Kot manx – opis rasy

Kot manx dzięki wszystkim swoim przymiotom przypomina kulę do kręgli – to okrągły, ciężki kot średniej wielkości, a to co go szczególnie odróżnia jest brak ogona. Nie wszystkie kocięta tej rasy jednak rodzą się bez ogona – idealny kot manx ma zaokrąglony tył z wgłębieniem w jego miejscu. W dawnych czasach reprezentanci opisywanej rasy powszechnie kojarzyli się z królikami, zwłaszcza ze względu na podskakujący chód, długie tylne łapy i brakujący ogon. Koty manx pochodzą z wyspy Man, a sama rasa dzieli się na osobniki krótkowłose i długowłose.

Historia – skąd pochodzą koty manx

O pochodzeniu kota manx krąży kilka barwnych opowieści, w tym ta, w której Noe odciął mu ogon, gdy zamykał drzwi Arki. Z zapisów wynika, że chociaż rasa ta powstała na wyspie Man, pierwsze osobniki przywiezione zostały na jej tereny z Anglii i Walii w połowie XVIII wieku. W krzyżówkach nowoprzybyłych kotów w pewnym momencie pojawiła się mutacja, która spowodowała, że kolejne rodziły się bez normalnego ogona. Wyspa Man jest odizolowanym obszarem, dlatego też brak ogona stał się cechą powszechną. Warto wziąć również pod uwagę, że na terenie wyspy Man obecne były także długowłose koty bez ogona, które dopiero później zdobyły uznanie szerokiej publiczności. W czerwcu 1979 roku TICA uznała obie odmiany za rasy mistrzowskie.

Osobowość kota z wyspy Man

Koty manx są na ogół skore do zabawy, a ich potężne tylne łapy czynią z nich doskonałych skoczków, zdolnych dostać się do najwyższego zakątka, w którym coś zbudziło ich ciekawość. Co więcej, są to bardzo inteligentne koty, które szybko się uczą i choć mają stosunkowo cichy głos, potrafią być także dość gadatliwe. Koty manx bardzo przywiązują się do ludzi i tworzą silne więzi ze swoimi rodzinami. Warto także podkreślić, że osobniki te, jeśli zostaną odpowiednio przedstawione, bez problemu odnajdą się w towarzystwie dzieci i innych zwierząt domowych. Koty manx charakteryzuje wyrównany temperament i mnogość uczuć, którymi szczególnie chcą się dzielić, co sprawia, że nie lubią zostawać w samotności przez dłuższy czas.

Cechy fizyczne kota manx

CIAŁO

Koty manx to średniej wielkości osobniki mocno umięśnione, zwarte i dobrze wyważone. Kota manx charakteryzuje dostojny wygląd – szeroka klatka piersiowa, dobrze rozciągnięte żebra i układ kostny nadają osobnikom masywności i powagi. Wcięcie w talii kota manx ma większą głębokość niż u innych ras, dzięki czemu osobniki te wydają się szczególnie smukłe. 

GŁOWA

Chociaż głowa kotów z wyspy Man jest okrągła, jej kształt podkreślają wydatne policzki i łagodny spadek od czoła do nosa. Kufa osobników jest dobrze rozwinięta, nieznacznie dłuższa niż szersza, z mocnym podbródkiem, co lepiej uwidacznia krótka i gruba szyja.

Reklama

USZY

Koty manx mają średniej wielkości uszy szerokie u podstawy, zwężające się stopniowo do zaokrąglonego czubka, mocno rozstawione i osadzone lekko na zewnątrz. 

OCZY

Oczy kotów z wyspy Man są duże, okrągłe i wielobarwne (kolory od złotego do miedzianego, z kolei w przypadku oczu nieparzystych, niebieskie, zielone lub orzechowe, stosownie do koloru sierści).

Reklama

NOGI I ŁAPY

Nogi kotów manx są mocno wysklepione – kończyny przednie krótkie i dobrze rozstawione, podkreślające szeroką i głęboką klatkę piersiową, a kończyny tylne znacznie dłuższe od przednich, z ciężkimi, muskularnymi udami. 

OGON

Koty manx nie mają ogona – dlatego też na na końcu kręgosłupa widocznie zarysowuje się wzniesienie kości. 

SZATA

Podwójna sierść kota manx jest krótka i gęsta, dobrze wyściełana dzięki dłuższej i twardszej sierści zewnętrznej i miękkiemu podszerstkowi o dużym zagęszczeniu.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Kot syberyjski - opis rasy kota

Kot syberyjski przez wiele lat nie miał możliwości pozyskania uwagi międzynarodowej społeczności, a pierwsza oficjalna [...]

Dodaj komentarz

Reklama