Pies w łóżku

Spanie z psem – wady i zalety psa w łóżku

Spanie z psem w łóżku jest bardziej popularne, niż mogłoby się przypuszczać, przeprowadzone w 2017 roku przez American Pet Products Associa on badania pokazały, że aż 45% właścicieli psów śpi z nimi w łóżku. To naprawdę sporo. Czy jest to zdrowa i dobra praktyka? Dlaczego pies lubi spać w łóżku

Czy pies może spać w łóżku? 

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, czy pies może spać w łóżku, czy nie. Warto rozważyć zalety i wady tego rozwiązania przed podjęciem decyzji, ponieważ psiak raz przyzwyczajony do spania w łóżku, będzie bardzo niechętny do spania poza nim. I trudno mu się dziwić, w końcu co może być wygodniejszego od mięciutkiego materaca i cieplutkiej kołdry? 

Dlaczego pies lubi spać w łóżku? 

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – psiak jest zwierzęciem stadnym i nie lubi spać sam, ponieważ to sprawia, że czuje się mniej bezpiecznie. Wystarczy spojrzeć na to, jak śpią dzikie psy, czy wilki. Zazwyczaj leżą one bardzo blisko siebie, by zapewnić sobie dodatkowe ciepło nocą. Czasami nawet śpią jeden na drugim! Twój psiak lubi spać zatem w łóżku, bo uważa Cię za część swojego stada i czuje się przy Tobie bezpiecznie (czuje również, że zapewnia Tobie ochronę). Dzikie psy lubią także spać na podwyższeniu, ponieważ zapewnia im to dodatkową ochronę przed drapieżnikami. Funkcję podwyższenia dla domowego psa spełnia oczywiście łóżko (a także kanapa, fotel, etc.). 

Jeszcze jedną kwes ą którą należy wziąć pod uwagę jest to, że aby pies w łóżku (i gdziekolwiek indziej) się porządnie wyspał, musi wejść w fazę snu REM (to faza, w której pojawiają się sny). Może on w nią wejść, jeśli będzie leżał wygodnie na boku. Zwijanie się w kłębek utrudnia wejście w fazę REM, co sprawi z kolei, że pies będzie niewyspany. Psiak zwija się w kłębek, kiedy jest mu zimno albo gdy nie czuje się bezpiecznie. Teraz już wiadomo dlaczego Twoje łóżko jest idealnym miejscem do wypoczynku dla Twojego pupila. Trudno mu się dziwić. 

Spanie z psem wady 

Czy spanie z psem jest szkodliwe? Posiada ono kilka wad, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o wpuszczeniu pupila do łóżka. Jakie są zatem wady spania z pupilem w łóżku? 

Reklama
  • 1. Zarazki i higiena – pamiętaj o regularnym odrobaczaniu swojego psa i czyszczeniu jego łap przed wpuszczeniem go do łóżka. Ponadto warto pamiętać, że alergicy nie powinni spać z psem w jednym pomieszczeniu.
  • 2. Obrona terytorium – duże psy mogą odczuwać potrzebę bronienia swojego właściciela przed innymi domownikami, co może stać się kłopotliwe. 

Spanie z psem zalety 

Spanie z psem w jednym łóżku posiada wiele zalet, które zazwyczaj przeważają nad wadami, ale ostateczną decyzję oczywiście podejmiesz Ty, jako właściciel / ka. Do zalet spania z psem w łóżku należą: 

  • 1. Zwiększenie więzi pomiędzy psem a Tobą – pies odczuwa, że jesteś częścią jego stada bardziej, niż kiedykolwiek i buduje to jeszcze silniejszą więź.
  • 2. Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i zmniejszenie stresu – psiak czuje się bezpieczniej czując Cię obok siebie, przez co spokojniej śpi. Dobrze wpływa to też na Twoje poczucie bezpieczeństwa.
  • 3. Przyjemne ogrzewanie – ciepłe futerko Twojego psiaka z pewnością pomoże Ci zasnąć i porządnie się wyspać. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Jak oduczyć psa sikania w domu

Jak oduczyć psa sikania w domu? To pytanie zadają sobie nieustannie właściciele psów (szczególnie szczeniaków) [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama