Psia zabawka frisbee — jak wybrać tę najlepszą?

Najważniejszą zasadą podczas zabawy z psem frisbee jest ta mówiąca, że nie wolno używać w tym przypadku ludzkiej zabawki. Dyski do tego typu rozrywki są zdecydowanie cięższe, jak również twardsze niż te przeznaczone dla czworonogów. To podstawowa różnica pomiędzy nimi. W związku z ich budową zwierzę może zaznać poważnego urazu w momencie złapania takiego latającego talerza. Tym samy skutecznie zniechęcając się do udziału psiej rozrywce.

DOGFRISEBEE – DYSCYPLINY SPORTOWE.

Do aktywności tego typu warto kupić dysk stworzony do zabawy z psem. Frisbee dla domowych pupili mają właściwą budowę i wykonane są z odpowiednich tworzyw, aby były one bezpieczne dla użytkujących z nich zwierząt. Ich parametry umożliwiają psom zabawę nie wywołującą, żadnych urazów. Co więcej, materiały, z których dyski te są stworzone, są na tyle trwałe, że czworonóg nie jest w stanie naruszyć ich struktury. 

Obecnie istnieje wiele dyscyplin sportowych zajmujących się rozgrywkami przy użyciu frisbee. Aktualnie wyróżnić można:

• LONGDISTANCE – konkurencja ta polega na wykonaniu rzutu frisbee jak najdalej.

• FREESTYLE – w tej dyscyplinie człowiek musi wykazać się, wykonując rzuty przy użyciu różnorodnych technik, natomiast pies również musi pokazać urozmaicone sposoby chwytów lecącego dysku. Dodatkowo musi być to wszystko wykonane w rytm muzyki.

Reklama

• TIME TRIAL – w tej konkurencji należy rzucić dwa razy frisbee na odległość 20 metrów, a pies musi je złapać w jak najkrótszym czasie. Maksymalny czas na wykonanie tego zadania to 60 sekund.

• DOG DARTBEE – to nic innego jak rzucenie zabawki w sam środek namalowanej na trawie tarczy. Czworonóg w tym przypadku mus złapać dysk w strefie mającej największą liczbę punktów.

Reklama

• TIME WARP

• SUPER – PRO TOSS & FETCH

• THROWN GO

• FRIZGILITY

Reklama

• FAR OUT

JAKI JEST IDEALNY MODEL FRISBEE DLA PSA?

Najlepszy dysk dla zwierzęcia to taki mający odpowiedni rozmiar. Czworonóg musi być w stanie złapać zabawkę swoim pyskiem tak, aby nie uszkodzić sobie żadnej części ciała podczas wykonywania skoku czy lądowania. Idealne frisbee musi być przede wszystkim dopasowane do czworonoga i jego umiejętności.

JAKI ROZMIAR DYSKU DLA PSA WYBRAĆ?

Należy mieć świadomość, że zbyt duży rozmiar zabawki może okazać się niemożliwy do uchwycenia przez czworonoga należącego do małej rasy. W związku z tym najważniejszy jest dobór właściwej wielkości frisbee. Niewielkich rozmiarów dyski mogą doskonale sprawdzić się do zabawy ze szczeniakami. Okazuje się, że wiele sklepów zoologicznych (stacjonarnych i online) sprzedających akcesoria dla zwierząt oferuje modele wykonane z miękkich tworzyw, jak również i elastycznych. Wszystkie te właściwości sprawiają, że tego typu dyski są wygodne dla psa w trakcie ich łapania. Co więcej, miękkie frisbee doskonale nadają się do zabawy w przeciąganie się ze zwierzęciem. Zwłaszcza takim niemającym wystarczającego zaufania do zabaw (zwłaszcza takich) z jego opiekunem. To także doskonały model, którym można wykonać poprawny rzut. Natomiast latające dyski o mocniejszej konstrukcji i wykonane z trwalszego tworzywa nie latają zbyt daleko, lecz mają stanowczo większą wytrzymałość. Wielbiciele dogfrisbee uważają, że nie niszczą się nawet po kilkakrotnych treningach z rasami i osobnikami mającymi mocny ucisk szczęk.

ILE WAŻYĆ POWINNO ODPOWIEDNIE FRISBEE?

Dyski latające dla psów mają także różną wagę. Masa niektórych modeli wynosi około 100 g, ponieważ surowiec, z których są stworzone, nadaje im dużą miękkość oraz elastyczność. Według miłośników tego sportu taka zabawka doskonale sprawdza się do nauki łapania. Niestety ich możliwości do wykonywania długich rzutów i na dalekie odległości są mierne. W trakcie zawodów dogfrisbee nie są one brane w ogóle pod uwagę. Sprawa wygląda zupełnie inaczej w sytuacji, gdy używane są dyski cięższe. Sprzęt ważący już 108 g dopuszczany jest praktycznie w każdej konkurencji na całym świecie. Jego dużą zaletą jest mocniejsza budowa, która tym samym umożliwia wykonanie rzutów bardzo odległych. Obecnie najcięższe frisbee waży 130 g i taki model jest najbardziej popularnym w trakcie wszystkich psich zawodów.

Reklama
Reklama

JAK NAUCZYĆ PSA ŁAPAĆ FRISBEE?

W całej tej aktywności ważna jest wiedza na temat łapania przez czworonoga dysku, jak również sposób rzucania jego przez człowieka. Wiele osób poleca, aby pierwszym krokiem było zapoznanie się z filmikami instruktażowymi, które dostępne są dla wszystkich posiadających wgląd do Internetu. Praktyka tego typu pozwoli opiekunowi zwierzęcia przećwiczyć technikę rzutu tak, aby był on wykonany w, jak najlepszy sposób. Oferowane są także, specjalne szkolenia i kursy do korzystania z frisbee, których głównym organizatorem są psie szkoły.

Jeżeli właściciel potrafi rzucać dysk we właściwy sposób, to kolejnym krokiem powinno być przyuczenie psa do zabawy przy użyciu frisbee. Działanie pozwalające oswoić zwierzę z tego typu sprzętem polega na początku podawanie mu w nim przysmaków czy też karmę. Jeżeli pies ma właściwe rozmiary, dobrym pomysłem jest szarpanie się z nim przy użyciu frisbee. Taka praktyka pozwoli nie tylko oswoić się czworonogowi do trzymania dysku w swym pysku, lecz jest to również idealny sposób na zacieśnienie więzi pomiędzy właścicielem a psem. W momencie, gdy zwierzę będzie wykazywało największe zainteresowanie, wybierając ze wszystkich zabawek frisbee do zabawy, staje się ono gotowe do nauki łapania go w locie.

Pierwszym treningiem jest bieg właściciela obok psa z dyskiem trzymanym idealnie nad głową zwierzęcia. Każdy chwyt sprzętu przez czworonoga powinien być mocno nagradzany. Dzięki temu pies będzie miło kojarzył zabawkę. Najważniejszym zadaniem właściciela, a tym samym najtrudniejszym jest nauka zwierzęcia do złapania dysku w trakcie trwania lotu. Psy mają pierwotnie zakorzenione aportowanie przedmiotów upadających na ziemię. W związku z tym polecane jest toczenie frisbee po gruncie, tak aby pies mógł nauczyć się chwytać je w ruchu. Dopiero po opanowaniu takiej sztuczki można zacząć rzucać zwierzęciu dysk.

DLACZEGO DOGFRISBEE MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNE?

W całym tej aktywności z psem ważna jest nie tylko nauka prawidłowej techniki rzucania dysku czy wykonywania skoku. Niezwykle istotny jest również sposób lądowania zwierzęcia po uprzednim złapaniu frisbee. Kondycja oraz budowa ciała psa ma także duże znaczenie podczas uprawiania tego typu dyscyplin sportowych. Właściciel również powinien pamiętać o miejscu, w którym odbywać ma się trening. Nie wolno wykonywać rzutów dyskiem na podłożu twardym, czyli pokrytym asfaltem lub płytą chodnikową. Natomiast trawniki muszą mieć równą powierzchnię. Oznacza to, że zakazane są wszelkie dołki, kamienie, a nawet pagórki. Murawa nie może być również pokryta wodą, błotem lub śniegiem. Wszystko to ma ogromny wpływ na możliwość wystąpienia kontuzji u psa, ponieważ może on poważnie się poślizgnąć i uszkodzić swoje ciało.

Należy wiedzieć, że nadwaga osobnika mającego wziąć udział w dogfrisbee dyskwalifikuje go całkowicie. Skoki psa z dużą masą mocno obciążają jego stawy i cały układ kostny. To samo dotyczy ras należących do masywnych, czyli dużych. Z kolei, czworonogi małe nie powinny wykonywać skoków w celu złapania frisbee, ponieważ ich budowa nie jest najlepsza do tego typu aktywności.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama