Munchkin kot z krótkimi łapkami - charakter

Kot Munchkin – opis rasy kota z krótkimi łapkami

Munchkiny są jedną z najbardziej kontrowersyjnych ras kotów na świecie. Ich łapki są wyjątkowo krótkie, co jest wynikiem mutacji powodującej hipochondroplazję lub pseudoachondroplazję. Munchiny są wyjątkowo uroczymy i ślicznymi kotami, ale czy ich rasa powinna w ogóle istnieć? 

Munchkin kot – charakter 

Mruczki tej rasy są przede wszystkim bardzo inteligentnymi kotami. Dodatkowo są bardzo radosne, pogodny, uczuciowe i lgnące do ludzi. Munchkin potrzebuje dużej ilości uwagi i prawie nieustannego towarzystwa, w innym wypadku czuje się nieszczęśliwy. 

Mocno przywiązuje się do swojego opiekuna, w czym jest bardzo mocno podobny do psów. Uwielbia przebywać blisko swojego opiekuna i ludzi w ogóle. To kot, który będzie towarzyszył Ci w codziennych czynnościach. Uwielbia czułości i głaskanie. Bardzo dobrze dogada się z innymi kotami i zwierzętami w domu. Są to bardzo łagodne i delikatne koty, przez co mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi starszych dzieci. Bardzo źle znoszą samotność, dlatego zupełnie nie nadają się dla osób, których nie ma dużo i często w domu, jest to rasa, która potrzebuje dużo interakcji z człowiekiem. 

Munchkiny dzięki swojej wysokiej inteligencji chętnie i szybko uczą się sztuczek w zamian za smakołyki. Uwielbiają też zabawy interaktywne. Bardzo dobrym pomysłem będą maty węchowe, które pozwolą mu zmęczyć się psychicznie. Pamiętajcie, że zabawa z wędką nie jest wystarczająca, ponieważ męczy kota głównie fizycznie. 

Po takiej zabawie kot może być bardzo zmęczony, ale jego umysł będzie nadal na pełnych obrotach, przez co mruczek może zwyczajnie psocić. Rozwiązaniem mogą być właśnie maty węchowe, do których wsypuje się trochę przysmaków i kot ma za zadanie je wydobyć, albo inne zabawki angażujące kota w podobny sposób. Można zrobić je z łatwością samemu, na przykład z rolek papieru toaletowego. 

Reklama

Koty tej rasy dodatkowo bardzo szybko i łatwo uczą się chodzenia w szelkach i na smyczy. Bardzo chętnie chodzą na spacery. Krótkie łapki nie są wymówką do kanapowego stylu życia! Munchkiny uwielbiają na szczęście ruch i zabawę, co zdecydowanie działa na ich korzyść, ponieważ mają skłonności do nadwagi, dlatego trzeba uważać, żeby nie przekroczyły dopuszczalnej wagi. 

Mimo swoich krótkich nóżek, potrafią naprawdę szybko biegać! Nie są co prawda zbyt skoczne, ale jeśli będą chciały wskoczyć na dane miejsce, prędzej, czy później to zrobią. 

Reklama

Warto wiedzieć, że są to bardzo otwarte koty, które nie tylko szybko przekonują się do nowo poznanych ludzi, ale nie mają też problemu z akceptacją nowego miejsca do życia. Będą zatem bardzo dobrym wyborem dla osób, które dużo podróżują lub często się 

przeprowadzają (zakładając oczywiście, że kot będzie podróżował z wami!). Trzeba jednak wziąć pod uwagę cechy osobnicze danego kota, bo mimo tego, że większość munchkinów nie ma nic przeciwko częstej zmianie miejsca, mogą być kociaki, które nie będą jej tolerować zbyt dobrze. 

Jeśli chodzi o dzieci, powinien dogadać się zarówno z młodszymi, jak i starszymi, ale jest zdecydowanie polecany dla starszych dzieci, ponieważ mają one więcej ogłady i obchodzą się ze zwierzęciem delikatniej. Małe dzieci dużo krzyczą i biegają, co będzie dla kota po prostu bardzo mocno stresujące. Świetnie nada się również dla singli, zakładając oczywiście, że nie spędzają całych dni poza domem. Wady i zalety munchkina 

Zalety: 

Reklama
  • jest wspaniałym towarzyszem rodziny
  • jest bardzo inteligentny
  • łatwo się uczy
  • akceptuje inne zwierzęta, niezależnie od tego, czy są to psy, czy koty
  • jego pielęgnacja jest bardzo mało skomplikowana 

Wady: 

  • jest nieco mniej sprawny i skoczny od kota o dłuższych łapkach
  • absolutnie nie może być kotem wychodzącym (zresztą żaden kot nie powinien być wychodzący, dla dobra jego i środowiska. Pamiętajcie, że z punktu widzenia środowiska koty są szkodnikami, a mamy ich ogromną nadpopulację przez nieodpowiedzialność ludzi, którzy wypuszczają swoje koty i ich nie kastrują – tyczy się to zarówno kotek, jak i kocurów).
  • jest to rasa, której nie ma w Polsce, przez co kocięta są bardzo drogie, dość rzadkie i naprawdę trudne do zdobycia. Nawet jeśli chcesz kota tej rasy, sama podróż zza granicy będzie dla niego koszmarnie stresująca. 

Kot munchkin – zdrowie i żywienie 

Krótkie nóżki są wynikiem spontanicznej mutacji o charakterze dominujący, która czasami zdarza się u kotów domowych, choć dość rzadko. Hodowcy uważają, że mimo krótkich łapek, kręgosłup Munchkinów zachował taką sprężystość i gibkość, jak w przypadku innych kotów. Nie zmienia to faktu, że niektóre organizacje felinologiczne, takie jak FIFe, odmówiły rejestracji tej rasy przez wysoką szkodliwość mutacji dla zdrowia. Dodatkowym argumentem za odrzuceniem rasy było to, że aż 25% zarodków tej rasy umiera przy krzyżowaniu dwóch krótkonożnych kotów. 

Jest to raczej zdrowia rasa, choć dwa problemy zdrowotne wysuwają się u niej na główny toy, mianowicie są to: lordoza (czyli mocne wygięcie kręgosłupa)p i lejkowata klatka piersiowa. Opiekunowie zgłaszają także, że przedstawiciele tej rasy cierpią na silne bóle reumatyczne, przez co koty mają problem z wejściem do kuwety. 

Żywienie: 

Reklama
Reklama

Zdrowy kot nie wymaga specjalistycznych karm. Karma powinna być jednak zawsze dobrej jakości, czyli zawierać wysoki procent mięsa (około 80 – 90%). Trzeba pamiętać jednak, by dostosować karmę do wieku, stanu zdrowia i aktywności danego kota. Munchkiny mają niestety skłonność do otyłości, dlatego trzeba uważać, żeby do niej kota nie doprowadzić. Jest to szczególnie istotne w przypadku tej rasy, ponieważ specyficzna budowa łapek i stawów sprawia, że nawet najmniejsza nadwaga jest dużym obciążeniem dla układu kostnego. Mruczki tej rasy bardzo dobrze czują się ona diecie BARF

Kot z krótkimi łapami – historia 

Historia Munchkina zaczyna się w stanie Luizjana w 1983 roku. Sandra Hochenedel przygarnęła krótkowłosą, czarno – białą kotkę o krótkich łapkach. Nazwała ją Blackberry. Szybko okazało się, że kotka jest ciężarna. Wcześniej była półdzika i ukrywała się pod samochodami na parkingach. Sandra myślała, że jej krótkie nóżki są wynikiem niedożywienia lub choroby. Wyobraźcie sobie jej zdziwienie, kiedy okazało się, że kocięta mają również krótkie nóżki! Jeden z kociaków, kocurek o imieniu Toulouse został przez Sandrę podarowany jej przyjaciółce, Kay La France. To właśnie od tej pary, Blackberry i jej syna Toulouse wywodzą się wszystkie współczesne koty tej rasy. 

Oficjalna prezentacja rasy felinologom miała miejsce na wystawie TICA w Madison Square Garden w 1991 roku. Dokładnie obserwacje wykazały, że krótsze łapki nie mają wpływu na ruchomość kręgosłupa i stawów, co niestety zdarza się dość często u krótkonogich kociaków. Munchkiny uwielbiają się wspinać i bardzo odważnie skaczą, choć biorąc pod uwagę ich budowę, nie są niestety w stanie robić tego ani wysoko, ani daleko. Mimo ograniczeń anatomicznych jakie wiążą się z krótszymi łapkami, są to koty o ogromnej gracji i zwinności. Na etapie utrwalania rasy i badań nad cechą, która sprawiała, że ich kończyny były krótsze, przeprowadzano krzyżówki z innymi rasowymi kotami, przez co powstało wiele pokrewnych ras. 

TICA uznała w końcu rasę w 1994 roku. Munchkiny nie są jednak uznawane przez FIFe, CFA i GCCF przez znaczną szkodliwość dominującej mutacji dla zdrowia mruczków (okazuje się, że koty tej rasy często cierpią na inne wady, dodatkowo śmiertelność płodów jest aż na poziomie 25%). 

Munchkin kot – pielęgnacja 

Pielęgnacja jest mało skomplikowana. Tak naprawdę trzeba tylko wyczesywać kociakowi raz w tygodniu futerko, a także okresowo czyścić uszy i kąciki oczu. Zaleca się przycinanie pazurków co około 2 – 3 tygodnie. Długowłose Munchkiny mogą wymagać częstszego czesania, by zapobiec tworzeniu się kołtunów. 

Warto zadbać również o zęby kociaka i od małego przyzwyczajać go do zabiegów pielęgnacyjnych. Można zaopatrzyć się w szczoteczkę do zębów lub specjalną pastę, która pomoże pozbyć się kamienia nazębnego. 

Kot z krótkimi nogami – hodowla 

W Polsce nie działa żadna hodowla tej rasy, dlatego po kociaka trzeba udać się za granicą. 

Munchkin kot cena i wzorzec 

Cena kot z rodowodem TICA to od 1000 – 2000 dolarów. 

Munchkin (czyt. manczkin) jest rasą nieuznaną przez FIFe. 

Kociak pochodzi z Luizjany w Stanach Zjednoczonych. 

Wielkość: Są to średniej wielkości koty i niezbyt atletycznej i smukłej budowie. 

Waga: jeśli chodzi o wagę, samce ważą przeciętnie 3 – 4 kg, z kolei samice od 2 – 3,5 kg. 

Kształt głowy: głowa munchkina jest stożkowata, o zaokrąglonych konturach. Jest proporcjonalna do ciała. 

Uszy: są szerokie u podstawy i mają lekko zaokrąglone końce. Są od średnich do dużych, ale zawsze są proporcjonalne w stosunki do głowy. Na końcach mają pędzelki, ale są one dopuszczalne tylko u odmiany długowłosej. 

Oczy: są średnie lub duże o pięknym kształcie migdała. Są osadzone szeroko, co sprawia, że kot ma bardzo „głębokie” i „otwarte’ spojrzenie. 

Sierść: włosy munchkina są krótkie i pluszowe w dotyku. Podszerstek jest bardzo gęsty i puchowy. Długowłosy munchkin jest jedwabisty, jego sierść jest podobna do tureckiej angory. 

Maść: dopuszczalne są wszystkie kolory i wzory umaszczenia. 

Długość życia: munchkin żyje od 12 – 14 lat. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama