Najstarsze rasy psów

Psy towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Pierwsze udomowione psy są potomkami wilków i innych dzikich psowatych oswojonych przez starożytnych ludzi. Jednak rasy psów podobnie jak reszta otoczenia człowieka podlega różnym modom. Dlatego tylko niektóre najstarsze rasy psów przetrwały do dziś. Czy wiesz jakie to rasy?

Najstarsza rasa psów

Przyjmuje się że najstarszą rasą psa jest Chart Afgański. Szczątki podobnych psów znalezione przez archeologów datowane są na ponad 6000 lat. Legenda głosi że psy te uratowały się od biblijnego potopu znajdując schronienie na arce Noego.

Starożytne rasy psów

Kolejną starożytną rasą psa jest Japońska Akita Inu. Tego typu psy towarzyszyły samurajom już ponad 5000 lat temu. Akity na stałe rozgościły się w Japońskiej mitologii, są bowiem bardzo odważne i lojalne czego przykładem może być pies Hachiko.

Równie starożytną i pierwotną rasą psa jest Alaskan Malamute. Jest to rasa wyhodowana przez Inuitów poprzez krzyżowanie psów z arktycznymi wilkami. Dzięki czemu powstała bardzo silna i odporna na warunki atmosferyczne rasa która od setek lat pozostaje niezmieniona.

Kolejna starożytna rasa pochodzi z Egiptu z czasów panowania IV dynastii. Basenji bo o nim mowa był psem do towarzystwa chociaż zdarzało się że służył również do polowań. Najstarsze znane wzmianki o tej rasie pochodzą z grobowca faraona Khufu.

Chow Chow jest kolejną rasą wartą uwagi. Ten psiak z niebieskim językiem pochodzi z Tybetu skąd wywędrował do Chin. W chinach stał się bardzo popularnym psem myśliwskim a także psem stróżującym i salonowym.

Reklama

Kolejna starożytna rasa również pochodząca z Azji to wyhodowany w Mandżurii Pekińczyk. Według legendy dzięki swojej drobnej budowie potrafiły wychwytywać demony. Dzięki tej legendarnej umiejętności służyły jako strażnicy świątyń. Kolejna legenda o pekińczyku mówi że rasa ta pochodzi z pobłogosławionego prze Buddę związku lwa z małpką.

Lista najstarsze rasy psów nie była by kompletna bez Samoyeda. Ten wyhodowany na terenie Syberii pies służył jako pies zaprzęgowy i do pilnowania stad bydła i reniferów.

Reklama

Kolejna na liście najstarszych ras jest japońska rasa psów Shiba Inu, mniejszy od Akit pochodzący z górzystych obszarów nad brzegiem morza Japońskiego.

Listę najstarszych ras psów zamkniemy Psem Faraona, rasa ta pochodzi z basenu morza śródziemnego a nazwę zawdzięcza swojemu podobieństwu do staroegipskich tesemów – chartów, których wizerunki znajdowały się na sarkofagach i grobowcach egipskich władców.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama