Jak nauczyć psa komendy siad?

Jak nauczyć psa komendy siad? Komenda siad jest bardzo ważną komendą, którą naprawdę warto nauczyć swojego psiaka. W jaki sposób to zrobić? Jak nauczyć psa siad

Komenda „siad” jest bardzo ważną komendą, szczególnie kiedy chcemy przywołać psiaka do porządku. Jest to podstawowa komenda posłuszeństwa, której uczy się psiaki. Za każdym razem, kiedy pies posłucha Twojej komendy, pochwal go wyraźnie i daj mu smakołyki. Naucz go również, że zostaje miskę z jedzeniem, przysmak, zabawkę, etc., wtedy, kiedy usiądzie na komendę „siad”. Oczywiście należy pamiętać, że pies nie od razu będzie chciał wykonać nasze polecenie, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, żeby dać psiakowi czas. To mogą być tygodnie, ale równie dobrze mogą to też być miesiące. 

Jak nauczyć psa siadać na komendę

Przede wszystkim stań przed psiakiem i pokaż mu, że trzymasz jego ulubiony przysmak. Będzie to dla niego nagroda za dobre zachowanie i poprawne wykonanie ćwiczenia. Mogą to być nawet rzecz, których psiak normalnie nie je, np. kawałeczek kiełbasy, sera, czy szynki. Wyraźnie pokaż psiakowi, że trzymasz smakołyk, a następnie unieś go nad głową psiaka. Po tym, jak uniesiesz smakołyk, przenieś go w stronę ogona, przesuwając go powoli wzdłuż ciała zwierzaka, tak, byś miał pewność, że pies widzi co robić. U psiaka powinien zadziałać naturalny odruch, który sprawi, że pies naturalnie usiądzie, chcąc znaleźć się jak najbliżej smakołyku. Kiedy już to zrobi, od razu go pochwal, dając mu smakołyk. Chwalenie od razu jest bardzo ważne, masz na to tak naprawdę tylko kilka sekund, ponieważ później psiak nie skojarzy, że nagradzasz go za daną czynność. 

Warto też uzbroić się w specjalny kliker, z których podchodzimy do psiaka i tak samo przesuwamy smakołyk nad jego głowę, a następnie przesuwamy go nad jego ciałem powoli, aż psiak usiądzie. Z czasem, kiedy psiak już oswoi się z nową komendą, można zacząć odstawiać smakołyki i przestawiać się na kliker. Całą czynność powinno się powtórzyć dokładnie tak samo, jak ze smakołykiem, po kilkunastu powtórzeniach pies powinien załapać. Oczywiście powtórzenia powinny być rozłożone w czasie, tak, by nie przemęczyć psa, dla którego mimo wszystko jest to dość spory wysiłek. 

Można później przejść do nauki „siad” tylko za pomocą gestu ręki. Wybierz gest, którym będziesz oznajmiać psu komendę, a następnie wykonaj takie same czynności jak w przypadku nauki siad smakołykiem i klikerem. Psiak powinien załapać o co chodzi po kilkunastu powtórzeniach. Możliwe, że nauka „siad” gestem będzie dla psiaka o wiele lepsza i o wiele bardziej zrozumiała, niż nauka klikerem, czy za pomocą przysmaku. 

Reklama

Jak nauczyć szczeniaka komendy siad? 

Jak nauczyć szczeniaka siad? Przede wszystkim należy robić to z ogromną dozą cierpliwości, może minąć trochę czasu zanim psiak zrozumie co powinien zrobić. Z jednej strony szczeniaki są bardzo bystre i dużo rozumieją, z drugiej natomiast bardzo łatwo zgubić ich uwagę. Całe szkolenie można wykonać w taki sam sposób w przypadku szczeniaka, jak u dorosłego psa. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama