5 oznak szczęśliwego psa

Szczęśliwy pies – 5 oznak, które o tym świadczą

Nasi czworonożni przyjaciele nie są w stanie słowami odpisać nam swych uczuć. Jeżeli chcemy dowiedzieć się czy nasz pupil jest szczęśliwym psem musimy uważnie go obserwować, zwłaszcza mowę jego ciała. W ten sposób będziemy w stanie wychwycić wszystkie sygnały będące oznaką szczęścia i zadowolenia naszego zwierzaka.

Pierwszym znakiem dobrego samopoczucia psa, jest machanie ogonem. To bezsprzecznie pierwsza oznaka radości naszego pupila i każdy z nas jest w stanie ją dostrzec. Szczęśliwy pies na widok swego właściciela angażuje w to merdanie nie tylko sam ogon, lecz można rzec, że całe jego ciało. Należy jednak pamiętać, że psy poruszają swym ogonem również w sytuacjach ich niepokojących.

Kolejnym dobrze widocznym sygnałem zadowolenia u naszego czworonoga są powiększone źrenice. Ludzkie oczy reagują w taki sam sposób w sytuacji, gdy działają na cały organizm dobre emocje, a zwłaszcza gdy człowiek widzi osoby, które kocha. Szczęśliwy pies widząc swojego właściciela, ma nie tylko powiększone źrenice, ale jego całe oczy są pełne blasku.

Rozluźnione ciało naszego pupila jest najbardziej charakterystycznym przejawem zadowolenia i radości. Zdrowy, zrelaksowany pies zawsze będzie szczęśliwym zwierzęciem. Taki czworonóg lubi nawiązywać kontakt wzrokowy z ludźmi, których kocha i im ufa (sytuacja ta z osobą dla nich nieznajomą, może wywołać uczucie zagrożenia u psa). Szukanie spojrzenia, przez naszego pupila oznacza, że nasza obecność pomaga mu się zrelaksować oraz czuje się on przy nas bezpiecznie. Uszy psa odczuwającego szczęście będą swobodnie zwisały niezależnie od rasy zwierzęcia i kształtu uszu. Dr Georgette Wilson twierdzi, że zrelaksowany i zadowolony pies to uśmiechający się pies. Tak naprawdę pupil nasz tylko wygląda jakby się uśmiechał, ponieważ ma on otwarty pysk i widać mu zęby (nie należy tego mylić z dyszeniem z przegrzania lub agresywnym obnażaniem kłów).

Najważniejszą oznaką szczęścia u naszego psa to dobry apetyt. Jakiekolwiek zmiany w tym temacie jest bardzo jasnym sygnałem, że coś złego się dzieje. Może być to związane z problemami zdrowotnymi, niepokojem lub stresem. Pies, nawet ten najwybredniejszy, smakołyk z miła chęcią przyjmie. Natomiast zwierzę, które cierpi psychicznie lub fizycznie – przysmakami się nie zainteresuje.

Pies, który nie jest zestresowany nigdy nie będzie miał problemów ze spaniem. Mowa tu o głębokim śnie. Czworonóg odczuwający niepokój będzie budził się co chwilę, zmieniał miejsce i zasypiał by po chwili czynność powtórzyć. Aktywność psychiczna i duża dawka ruchu na pewno będzie miała dobry wpływ na naszego pupila, a tym samym na jego spokojny sen. Musimy mieć na uwadze, czy zwierzę nasze nie jest za bardzo spokojne za dnia, bo w takim wypadku duża ilość snu może oznaczać jakieś problemy zdrowotne. 

Reklama

Szczęśliwy pies szuka z nami bliskości i bardzo się skupia na zadaniach mu powierzonych. Najlepszym sposobem na rozszyfrowanie naszego czworonoga jest jego obserwacja i analiza poszczególnych sygnałów. Im bliżej jesteśmy z naszym psem, im większa zażyłość jest między człowiekiem a zwierzęciem, tym łatwiej jest wychwytywać wszelkie oznaki szczęścia. Jego chęć do zabawy, inicjonowanie kontaktu i pieszczot z właścicielem czy bardzo radosne przywitanie się przy drzwiach –są również oznakami pozytywnych emocji jakie odczuwa nasz pupil. Musimy pamiętać, że zadowolony pies to przede wszystkim zdrowy i zrelaksowany czworonóg, chętny do zabawy. Szczęśliwy pies – to taki, który ma wszystkie potrzeby zapewnione, zarówno te psychiczne jak i fizyczne. Dlatego obserwujmy uważnie swoje pieski i reagujmy na wszelkie zmiany w ich zachowaniu.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama