Szczeniak Corgi

Jak nauczyć psa spać w legowisku?

Nauczenie psiaka spać w własnym legowisku jest bardzo praktyczne. Wiesz, że przeciętny psiak śpi w ciągu dnia aż około 14 godzin? Mówimy tutaj tylko o śnie, a przecież ogromną część pozostałego czasu spędza również na drzemaniu, przeciąganiu się i obserwowaniu swojego otoczenia. Pozycja leżąca jest zatem dla psiaka zdecydowanie dominująca, dlatego warto zadbać o to, żeby jego legowisko było wygodne i wystarczająco duże. 

Jak nauczyć psa spać w legowisku? 

Mimo tego, że psy nie są tak niechętne do spania w określonym przez człowieka miejscu jak koty, to jednak wiele psiaków nie przepada za spaniem w legowisku kupionym przez opiekuna. Przyczyny tej niechęci mogą być przeróżne. 

Psiak może nie przepadać za swoim legowiskiem z uwagi na to, że jest ono na przykład zbyt twarde, zbyt małe (mnóstwo osób kupuje dla psiaka zbyt małe legowisko w obawie, żeby nie zajmowało w domu za dużo miejsca), brudne, czy mokre. Możliwe, że psiaka coś uwiera, np. pod poduszką znajdują się kości, resztki jedzenia, czy zabawki. 

Zacznijmy od tego, że legowisko dla psiaka musi być bardzo miękkie, wygodne, przytulne i oczywiście usytuowane w takim miejscu, by pies czuł się bezpiecznie i nie musiał martwić się hałasem. Dobrym miejscem będzie zatem sypialnia, czy gabinet lub inne spokojne i ciepłe miejsce w domu, które jednocześnie będzie dobrym punktem obserwacyjnym. W zasadzie warto zainwestować w dwa legowiska – jedno w zupełnie spokojnym i cichym miejscu, gdzie pies będzie mógł zapaść w głęboki sen i takie, gdzie będzie mógł odpoczywać i cały czas obserwować życie rodziny. To bardzo dobre wyjście, ponieważ daje psiakowi wybór, kiedy chce spędzić czas z rodzinną, a kiedy odpocząć od wszystkich. 

Szczeniaki natomiast często uwielbiają spać ze swoimi opiekunami i wskakiwać do łóżka. Jeśli Ci to nie przeszkadza, nie ma żadnego problemu, pies może z Tobą spać, niezależnie od tego, czy jest szczeniakiem, czy dorosłym psem. Jest to wyraz miłości, zaufania i potrzeby bliskości z jego strony. Często psy czują się samotne, kiedy opiekunowie nie pozwalają im spać z nimi albo chociaż w pobliżu łóżka. I trudno się dziwić! 

Jeśli nie chcesz jednak, żeby pies spał z Tobą w łóżku i zależy Ci na przyzwyczajeniu go do spania w legowisku, warto postawić jego posłanie blisko łóżka. To właśnie tam będzie się czuł najbezpieczniej. Pomoże mu to również przyzwyczaić się, że mimo tego, że nie śpi ze swoimi opiekunami w łożku, może czuć się bezpiecznie i blisko swoich właścicieli. Warto uzbroić się jednak w cierpliwość i za każdym razem, kiedy pies wskakuje na łóżko, przenosić go do legowiska. W przypadku szczeniaka nauka będzie przebiegać oczywiście o wiele szybciej, niż w przypadku starszego psa. Niemniej jednak, w obu przypadkach trzeba nastawić się na tygodnie, jeśli nie miesiące przypominania psiakowi, że jego miejsce spania jest w legowisku. 

Reklama

Warto włożyć psiakowi do legowiska jego ulubioną zabawkę lub kocyk. Warto również przenosić sennego psiaka do jego posłania, powinno to bardzo ułatwić jego proces przekonywania się do własnego legowiska.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Jak wychować psa?

Jak wychować psa, tak, by jego zachowanie było jak najbardziej przez nas przewidywalne? Przede wszystkim [...]

Jak nauczyć psa pływać?

Nie każdy pies lubi wodę. Co więcej, nie każdy czworonóg umie pływać. Niektóre osobniki potrzebują [...]

Reklama

Czytaj dalej

Jak oduczyć psa gryzienia?

Jak oduczyć psa gryzienia? Gryzienie jest niestety dla opiekunów bardzo nieprzyjemne i kiedy się zdarza, [...]

Dodaj komentarz

Reklama