Krew w moczu u psa – przyczyny, objawy i leczenie

Krew w moczu u psa może być często trudno zauważyć opiekunowi, jednak kiedy już to się stanie, stanowi to mocny sygnał, że w ciele zwierzęcia może dziać się coś złego. Rzeczywiście – istnieje wiele potencjalnych przyczyn tzw. krwiomoczu u psa, a wiele z nich jest dosyć poważnej natury. Może się też jednak okazać, że powód zabarwienia moczu na czerwono jest bardziej prozaiczny i nie ma związku z krwią, dlatego zawsze należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Krew w moczu u psa – podstawowe informacje

Krew w moczu psa, potocznie nazywana też czasem “sikaniem krwią” ma swoją fachową, weterynaryjną nazwę – jest to tzw. krwiomocz. Dokładnie rzecz biorąc, elementem krwi, który pojawia się w moczu zwierzęcia, są erytrocyty, a więc czerwone komórki, odpowiadające w organizmie za przenoszenie tlenu z płuc do pozostałych tkanek organizmu.

Z jednej strony obecność krwi w moczu psa może być trudna do zauważenia przez opiekuna – w przeciwieństwie do kotów, psy załatwiają swoje potrzeby na zewnątrz, więc zmianę koloru moczu może być opiekunowi trudniej wykryć niż w przypadku, kiedy sprząta mocz razem ze żwirkiem. Z tego powodu krwiomocz stosunkowo często wykrywany jest dopiero przy badaniu moczu wykonywanym przez lekarza weterynarii.

Z drugiej strony nie każdy mocz o zabarwieniu czerwonym musi koniecznie oznaczać krwiomocz – zdarza się bowiem, że jest to rezultatem oddziaływania substancji zawartych w niektórych lekarstwach, a nawet w jedzeniu (np. w postaci czerwonych barwników dodawanych do żywności czy tak jak w przypadku ludzi – buraków). Konieczne natomiast jest upewnienie się u lekarza weterynarii co do źródła tej sytuacji, ponieważ medycznych powodów, dla których pies sika krwią, również może być wiele. 

Krew w moczu u psa – przyczyny

Krew w moczu u psa może wynikać z rozmaitych problemów zdrowotnych, związanych m.in. z układem wydalniczym oraz rozrodczym. Bardzo częstą przyczyną wystąpienia krwiomoczu u psa są infekcje bakteryjne oraz grzybicze układu moczowo – płciowego. Zaburzenie mikroflory organizmu prowadzić może do choroby i zapalenia pęcherza moczowego – bardzo nieprzyjemnej dla każdego zwierzęcia dolegliwości. Poza infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi, na które mocniej narażone są samice, zwierzęta w podeszłym wieku oraz o krótszych łapach, przyczyną zapalenia pęcherza mogą być pasożyty, niskie temperatury (powodują przeziębienie pęcherza), stres oraz kamica.

Reklama

Jeśli chodzi o inne przyczyny występowania krwi w moczu u psa, które związane są z chorobami pęcherza moczowego, cewki moczowej i moczowodów, mogą to być nowotwory, urazy, a także nicienie z rodzaju Capillaria, np. Capillaria plica. Z tego rodzaju pasożytami stykają się psy mające dużą swobodę obcowania np. z dżdżownicami, ślimakami czy gryzoniami, a więc głównie psy żyjące poza miastem i swobodnie poruszające się po okolicy. Pasożyty mogą się też znaleźć w surowych rybach czy mięsie.

Przyczyną wystąpienia krwi w moczu u psa mogą też być choroby nerek, m.in. torbiele, nowotwory, urazy, zapalenia i zawały nerek czy pasożyty Dioctophyma renale, a także choroby ogólne, jak zatrucia, zaburzenia krzepnięcia, udary cieplne, zaburzenia hormonalne czy niektóre choroby zakaźne.

Reklama

U samców krew w moczu może wynikać z problemów z prostatą, czyli gruczołem krokowym (dotyczy to zwłaszcza psów niekastrowanych i w podeszłym wieku), ale także innych schorzeń układu rozrodczego, np. nowotworów prącia, zakażeń i urazów. Z kolei u suczek krew w moczu może być oznaką m.in. ropomacicza, nowotworów i urazów pochwy, ale także fizjologiczną w cyklu rujowym.

Krew w moczu u psa – objawy

W przypadku występowania krwiomoczu u psa podstawowym objawem jest oczywiście zmiana koloru moczu – jeśli opiekunowi uda się zaobserwować w moczu czerwone fragmenty lub skrzepy krwi albo też ogólna barwa moczu zmieni się na brunatną, czerwoną lub pomarańczową, może to oznaczać obecność krwi w moczu u psa.

W przypadku chorób nerek lub obecności kamieni w pęcherzu zaobserwować można dodatkowo zmiany w zachowaniu psa – będzie on osowiały, straci apetyt i będzie nerwowo reagował na dotyk w bolesnej okolicy brzucha. Zmieni się ponadto sposób oddawania przez niego moczu – będzie to robić częściej i w mniejszej objętości.

Objawom chorób układu rozrodczego towarzyszyły będą z kolei często podwyższona temperatura i gorączka, a także bolesność brzucha, którą ponownie stwierdzić można dotykając zwierzę w tej okolicy i obserwując jego reakcję.

Reklama

Krew w moczu u psa – leczenie

Leczenie krwiomoczu u psa wyglądało będzie nieco inaczej w zależności od dokładnej diagnozy, która zostanie postawiona. W przypadku infekcji bakteryjnej psu zostanie zapisany odpowiedni antybiotyk.

Infekcje grzybicze oraz pasożyty również leczone będą właściwie dobranymi pod kątem przyczyny krwiomoczu środkami farmakologicznymi, natomiast schorzenia takie jak występowanie w pęcherzu kamieni wymagają już bardziej zaawansowanych interwencji – może to być założenie cewnika, a więc udrożnienie cewki w sposób niechirurgiczny, ale w bardziej skrajnych przypadkach konieczna może się też okazać operacja.

Jeśli chodzi o choroby układu rozrodczego, u suczek najczęściej leczenie polegało będzie na usunięciu operacyjnie narządów, które są chore. Z kolei u samców prostata leczona jest farmakologicznie, ale towarzyszyć temu może usunięcie jąder, które w przeciwnym razie mogą stymulować chory narząd.

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama