Zapalenie trzeciej powieki u psa – objawy i leczenie

Bardzo często psiaki chorują na takie same lub podobne choroby do ludzkich. Istnieje  jednak spora ilość chorób, na które zapadają tylko nasi pupile. Do takich schorzeń należy zapalenie trzeciej powieki u psa. Jest dla psiaka uciążliwa choroba, która utrudnia  codziennie funkcjonowanie. Sprawdź, kiedy może pojawić się zapalenie trzeciej powieki,  czym się objawia i jak można je skutecznie leczyć.  

Trzecia powieka – co trzeba o niej wiedzieć? 

Z uwagi na to, że nie zawsze jest widoczna, niektórzy wręcz nie wierzą w jej istnieje, ale  zapewniam, że istnieje i spełnia bardzo ważne funkcje. Inaczej, bardziej naukowo jest  nazywana dolno – przyśrodkowym fałdem spojówki, który zawiera chrząstkę w kształcie  litery T. Kiedy psiak mruga, jego trzecia powieka automatycznie nasuwa się na gałkę oczną, choć trudno jest to zaobserwować. Czasami możesz ją dostrzec, na przykład  kiedy psiak przymyka powoli oczy, powinna pojawić się w wewnętrznym kąciku. Jej  istnienie i dobre funkcjonowanie jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania psiego  oka.  

Jakie funkcje spełnia trzecia powieka u psa? 

1. Ochronną – chroni gałkę oczną przed wszelkimi urazami mechanicznymi. Kiedy do oka  psa zbliża się jakiś szybko lecący przedmiot, trzecia powieka ma za zadanie ochronić gałkę oczną przed uszkodzeniem. 

2. Czyszczącą – zawsze kiedy na trzeciej powiece pojawia się jakiś pyłek, czy inne  zanieczyszczenie, dokładnie usuwa wszystkie pyłki.  

3. Bierze udział w produkcji łez – częścią jej budowy jest specjalny gruczoł, który ma za  zadanie wytwarzanie wodnistej frakcji łez.  

Reklama

Mimo tego, że wygląda zupełnie niepozornie (oczywiście wtedy, kiedy można ją w ogóle  dostrzec), jest ważnym elementem budowy psiego oka. Niestety jak każdy element  budowy psiego oka i całego organizmu jest narażona na choroby. Jedną z najbardziej  powszechnych chorób jest tak zwane cherry eye, czyli wiśniowe oko, lub po prosty  wypadanie gruczołu trzeciej powieki. Obserwuje się je jako gładki i różowy twór, który  pojawia się w przyśrodkowym kąciku oka. Wypadanie gruczołu trzeciej powieki  obserwuje się jako skutek rozluźnienia tkanki łącznej, która podtrzymuje gruczoł łzowy i  zapobiega wydostaniu się go na zewnętrzną stronę migotki.  

Czasami można spotkać się z opinią, że w przypadku wiśniowego oka trzeba po prostu  usunąć trzecią powiekę. Nie jest to jednak prawdą. Jej pozbycie się wyrządzi psu o wiele  więcej szkody, niż pożytku. I tak wycięcie trzeciej powieki można skutkować nawracającymi chorobami oczu, takimi jak choćby jaskra u psa, czy zapalenie rogówki i  spojówek. Usunięcie tej części oka jest absolutną ostatecznością i robi się to tylko w  przypadku chorób nowotworowych. Jeśli w grę wchodzą inne schorzenie, najczęściej  wystarcza po prostu zwykłe leczenie farmakologiczne lub prosty zabieg chirurgiczny. 

Reklama

Spuchnięte oko, czyli zapalenie trzeciej powieki u psa 

Cherry eye, czyli wiśniowe oko nie jest niestety jedyną chorobą oczu, jaka może dotknąć Twojego czworonoga. Często zdarza się również grudkowe zapalenie trzeciej powieki u  psa, które najczęściej dotyka szczenięta i młode psy, czyli takie, które nie ukończyły  jeszcze 12. miesiąca życia.  

Zapalenie trzeciej powieki jest jednak wirusową chorobą zakaźną, która prowadzi do  znacznego powiększenia się grudek chłonnych. Powiększone grudki podrażniają powierzchnię oka, przez co powodują ropny wyciek, czerwone oko u psa, ból i  swędzenie, a także spuchnięte oko. Psiak najprawdopodobniej będzie pocierał oko łapą,  lub ocierał się o meble i inne przedmioty w domu.  

Do innych objawów można zaliczyć: częste mrużenie oczu, nadmierne łzawienie, a także  zaczerwienienie i obrzęk spojówki. Te objawy nie są jednak 100% wyznacznikiem  grudkowego zapalenie trzeciej powieki, ponieważ mogą wiązać się też z zapaleniem  spojówek lub rogówki. Jeśli jednak podejrzewasz, że Twój psiak mógł zachorować na tę 

chorobą, koniecznie udaj się z nimi na wizytę do weterynarza, ponieważ nieleczona  choroba może trwać nawet kilkanaście miesięcy i prowadzić do bardzo przykrych  powikłań. Warto zatem jak najszybciej zabrać psiaka do weterynarza, szczególnie biorąc  pod uwagę to, że leczenie w większości przypadków jest długotrwałe.  

Reklama

Czerwone oczy u psa – jak leczyć 

Zapalenie trzeciej powieki u psa jest niestety dość uciążliwym schorzeniem, które  wymaga dość długiego leczenia. Dodatkowo ze względu na podobieństwo objawów do  innych chorób oczu, czasami trudno jest je jednoznacznie zdiagnozować i wdrożyć odpowiednią terapię. Żeby potwierdzić zapalenie, weterynarz będzie chciał sprawdzić stan trzeciej powieki przez jej delikatne odchylenie i sprawdzenie, czy grudki nie są powiększone.  

Jak zatem wyleczyć zapalenie trzeciej powieki?  

Najczęściej na początku wdraża się kilkutygodniowe leczenie farmakologiczne przy  użyciu leków w formie kropli. Bardzo ważne jest ich regularne podawanie, ponieważ pominięcie każdej dawki przedłuży leczenie i obniży jego skuteczność. Na początku  trzeba będzie nauczyć się podawać psiakowi krople i może mnie być tym zachwycony.  Powinien jednak bardzo szybko się przyzwyczaić, najczęściej już po paru dniach jest  lepiej.  

Może się jednak niestety okazać, że taka terapii nie przyniesie rezultatu. Wtedy może się okazać, że interwencja chirurgiczna będzie jednak niezbędna. Odbywa się ona oczywiście w znieczuleniu ogólnym i polega na usunięciu grudek chłonnych, ale nie całej trzeciej  powieki.  

Po zabiegu konieczne jest przyjmowanie przez około kilka tygodni kropel i innych leków  okulistycznych, ale psiak szybko wraca do siebie i po operacji widać znaczną poprawę. 

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama