Odrobaczanie psa- jak i kiedy?

Odrobaczanie psa to profilaktyczne lub lecznicze podanie odpowiedniego preparatu. Ma to na celu zapobieganie lub zwalczanie inwazji pasożytów wewnętrznych u naszych pupili. Odrobaczając regularnie przy pomocy odpowiednio dobranych leków zapewniamy niezbędną profilaktykę, która pozwoli naszym psom cieszyć się dobrym samopoczuciem i tym samym napełniać nasze domy radosną energią. 

Skąd biorą się robaki u psa?

Pasożyty wewnętrzne, jak i zewnętrzne, właściwie czyhają na naszego pupila na każdym kroku. Można wyszczególnić kilka najczęstszych źródeł zakażeń pasożytami wewnętrznymi:

● podeszwy naszych butów

często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie my sami mogliśmy doprowadzić do zakażenia naszego psa pasożytem, przyniesionym nieświadomie do domu na butach

● odchody innych zwierząt

psy polegają na zmyśle węchu zdecydowanie bardziej niż ludzie, wąchają odchody innych zwierząt z bardzo bliskiej odległości, a są też takie, które liżą lub nawet próbują, zjeść owe znaleziska – wtedy nietrudno o zakażenie pasożytami

● woda z kałuży

deszczówka może zawierać oocysty takich pasożytów jak np. giardia /lamblia, które wywołują często trudną do zwalczenia Lambliozę

● otoczenie

larwy, jaja czy oocysty pasożytów mogą znajdować się właściwie w całym środowisku naszego zwierzaka dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na objawy mogące wystąpić w przypadku zarobaczenia psa i odrobaczać regularnie psa by zapobiec rozwojowi inwazji.

Jak rozpoznać że nasz pies ma problem z pasożytami wewnętrznymi?

Nie jest łatwo rozpoznać czy u naszego pupila rozwija się robaczyca. Objawy najczęściej są niewidoczne ,,gołym okiem”, a jeśli już je zobaczymy, to mogą to być: 

Reklama
  • biegunki, w których może znajdować się krew
  • wymioty
  • matowienie i wypadanie sierści
  • „saneczkowanie”- ciągnięcie psa zadem po podłożu w celu zniwelowania świądu odbytu
  • podrażnienia wokół odbytu
  • apatia
  • senność
  • kaszel.

W przypadku zauważenia u psa któregoś z tych objawów, powinniśmy udać się z nim do lekarza weterynarii w celu kontroli stanu zdrowia i wykluczenia lub potwierdzenia możliwego rozwoju choroby pasożytniczej oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Zdrowie i komfort naszego zwierzaka są dla nas przecież najważniejsze!

Jak często odrobaczać psa?

Częstotliwość odrobaczania zwierzaka zależy od czynników takich jak wiek psa, tryb życia, stan zdrowia czy dieta, a także od tego, czy odrobaczanie jest stosowane w ramach profilaktyki, czy jest częścią leczenia. Zgodnie z wytycznymi ESCCAP jest zazwyczaj jeden raz na kwartał albo i częściej.

Odrobaczanie szczeniąt

Profilaktyczne odrobaczanie szczeniąt jest bardzo ważne ze względu na to, że to właśnie one najczęściej zarażają się robaczycą już w życiu płodowym od swojej matki. Szczenięta po raz pierwszy powinny być odrobaczone w drugim tygodniu życia, a razem z nimi ich matka. Kolejne odrobaczania powinny być wykonywane kolejno co dwa tygodnie do dwóch tygodni po odsadzeniu od matki. Następnie co 4 tygodnie do szóstego miesiąca życia. Jednak to lekarz weterynarii najlepiej ustali harmonogram odrobaczania.

Odrobaczanie psa dorosłego

Decyzję o najlepszym sposobie i częstotliwości odrobaczania psa podejmuje lekarz weterynarii. Może to być profilaktyczne podawanie środka odrobaczającego co najmniej co 3 miesiące lub/i przyniesienie do badania trzech próbek kału psa. 

Reklama
Reklama

Psy biorące udział w polowaniach, lub takie których dieta opiera się na surowym mięsie powinny być odrobaczane co około trzy-sześć tygodni, ze względu na zwiększone ryzyko zakażenia pasożytami.

Odrobaczające środki farmakologiczne

Środki odrobaczające mają różne substancje czynne i formy podania, np.: pasta lub tabletka. Ta ostatnia jest najczęściej stosowana ze względu na wygodę podania, dostępność, łatwość podziału, nie bez znaczenia jest także aromat i smakowitość.

Jednym z najczęściej wybieranych środków odrobaczających jest Drontal Dog Flavour, który cechuje się wysoką skutecznością oraz szerokim spektrum działania. Tabletki Drontal Dog Flavour są, dostępne u lekarzy weterynarii i w sklepach zoologicznych. Unikalny kształt małej kostki oraz szerokie spectrum działania to coś, co wyróżnia tę tabletkę spośród konkurencji, a wysoka smakowitość powoduje że preparat jest chętnie zjadany przez  naszych szczekających przyjaciół. 

Drontal Dog Flavour 150/144/50mg tabletki febantel/pyrantelu embonian/prazykwantel • Wskazania lecznicze:Zwalczanie inwazji mieszanych, wywoływanych przez nicienie i tasiemce następujących gatunków: Robaki obłe: Glisty (postać dorosła i późna niedojrzała): Toxocara canis, Toxascaris leonina • Tęgoryjce (postać dorosła): Uncinaria stenocephala, Ancylostoma caninum • Włosogłówki (postać dorosła): Trichuris vulpis • Tasiemce (postać dorosła i późna niedojrzała): Echinococus granulosus, Echinococcus multilocularis, Dipylidium caninum, Taenia spp., Mesocestoides spp. Zwalczanie inwazji pierwotniaków Giardia spp. u szczeniąt i dorosłych psów.• Przeciwwskazania: Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na dowolną substancję pomocniczą. Nie stosować w 1. i 2. trymestrze ciąży. • Podmiot odpowiedzialny: Bayer Animal Health GmbH, Niemcy • Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły

Czytaj dalej

Jak często kąpać psa?

Jak często kąpać psa? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy opiekun czworonoga. Temu pytaniu [...]

Dodaj komentarz

Reklama