najmniejszy ze spanieli

Najmniejszy ze spanieli – zobacz jaki jest słodki (zdjęcia)

Najmniejszy ze spanieli to zdecydowanie Cavalier king charles spaniel. Jest to uroczy i przepiękny piesek, który uwielbia towarzystwo swojej rodziny i ludzi w ogóle. Jego sierść jest delikatna i jedwabista, jego uczy zwisające i puszyste, a oczy duże, ciemne i niezwykle przyciągające wzrok. To bardzo pogodny zwierzak, który odnajdzie się zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. 

Charakter najmniejszego spaniela

To pełen radości, bardzo sympatyczny psiak rodzinny. Jego temperament jest dość umiarkowany, ale trudno zobaczyć go w złym humorze. To bardzo pewny siebie i otwarty psiak, choć niektóre osobniki mogą być nadmiernie lękliwe. 

Jest to bardzo ufny psiak, dlatego trzeba na niego dość uważać, ponieważ jego ufność w stosunku do innych psów może się po prostu źle dla niego skończyć. Cavaliery są uważane za świetnych towarzyszy dzieciaków. Lepiej dogadają się jednak z nieco starszymi dziećmi z uwagi na to, że są to dość małe i delikatne psiaki, a dziecko mogłoby go niechcący skrzywdzić. 

Były one kiedyś używane do polowań na drobne ptactwo – aportowały i wypłaszały zwierzynę. Stały się również absolutnymi ulubieńcami arystokratów. Cavaliera miała sama królowa Wiktoria! 

Najmniejszy spaniel – żywienie 

Psiaki te mają niestety skłonność do tycia, dlatego warto dbać o ich wagę i nie pozwalać im podjadać ani nie karmić ich ludzkim jedzeniem, choć zdaję sobie sprawę jak trudno jest odmówić, kiedy psiak patrzy tak błagalnym wzrokiem, szczególnie tak słodki psiak! 

Reklama

Cavalier king charles spaniel – pielęgnacja 

Pielęgnacja tego uroczego zwierzaka nie jest skomplikowana, ale powinnna być systematyczna. Podstawą jest czesanie psiaka. Jego sierść powinna być jak najbardziej naturalnie, nie poleca się jej strzyc, czy trymować. Psa należy kąpać w szamponie przeznaczonym dla psów o długiej sierści. Jeśli pojawią się jakieś kołtuny, należy je delikatnie rozczesać pudlówką, grzebieniem lub po prostu palcami. 

Cavalier king charles spaniel – historia 

Niewielkie pieskie stały się bardzo popularne w XVI wieku wśród angielskiej szlachty. Towarzyszyły przede wszystkim damom. Pojawiały się na wielu obrazach, między innymi na XV – wiecznym arrasie „Podarunek serca”, czy później, w malarstwie Rembrandta, czy van Dycka. 

Reklama

Jest to psiak silnie związany z dostania Stuartów. Cavalier miał przebywać z Karolem I na jego wygnaniu i towarzyszyć królowej Marii Stuart w drodze na szafot. Tak jak wspomniałam wyżej, ukochanym pieskiem królowej Wiktorii był również cavalier. 

Każdy arystokrata hodował jednak nieco inne typy spaniela, dopiero w latach 20 XX wieku Roswell Eldrige zaczął poszukiwać spanieli z dłuższym pyskiem, które widział kiedyś na obrazach. Powstały dwie rasy – spaniel z krótszym i dłuższym pyskiem. W 1928 roku zostały rozdzielone. 

Cavalier dorosły waży od 5,4 – 8 kg. 

Rasa ta osiąga dojrzałość około 2 roku życia i żyje od 10 – 12 lat. Cena szczeniaka to od 1800 – 4000 zł miesięcznie, a jego koszt utrzymania to od 80 – 150 zł miesięcznie. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Czy psy widzą duchy?

Duchy od wieków fascynowały ludzkość, która do dzisiaj zadaje sobie pytania o ich istnienie. Wielu [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama