psa jest natomiast jego waga – im większa, tym większy nacisk na łokcie i większe ryzyko pojawienia się niepożądanych zmian. Z tego powodu modzele najczęściej pojawiają się u psów dużych, a praktycznie nigdy u psów średniej wielkości czy miniaturowych (zdarza się natomiast, że narażone na niego są także psy małych rozmiarów).

Reklama

Kolejnymi potencjalnymi, zdrowotnymi przyczynami występowania modzeli u psa mogą też być nadwaga i otyłość, niedoczynność tarczycy, niedożywienie, a także schorzenia i problemy ortopedyczne, w wyniku których pies zmuszony jest przez długi czas leżeć.

Istnieją ponadto psy, u których modzele pojawiają się nie tylko w okolicy łokcia czy stawu skokowego, ale także w pobliżu mostka – chodzi tutaj o rasy, które charakteryzują się głęboką klatką piersiową, takie jak bokser, bernardyn, wilczarz irlandzki, nowofundland, owczarek szetlandzki, jamnik czy dog niemiecki.

Modzele u psa – leczenie

Zazwyczaj pierwsze modzele u psa pojawiają się mniej więcej w wieku 4 – 5 lat. Na szczęście są one łatwo wychwytywane przez opiekunów czworonogów już na początkowym etapie – zmiana wizualna (inny kolor) w połączeniu z szorstkością przy dotykaniu takiego miejsca, są prostsze do odnotowania niż np. utrata apetytu przez psa czy zmiana jego nastroju, które mogą być objawami przy innych problemach zdrowotnych.

W przypadku wystąpienia modzeli u psa należy udać się z nim do lekarza weterynarii, który najlepiej oceni stan tych zmian, dobierze odpowiednie preparaty do ich leczenia i wytłumaczy, w jaki sposób prawidłowo z nich korzystać. Wizyta u specjalisty pozwoli dodatkowo wykluczyć inne potencjalne przyczyny wystąpienia problemów ze skórą, takie jak grzybica.

Reklama

Podstawą leczenia modzeli u psa będzie pielęgnacyjna maść, której celem będzie natłuszczenie i zmiękczenia skóry, ochrona podlegającego zmianom, obszaru oraz zwiększenie ogólnej elastyczności skóry. W jej składzie mogą się znaleźć takie składniki jak witamina A i E, kolagen, lanolina, mocznik czy kwasy omega 3. Maść nakładać należy na uprzednio zdezynfekowaną skórę.

Jeśli doszło do rozwinięcia się w miejscu powstania modzeli u psa stanu zapalnego (zmiana ropieje lub krwawi), konieczne będzie także zastosowanie antybiotykoterapii i leków przeciwzapalnych.

Modzele u psa – zapobieganie

Zapobieganie powstawaniu modzeli u psa powinno opierać się na kilku czynnikach, z których podstawowym jest zadbanie o to, żeby pies miał odpowiednie, miękkie podłoże do odpoczynku. Może to oznaczać konieczność zmiany dotychczasowego posłania, ale także np. pozwolenie psu na korzystanie z mebli “ludzkich”, czyli kanap, foteli czy łóżka.

Kolejną kwestią jest dbanie o utrzymywanie prawidłowej masy ciała psa, a także korzystanie z suplementów przeznaczonych do poprawy stanu skóry i sierści oraz profilaktyczne stosowanie natłuszczającej maści.

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama