Leczenie pcheł u psa

Pies się drapie – dlaczego? Odpowiadamy

Pytanie dlaczego pies się drapie może się na pierwszy rzut oka wydawać niezrozumiałe – w końcu psa tak samo jak człowieka może coś zwyczajnie podrażnić i zaswędzieć, więc odruchem będzie się w to miejsce podrapać. Czasami jednak intuicja będzie podpowiadała opiekunowi czworonoga, że sprawa nie jest wcale taka oczywista – jeżeli pies ciągle się drapie, a na dodatek robi to w bardzo zawzięty sposób lub cały czas w tym samym miejscu, może się okazać, że potrzebne jest mu specjalistyczne leczenie. Jego przebieg zależał będzie od dokładnej przyczyny drapania. 

Na co zwrócić uwagę, kiedy pies się drapie 

W pierwszej kolejności powinniśmy zacząć dokładnie obserwować naszego psiaka i spróbować ustalić, które dokładnie miejsce wydaje się go swędzieć, a także czy występują jakieś dodatkowe objawy. 

Przyczyną, która często przychodzi do głowy jako pierwsza, a także którą łatwo będzie nam ocenić gołym okiem, są pchły. Zaatakowany przez tego pasożyta pies drapie się po uszach i gryzie sierść. Przede wszystkim jednak przy wyczesywaniu zobaczyć można charakterystyczne czarne punkciki. 

Powodów, dla których pies się drapie, a nie ma pcheł, może być jednak bardzo wiele. Przede wszystkim mogą to być zupełnie inne typy pasożytów, jak nużeniec czy świerzb. 

Jednym z najczęstszych powodów dla których pies się drapie będą rozmaite rodzaje alergii. Dotyczy to w dużej mierze spożywanych przez psy typów pokarmu, np. drobiu czy ryb, ale także preparatów czyszczących, których używamy w domu, roztoczy kurzu czy jak w przypadku ludzi – pyłków. Często pies będzie wtedy także lizał i gryzł łapy. Jeżeli pies drapie się po strzyżeniu, może być uczulony na zastosowany przez groomera szampon. 

Czasami pies drapie się do krwi – jest to bardzo poważny sygnał, który może świadczyć o podwójnym problemie i obecności na jego ciele pcheł, których ugryzienia powodują u niego silną reakcję alergiczną. 

Reklama

Jeśli pies drapie się w okolicy ogona, a na dodatek zaobserwujemy charakterystyczne “saneczkowanie”, prawdopodobnie przyczyną są problemy z gruczołami okołoodbytowymi. Mogą wymagać opróżnienia, ale w niektórych przypadkach, jeśli doszło do powstania stanu zapalnego, także leczenia pod okiem weterynarza. 

Pies się drapie i wypada mu sierść? Mogą to być problemy z tarczycą. Czujesz do tego brzydki zapach? Być może to grzybica, która nie tylko wywołuje u psiaka świąd, ale także daje o sobie znać niszcząc strukturę włosa i powodując jego łamliwość. 

Reklama

Jeśli pies się drapie po brzuchu, być może ma tzw. alergię kontaktową – prawdopodobnie winowajcą będzie wtedy typ podłoża, na którym się kładzie. Podobnie w sytuacji kiedy pies drapie się po pysku (czasami możemy wręcz mieć wrażenie, że pies drapie się po oczach), niewykluczone że jest uczulony np. na plastik, z którego zrobiona jest jego miska, a jeśli w okolicach karku – przyczyną może być materiał, z którego wykonana jest obroża lub szelki. 

Zaobserwowaliście, że pies ma łupież i się drapie? Przyczyną takiego stanu może być kilka różnych problemów ze skórą, począwszy od typowo alergicznych reakcji, przez problemy z pasożytami, na nieprawidłowej gospodarce hormonalnej kończąc. 

Pies się drapie – co podać? 

Jeśli chcemy pomóc psu, musimy dostosować dalsze działania do problemu. 

W przypadku zaobserwowania u psa pcheł, możemy najpierw spróbować zwalczyć je domowym sposobem – kąpielą i pielęgnacją szamponem owadobójczym, a następnie dokładnym wyczesaniem sierści przystosowanym do walki z pchłami grzebieniem. Jeśli uda nam się uporać z problemem, koniecznie zadbajmy o odpowiednią profilaktykę i zaopatrzmy psa np. w specjalną obrożę przeciwpchelną. 

Reklama

Jeśli podejrzewamy u psa alergię, wyeliminujmy jeśli to tylko możliwe potencjalne alergeny z jego otoczenia i pokarmu. Zmieńmy karmę na taką, która nie zawiera kurczaka, ryb, soi czy innych zbóż, znajdźmy szelki lub obrożę wykonaną z innego materiału i dopilnujmy, by pies nie kładł się na podłożu, które może go uczulać. 

Natomiast jeśli pies się drapie po uszach lub do krwi, koniecznie zaprowadźmy go do lecznicy weterynaryjnej. Zbagatelizowanie problemu świerzbu czy reakcji alergicznej na ugryzienia pcheł może się bardzo źle skończyć. Wizyta u weterynarza pozwoli też wyeliminować potencjalne poważniejsze przyczyny drapania psa, jak np. problemy z tarczycą.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama