Kiedy najlepiej wykonać badanie krwi u psa?

Psy są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, niż ludzie, co często skutkuje faktem, że nie okazują oznak złego samopoczucia. Nieuważny właściciel, reaguje zazwyczaj dopiero w przypadku, gdy wystąpią symptomy choroby. Warto zatem zadbać o zdrowie swojego pupila wcześniej, niż w momencie wystąpienia objawów choroby. Jednym z najpopularniejszych badań, które powinny być regularnie robione zwierzętom, jest badanie krwi, które w odpowiednim momencie może pomóc wykryć poważną chorobę, trapiącą nasze zwierzę.

Jak się przygotować?

Czym jest badanie krwi? Jest to jedno z badań, które wykonuje się u weterynarza. W przeciwieństwie do szczepień, nie jest to czynność obowiązkowa, jednakże nie znaczy to, że jest ono zbędne – wręcz przeciwnie. Powinno się je robić zarówno w ramach profilaktyki, jak i w przypadku kontroli, przed i po zabiegu, operacji czy chorobie. Jak się przygotować do wykonania tego badania? Należy pamiętać, że w przypadku psa, podobnie jak w badaniu morfologii krwi, pacjent musi być na czczo. Różnica polega na tym, że laboratoria weterynaryjne, w przeciwieństwie do tych szpitalnych, pracują całą dobę. Ostatni posiłek psa przed badaniem nie może być później, niż osiem godzin, jednakże nie ma to znaczenia, kiedy zostanie pobrana krew (rano, popołudniu czy wieczorem).

Jak często i w jakich przypadkach badać krew u psa?

Ogólnie rzecz biorąc, przyjęło się, że dorosłe psy powinny mieć wykonywaną morfologię krwi minimum raz w roku, choć zdarza się, że ludzie uznają te badania za przydatne dopiero po osiągnięciu przez ich pupila tzw. wieku średniego (który u psów uznaje się, w zależności od wielkości rasy, od szóstego do dziewiątego roku życia (duże – 6 lat, średnie – 7 lat, małe i miniaturki – 9 lat). Badania takie potrafią wcześnie wykryć zmiany nowotworowe czy problemy z narządami wewnętrznymi.

Wykonanie tego badania jest konieczne w dwóch przypadkach – kiedy widzimy oczywiste symptomy choroby takie jak wymioty, gorączka, osłabienie, brak apetytu oraz w przypadku, gdy naszego pupila czeka zabieg bądź operacja w znieczuleniu ogólnym.

Kontrola, podstawą zaufania

Badania krwi u psa wykonuje się celem kontroli leczenia czy rekonwalescencji. W przypadku leczenia hormonami, jest to bardzo ważne badanie – ich zbyt duży poziom może bardzo negatywnie odbijać się na zdrowiu psa. W przypadku psów, dla których zalecana jest terapia lekowa, badanie krwi wykonuje się krótko po zakończeniu leczenia lub bezpośrednio po zażyciu leków (choć wszystko zależy od tego, co weterynarz chce dokładnie zbadać). W przypadku kontrolnego badania, pies nie musi czekać na posiłek minimum osiem godzin.

Reklama

W przypadku badań kontrolnych lub diagnozowaniu choroby powinno wykonywać się te badania co sześć tygodni, chyba że weterynarz podejmie inną decyzję. Jeśli chodzi o diagnostykę – jest to uzależnione od rodzaju choroby, której szukają lekarze. Przy diagnozowaniu syndromu Cushinga, krew pobiera się trzy razy dziennie, godzinę po podaniu leków, a w przypadku badań na działanie tarczycy, bezpośrednio po aplikacji medykamentów i tylko raz.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Profilaktyka jest najlepszą możliwością, pozwalającą na utrzymanie kondycji i zdrowia naszego psa jak najdłużej się da. O ile morfologia krwi nie jest tak ważna w przypadku szczeniaków i psów młodych, o tyle psy we wspomnianym średnim wieku należą do grupy ryzyka większej podatności na różnego rodzaju choroby. Powoduje to, że ich właściciele powinni wykonywać badanie krwi minimum raz na rok, choć zaleca się chociaż dwie takie profilaktyczne wizyty w roku. Co to da? W bardzo wczesnym etapie, różne choroby nie ujawniają swojej aktywności, nawet dla samych psów. Należy również pamiętać, że psy, jako zwierzęta stadne, mają pewne intuicyjne zachowania – jeśli boli je coś, ale w niewielkim stopniu, zazwyczaj tego nie pokazują. Zaczynają sygnalizować problem, dopiero w momencie, gdy choroba zaczyna zbierać swoje żniwo w ich organizmach.

Reklama

Poza badaniem morfologicznym, pobranie i wysłanie do laboratorium próbki krwi naszego pupila, gwarantuje również sprawdzenie tzw. parametrów biochemicznych. Co to takiego? Jest to określenie prawidłowej (bądź nie), pracy nerek, wątroby i innych narządów wewnętrznych. Pies musi być na czczo – po minimum ośmiu godzinach od ostatniego posiłku (chyba, że weterynarz powie inaczej).

Inne zalecane badania

Jakie jeszcze badania warto robić swojemu pupilowi? Bardzo wiele przychodni weterynaryjnych oferuje swoim klientom całościowy pakiet badań, w skład którego wchodzą między innymi badanie moczu i kału, RTG stawów, kości i kręgosłupa, USG jamy brzusznej i okolic miednicy (aby wykluczyć powstawanie kamieni nerkowych) czy Echo serca i EKG serca. Ceny takiego pakietu badań bywają różne, lecz należy pamiętać, aby zafundować swojemu zwierzakowi choć jedną kompleksową wizytę w gabinecie weterynaryjnym, aby utrzymać jego zdrowie w jak najlepszym stanie.

Zaleca się również, przy każdej wizycie u lekarza od zwierząt, poprosić go, aby przeprowadził tak podstawowe badania ogólne jak osłuchanie płuc, serca, zbadanie temperatury, sprawdzenie stanu węzłów chłonnych i stanu uzębienia. Te proste czynności potrafią wyeliminować wiele potencjalnych problemów.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama