Co zrobić kiedy pies warczy?

Warczenie psa – jak reagować, gdy pies warczy.

Warczący pies wywołuje ogromne emocje wśród ludzi. Generalnie tego typu zachowanie psa powoduje u nas strach, nawet gdy to nasz pupil zachowuje się właśnie w taki sposób. Zazwyczaj warczenie psa traktujemy jako objaw agresji i większość z nas natychmiast próbuje taką reakcję zwierzęcia w bardzo szybki sposób spacyfikować. Często stosując przy tym nieodpowiednie metody wychowawcze – krzyk czy uderzenie go.

Warto jednak zastanowić się co tak naprawdę oznacza, gdy nasz pies warczy, czego sygnałem jest taka reakcja. Zrozumienie tego procesu pomoże nam odpowiednio reagować na zachowania tego typu.

Warczenie jako sygnał ostrzegawczy.

Wiele z nas zapomina, że nasi milusińscy wywodzą się od dzikich psów pierwotnych mających swoje korzenie wśród drapieżnych wilków. W związku z tym większość ich zachowań to instynktowne działania oraz rytuały wypracowane przez wilki. Zwierzęta te żyją w dużych grupach, dlatego też musiały opracować sposób rozwiązywania konfliktów bez niepotrzebnych krwawych bójek. Stąd u naszych czworonogów możemy zaobserwować specyficzny rodzaj komunikacji zwłaszcza związany z ich niezadowoleniem, ale nie prowadzący do bezpośredniej walki.

Psia trenerka Turid Rugass opisała w swych książkach charakterystyczne zachowania psa wynikające z odczuwania przez nich dyskomfortu. Na początku zwierzęta te przekazują sygnały uspakajające jako informacje, że coś ich niepokoi. Kolejnym krokiem są tzw. sygnały ostrzegawcze – warczenie, uniesienie warg, grożąca postawa ciała oraz kłapnięcia pyskiem. Gdy to wszystko nie wpłynie na zmianę zachowania intruza, dopiero wtedy pies może zaatakować. 

Warczenie psa – ważna informacja.

Pies reaguje w ten sposób, ponieważ chce nam przekazać, że coś się dzieje co wywołuje u niego niepokój, zdenerwowanie lub strach. Pies warczący w domu zazwyczaj broni swojej miski, legowiska ewentualnie zabawek. Może również wyrażać się w ten sposób w trakcie nieprzyjemnych zabiegów pielęgnacyjnych albo ma to na celu odstraszyć intruza będącego za drzwiami domu.

Reklama

Bez wątpienia warczenie psa jest formą komunikacji. To instynktowne informowanie otoczenia o tym co wywołuje dyskomfort u czworonoga. Dlatego nie powinniśmy traktować tego jako przejaw agresji, a tym bardziej – karcić psa, ponieważ możemy doprowadzić do sytuacji, że nasze zwierzę po prostu zamilczy. Wywoła to odwrotny skutek od zamierzonego i pies zamiast na początku informować otoczenie, że jest niezadowolony/wystraszony ominie ten etap w jego sposobie komunikacji i przejdzie bezpośrednio do kolejnych sygnałów ostrzegawczych – kłapnięcie pyskiem, obnażanie kłów lub kontrolowane ugryzienie.

Jak odpowiednio reagować na gdy nasz pies warczy?

Karcenie zwierzęcia za tego typu reakcje jest nierozsądne i niewłaściwe. Tak samo jak ignorowanie warczącego psa. Bądź co bądź jest to swojego rodzaju groźba. Dlatego najrozsądniejszą reakcją na tego typu sygnał powinno być wycofanie się. Co więcej, specjaliści proponują, aby w takich przypadkach zastosować odwrażliwianie – czyli oswajanie psa z denerwującymi bodźcami poprzez ich stopniowe nasilanie i przeciwwarunkowanie – czyli zastąpienie niepożądanej reakcji inną. Jeżeli tylko znamy techniki takiej formy treningu, możemy ćwiczyć te metody z naszym pupilem na własną rękę. Natomiast gdy nie potrafimy zastosować tych metod samodzielnie, polecane są porady dobrych behawiorystów, którzy zdecydowanie pomogą nam w opanowaniu tego typu sytuacje.

Reklama

Przykładowe sytuacje oraz sposoby reagowania na warczenie psa.

WARCZENIE ZWIĄZANE Z PILNOWANIEM MISKI:

Naukę zaczynamy już od najmłodszych, szczenięcych lat zwierzęcia. Dobrym sposobem na zapobieganie, aby tego typu reakcja nie wystąpiła jest podawanie zwierzęciu całego posiłku z ręki co kilka dni. 

Nie wolno karać czworonoga za bronienie miski ani nie odwracamy jego uwagi zabawką bądź smakołykiem. Nie izolujmy psa podczas karmienia. Nie prowokujmy go, gdy przestaje jeść i warczy na nas.

Zmieńmy nastawienie naszego czworonoga na obecność człowieka podczas jedzenia. Nauczmy go, że nie stanowimy zagrożenia.

WARCZENIE NA INNE PSY

Istotnym jest, aby dobrze socjalizować szczenię dając mu możliwość obcowania z innymi psami. Doskonałym sposobem jest ćwiczenie spokojnego mijania ich podczas spaceru.

Reklama

Nie wolno karcić zwierzęcia za warczenie na innego osobnika za pomocą szarpnięcia smyczą.

Nauka „chodzenia po łukach” rewelacyjnie sprawdzi się w takim przypadku. Polega to na tym, że omijamy nadchodzące psy. Nakłaniamy naszego czworonoga by poszedł on za nami w bok tak aby ominąć nadciągającego zwierzaka po łuku.

WARCZENIE NA LEGOWISKU

Warto od czasu do czasu usiąść koło szczenięcia na jego posłaniu, przy tym delikatnie go głaskać i częstować smakołykami.

Ważnym jest, aby legowisko psa nie znajdowało się w ciągu komunikacyjnym domowników, ponieważ zwierzę ma czuć się spokojnie i bezpiecznie w takim miejscu.

Reklama
Reklama

Dobrym pomysłem jest nauka schodzenia z posłania na naszą komendę, pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnych nieporozumień między człowiekiem, a zwierzęciem.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama