Pielęgnacja psich łap zimą – o czym powinieneś pamiętać

Psie łapy choć wytrzymałe i odporne, zimą są narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników. Opuszki łap psa muszą sobie w zimie radzić z mrozem, solą czy suchym powietrzem w domach w trakcie okresu grzewczego. Brak odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do pękania naskórka, uszkodzeń, ran i dolegliwości bólowych. Dowiedz się, jak dbać o łapy psa zimą i dlaczego nie powinno się tego zaniedbywać!

Dlaczego pielęgnacja psich łap w zimie jest ważna

Łapy psa są przystosowane do radzenia sobie w każdych warunkach atmosferycznych, są wytrzymałe i przyzwyczajone do poruszania się po różnych nawierzchniach, jednak nie są całkowicie odporne na uszkodzenia. Zima jest dla psów bardzo wymagającą porą roku. Choć uwielbiają one zabawy w śniegu, to zetknięcie z mrozem, lodem czy solą może się dla psa skończyć nieprzyjemnymi dolegliwościami. Niekorzystne warunki pogodowe w zimie, duża różnica temperatur na zewnątrz i w domach, suche powietrze we wnętrzach, sól, piasek czy środki chemiczne, które znajdują się na ulicy i chodnikach mogą powodować wysuszanie się naskórka opuszków, co w konsekwencji prowadzi do ich uszkodzeń i bólu. Sól która przenika głęboko przez uszkodzone poduszki może sprawiać psu duży dyskomfort i ból w trakcie chodzenia. Może nawet doprowadzić do kulawizny, gdy pupil nie będzie chciał stawać na bolącą go łapę. 

Właściwa pielęgnacja łap psa w zimie odgrywa ogromne znaczenie. Podstawowe czynności, jak mycie łap po spacerze czy smarowanie ich kremem ochronnym pozwolą uchronić Twojego czworonoga przed nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Oznaki uszkodzenia łap psa

Jeżeli zauważysz że twój pies często i intensywnie liże łapę / łapy, nie chce na nią stanąć czy nawet nie pozwala jej dotknąć, kuleje, opuszki są podrażnione i popękane lub widoczne są na nich rany, powinieneś zabrać psa na wizytę do weterynarza. Najprawdopodobniej będzie konieczne wprowadzenie odpowiedniego leczenia mającego na celu poprawę kondycji łap psa i zlikwidowanie dolegliwości bólowych.

Jak dbać o łapy psa w trakcie zimy – proste czynności

Jest kilka podstawowych czynności, o których warto pamiętać, a które w znaczący sposób przyczynią się do poprawy kondycji psi łap w trakcie zimowych miesięcy 

Reklama
  • mycie łap po każdym spacerze – zaleca się, by po powrocie ze spaceru umyć łapy psa i dokładnie wytrzeć. Pozwoli to spłukać sól i piasek. Każdorazowo po przyjściu z psem do domu należy również dokładnie oglądać łapy psa, sprawdzać czy na poduszkach nie ma podrażnień i oglądać przestrzenie między palcami 
  • regularne przycinanie pazurów – psu z odpowiednio skróconymi pazurami wygodniej się chodzi i nie są one podatne na urazy. Częstotliwość przycinania pazurów należy dostosować indywidualnie do potrzeb psa (w zależności czy pies w wystarczający sposób ściera je chodząc po twardej nawierzchni)
  • Przycinanie sierści na opuszkach łap i pomiędzy palcami – tą czynność warto wykonywać u groomera jeśli samodzielnie nie mamy takich możliwości. Włosy, które są zbyt długie, łatwiej przyciągają zanieczyszczenia i śnieg, który będzie powodować rany, otarcia, odmrożenia łap i utrudniać psu chodzenie. Ponadto skołtuniona sierść może także prowadzić do stanów zapalnych okolic łap.

Pielęgnacja łap psa w zimie – na czym polega

Poza wspomnianymi czynnościami mającymi na celu głównie usunięcie zanieczyszczeń, śniegu i soli z łap psa, ich pielęgnacja jest nieskomplikowana i polega na smarowaniu opuszków specjalnymi balsamami i kremami ochronnymi. Zawierają one w składzie przede wszystkim lanolinę, wazelinę i parafinę, które nawilżają, natłuszczają i pielęgnują poduszki łap. Należy je stosować przed wyjściem z psem na spacer. Zadaniem takich preparatów do łap psa jest nawilżenie poduszek, ochrona przed wysuszeniem i pękaniem oraz stworzenie warstwy ochronnej przed szkodliwym wpływem soli, piasku i zapobieganiu uszkodzeniom. Kosmetyki do łap stosowane regularnie (każdego dnia) szybko i w zauważalny sposób poprawią ich kondycję i wygląd. Najlepiej kupować je w dobrych sklepach groomerskich, by mieć pewność, że są skuteczne i bezpieczne dla pupila. Jeżeli twój pies ma wrażliwe opuszki, które często ulegają podrażnieniom, możesz także rozważyć zakup odpowiedniego obuwia ochronnego dla psa. Będziesz mieć wtedy pewność, że nie zrani się podczas spaceru.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama