Narkoza u psa- wszystko co musisz wiedzieć

Czasami nie da się uniknąć narkozy, niektóre zabiegi jej po prostu wymagają. Ale na  pewno nie oznacza to, że należy się jej bać! Dowiedzcie się, o co chodzi w narkozie, co  trzeba o niej wiedzieć, jakie ryzyko ze sobą niesie, a także jak przygotować do niej psiaka.  

Narkoza u psa – kiedy jest nieunikniona? 

Narkozy wymagają wszystkie zabiegi chirurgiczne. To znaczy, że Twój psiak będzie pod  narkozą, jeśli będzie miał takie zabiegi jak; kastracja, wydobycie ciała obcego z układu  pokarmowego, czy usunięcie zmiany nowotworowej. Wskazaniem do narkozy mogą być też mniej inwazyjne zabiegi, ale takie, które wymagają dość sporej precyzji, tak jak na  przykład usuwanie nadmiaru kamienia nazębnego z zębów psiaka. Będzie to szczególnie  przydatne, jeśli Twój pies jest bardzo ruchliwy lub nie znosi wizyt u weterynarza.  

Narkoza u psa – na czym polega? 

Narkoza jest nazywana inaczej znieczuleniem ogólnym. Pies podczas jej trwania jest  nieprzytomny, nie odczuwa bólu, nie jest świadomy. Jego mięśnie są zwiotczałe. Przed  podaniem narkozy zwierzak jest często premedykowany za pomocą środków  uspokajających. Pozwala to na spokojne założenie psiakowi wenflonu do podania  wszystkich niezbędnych leków. Podczas całego trwania operacji w znieczuleniu ogólnym  psiakowi towarzyszy anestezjolog. Kontroluje on parametry fizjologiczne psa przy  pomocy pulsoksymetru, który jest klipsem założonym na język psa.  

Rodzaje narkozy u psa :

  • Narkoza dożylna 

Polega na podaniu psu zastrzyku ze środkami znieczulającymi. Do narkozy dożylnej  stosuje się najczęściej kilka różnych substancji, które mają dawać efekt uśpienia,  wyeliminowania odczuwania bólu i zwiotczenia mięśni. Dożylne podanie narkozy ma  działanie bardzo szybkie, ponieważ pies traci przytomność w ciągu kilkunastu sekund.  Jest to metoda, która daje najlepsze efekty zniesienia odczuwania bólu i stosuje się ją przy dość krótkich zabiegach.  

Reklama
  • Narkoza wziewna  

Narkoza wziewna z kolei jest o wiele bezpieczniejsza od narkozy dożylnej, ponieważ pozwala na o wiele dokładniejsze kontrolowanie stanu zwierzęcia. Częściej i chętniej  wykorzystuje się ją u zwierząt słabszych, czy takich, które są obciążone większym  ryzykiem powikłań po narkozie. Dodatkowo jest to często wykorzystywana metoda  znieczulenia ogólnego podczas dłuższych operacji. Środki do wywołania znieczulenia  podane tą metodą są wchłaniane w pęcherzykach płucnych zwierzaka, a następnie są wydalane przez płuca i nie kumulują się w organizmie. Minusem jest to, że zwierzę poddane takiej formie narkozy musi zostać zaintubowane, co oznacza, że do tchawicy psa wprowadza się rurkę, żeby gaz znieczulający dostał się do dróg oddechowych. Po  intubacji zwierzak może być nieco obolały i zachrypnięty przez kilka dni.  

Pies po narkozie – wybudzanie  

Czasami żeby szybciej wybudzić psa z narkozy, można podawać mu leki mające znieść działanie środków znieczulających. Mają one za zadanie podnieść ciśnienie krwi i znieść senność. Nie stosuje się ich przy każdym zabiegu, ponieważ mogą wzmagać krwawienie  rany po operacji i obciążać serce. Dodatkowo niektóre leki stosowane do wywołania  narkozy nie mają „antidotum”, tylko trzeba czekać, aż przestaną działać i zostaną metabolizowane przez organizm psiaka. Cały proces może trwać dość długo, bo aż kilka  godzin, kiedy to pies musi być pod stałą opieką lekarzy w lecznicy. Nigdy, przenigdy nie  odbieraj z lecznicy zwierzęcia, które nie jest do końca wybudzone, ponieważ w razie  jakichkolwiek powikłań, nie będziesz w stanie mu pomóc. Obowiązkiem weterynarza jest  przetrzymać psa w lecznicy tak długo, aż będzie wybudzony z narkozy. W innym  wypadku po prostu ryzykujesz jego życie.  

Reklama

Narkoza u psa – skutki uboczne 

Zachowanie psa po narkozie może być inne, niż zazwyczaj. Tak jak każde leki, narkoza  również ma swoje skutki uboczne i ryzyko powikłań. Najczęstsze działania uboczne  podtrzymują się do kilkunastu godzin. Najczęściej należą do nich biegunka i wymioty, a  także chwiejny chód i otumanienie. Te objawy powinny ustąpić maksymalnie w trakcie 24  godzin od wybudzenia się z narkozy. Jeśli tak się nie stanie, a z psiakiem dzieje się coś niepokojącego, natychmiast udaj się z nim do lecznicy. Jeśli to środek nocy, znajdź najbliższy dyżur weterynaryjny. Niezależnie od pory, natychmiast skonsultuj się z  weterynarzem, w innym razie narażasz życie psiaka.  

Narkoza u psa – jak się do niej przygotować? 

Przede wszystkim należy koniecznie przestrzegać zaleceń weterynarza, pozwoli to  psiakowi zapewnić jak największe bezpieczeństwo podczas narkozy i zminimalizuje  ryzyko ciężkich powikłań. O czym trzeba koniecznie pamiętać? 

  1. Badania 

Przed każdą narkozą konieczne jest wykonanie psiakowi dokładnych badań. Przede  wszystkim ważne są badania krwi, Weterynarz powinien sprawdzić szczególnie parametry  wątrobowe i nerkowe, które świadczą o zdolności psiaka do zmetabolizowania leków,  które otrzyma podczas narkozy. Możliwe, że konieczne będzie również przyniesienie  próbki moczu, czy badanie serca. Dzięki dokładnym badaniom lekarz będzie w stanie  określić ryzyko powikłań i zakwalifikować zwierzę do zabiegu. 

  1. Głodówka przed operacją 

Głodówka jest konieczna. W zależności od konkretnych zaleceń weterynarza, pies nie  może przyjmować pokarmu od 8 do nawet 18 godzin przed zabiegiem. Leki zwiotczające  podane w narkozie powodują zwiotczenie mięśni całego układu pokarmowego, co w  praktyce oznacza, że podczas operacji może nastąpić ulewanie się zawartości żołądka,  która trafi do dróg oddechowych, zalewając płuca, upośledzając oddychanie i może  zwierzę nawet udusić. Pies przygotowywany do operacji nie powinien również pić na  około 3 godziny przed zabiegiem, ale oczywiście konkretne wytyczne należą do  weterynarza.  

Reklama

Pies po narkozie – opieka 

Tak jak wspomniałam wcześniej, z zabraniem psiaka do domu należy poczekać tak długo,  aż całkowicie odzyska świadomość, w innym wypadku ryzykujesz jego życie. Dodatkowo  do czasu całkowitego zaniku działania wszystkich leków znieczulających, psiak nie  powinien jeść. Weterynarz poda konkretną ilość godzin, przez którą psiak nie powinien  otrzymywać pokarmu. Z uwagi na działanie leków, nadal istnieje ryzyko zachłyśnięcia się wodą i jedzeniem. Pierwszy posiłek najlepiej będzie zatem podać następnego dnia po  odbiorze z lecznicy. W domu trzeba koniecznie stosować się do wszystkich zaleceń weterynarza i absolutnie nie podawać żadnych leków na własną rękę. Pies powinien  znajdować się pod dokładną obserwacją przez kilka następnych dni, a wszystkie  wątpliwości należy od razu skonsultować z weterynarzem.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Czkawka u psa

Czkawka u psa, podobnie jak czkawka u ludzi, jest bardzo częstą przypadłością, z którą spotkał [...]

Reklama

Czytaj dalej

Jedna myśl na temat “Narkoza u psa- wszystko co musisz wiedzieć

  1. Dziekuje Wam ze piszecie o tych sprawach!!!!Tylko, dlaczego,niedouczeni weterynarze o tym nie wiedza????!!!!Moja Cudowna, NIUNIECZKA Zostala zamordowana przez weterynarzy!!!!Ja Glupi zaufalem tym dwom weterynarzom -a oni ZAMORDOWALI MOJA NIUNIECZKE!!!! Z tego , co czytam, to dziwie sie ze weterynarze o tym nie wiedza!!!! Dziekuje za Wasze publikacje!!!! Mam tez krytyczne uwagi na temat sterelizacji suczek.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Reklama