Gdy psu burczy w brzuchu wielu właścicieli się zastanawia co może być przyczyną takiej sytuacji. Czasami dziwne dźwięki dochodzące z żołądka zwierzęcia i częste przelewanie się w jego jelitach może niepokoić jego opiekuna. Zdarza się, że jest to symptom ciężkiej choroby, która wymaga wizyty u specjalisty. Zazwyczaj konieczna bywa tylko zmiana diety albo nawyków żywieniowych, by uporczywe bulgoty u psa minęły.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
PRZYCZYNY BURCZENIA W BRZUCHU PSA:
Często dźwięki przypominające bulgotanie czy przelewanie w brzuchu psa powoduje niepokój u opiekuna. Powodem takiej sytuacji są powstałe gazy w jelicie zwierzęcia, które przemieszczają się w ich wnętrzu. Gazy znajdujące się w środku układu pokarmowego psa są normalnym zjawiskiem, a ich obecność nie powinna od razu spędzać snu z powiek właściciela. Przemieszczająca się treść pokarmowa we wnętrzu czworonoga bardzo często sprawia wrażenie, że psu burczy w brzuchu. Jednakże gdy dźwięki dochodzące z tej części ciała zwierzęcia są bardzo donośne – może być to oznaką jakiegoś rodzaju dolegliwości.
Bulgotanie w brzuchu u psa zazwyczaj wskazuje na to, że pies:
- jest głodny; ma to często związek z tym, że spożywa on niedostateczną ilość pokarmu albo jego dieta jest nieodpowiednio zbilansowana. Głód sprawia, że w jelitach nie gromadzi się dostateczna ilość treści pokarmowej, a co za tym idzie w wolnej przestrzeni zbiera się dużo gazów. W związku z tym przemieszczające gazy we wnętrzu jelit wywołują różnego rodzaju dźwięki dochodzące prosto z wnętrza psa. Trwa to wszystko tak długo dopóki zwierzę nie dostanie kolejnej porcji karmy.
- ma nieodpowiednią dietę; pies powinien spożywać wysokiej jakości gotowe karmy lub odpowiednio zbilansowane posiłki przygotowane własnoręcznie przez jego właściciela. Gotując zwierzęciu należy pamiętać o stosownych składnikach odżywczych, w związku z tym jego żywienie nie może opierać się na spożywaniu resztek ludzkiego jedzenia. Idealna psia dieta nie zawiera zbyt wiele błonnika w swym składzie, ani także zbyt mało.
Zdarzają się sytuacje, że psu burczy w brzuchu zupełnie z innych powodów. Taki stan może zazwyczaj występować wraz z takimi objawami jak:
- biegunka;
- wymioty;
- senność;
- obniżony apetyt;
- nadmierne pragnienie;
- osowiałość;
W momencie pojawienia się takich symptomów należy zbadać zwierzę jak najszybciej w gabinecie weterynaryjnym. Przelewanie w brzuchu psa i któryś z objawów wyżej wymienionych oznaczać może chorobę różnego pochodzenia. Może to być choroba pasożytnicza, wszelkie choroby jelit i układu pokarmowego, krwotoczne zapalenie żołądka i jelit, zaburzenie jelit, zapalenie trzustki, choroby wątroby, a także niebezpieczne nowotwory.
CZY BULGOTANIE W BRZUCHU PSA SPRAWIA MU BÓL?
Dziwne odgłosy z brzucha rzadko bywają groźne, w związku z tym są one obojętne zwierzęciu. Natomiast w sytuacji gdy przyczyną takiego stanu jest jakiegoś rodzaju choroba może ono powodować na pewnym poziomie dolegliwości bólowe.
Zwykłe burczenie w brzuchu psa z powodu głodu nie jest dla niego męczące czy wyczerpujące. Jednakże jeżeli stan czworonoga wywołuje niepokój u opiekuna powinien on udać się wraz ze swym pupilem (niezwłocznie) do lekarza weterynarii w celu wykonania odpowiednich badań, a tym samym przeprowadzenia diagnostyki. Sygnałem do działania w tym kierunku powinny być objawy nasilające się w czasie oraz gdy stan zdrowia zwierzęcia ulegnie niepokojącej zmianie. Należy pamiętać, że im szybsza reakcja człowieka tym większe prawdopodobieństwo, że zwierzę zostanie poddane odpowiedniemu leczeniu. Takie działanie niweluje rozwinięcia się niebezpiecznej dla zdrowia psa choroby, a tym samym jego śmierci.
CO ZROBIĆ GDY BULGOTY W BRZUCHU PSA NIE SĄ OBJAWEM CHOROBY UKŁADU POKARMOWEGO?
W sytuacji gdy przelewanie w brzuchu u psa nie zostało zdiagnozowane jako symptom groźnej choroby można zastosować kilka metod w celu eliminacji tego problemu. Gazy przemieszczające się we wnętrzu jelit zwierzęcia można usunąć modyfikujący ich dietę, albo wspomagając prawidłowe funkcjonowanie jego układu pokarmowego.
Pierwszym krokiem powinno być usunięcie ziaren z diety psa. Całkowita redukcja zboża z posiłków domowego czworonoga zdecydowanie poprawi pracę jego jelit. Dlatego warto unikać karm zawierających mąkę kukurydzianą (a zwłaszcza tych, które w swym składzie posiadają ją jako główny składnik). Ma ona stosunkowo niską wartość odżywczą, a co więcej jest to główna przyczyna pojawiania się gazów w obrębie psiego jelita.
Kolejnym sposobem jest podawanie zwierzęciu posiłków bogatych w błonnik. Błonnik to włókno niezwykle potrzebne do zdrowej pracy jelit zwierzęcych. Dieta zawierająca dużo tego składnika pomaga niwelować przykre dolegliwości żołądkowe pojawiające się u psa.
Dobrym pomysłem jest także podawanie zwierzęciu dyni. Dynia wraz z pestkami posiada w swym składzie wiele drogocennych witamin oraz kwasów tłuszczowych. Charakteryzuje się również właściwościami łagodzącymi ból żołądka oraz jelit. Niweluje ona wzdęcia i zaparcia. Można ją miksować przy użyciu blendera i podawać psu polewając ją oliwą lub można ugotowaną dodawać jako jeden ze składników codziennego posiłku zwierzęcia.
Również stosowanie enzymów w diecie domowego pupila pomaga likwidować uciążliwe burczenie w brzuchu. Wybierając tę opcję należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który z pewnością dobierze właściwą substancję dla psa. W pierwszej kolejności podawane są enzymy o pochodzeniu roślinnym i ewentualnie jogurty. Jeżeli psie dolegliwości są w dużo silniejszym stadium zaawansowania to pomóc mogą jedynie enzymy farmaceutyczne.Także podawanie leków zobojętniających jest dobrym rozwiązaniem problemów układu pokarmowego u psa. Niektóre chore osobniki muszą stosować leki zobojętniające nadmiar kwasu żołądkowego (oczywiście wydane z zalecenia lekarza). Czasami zdarza się tak, że nawet niewielka dawka takiego produktu łagodzi nieprzyjemne objawy oraz stabilizuje funkcjonowanie układu pokarmowego zwierzęcia.