Jak nauczyć psa szczekać na obcych?

Jak nauczyć psa szczekać?

Jak nauczyć psa szczekać? Najczęściej nie lubimy, kiedy pies szczeka, szczególnie kiedy robi to często i głośno. Należy jednak pamiętać, że szczekanie jest sposobem naszych psiaków na komunikację i nie da się go wyeliminować. Czasami jednak są takie sytuacje, kiedy nasz psiak nie szczeka, a zależy nam na tym, by szczekał. Czy można coś w tej sytuacji zrobić? 

Pamiętaj, że Twój pies ma naturalną potrzebę szczekania, ponieważ tak jak wyżej wspomniałam, jest to jeden z jego sposobów komunikacji. Nie można karcić psiaka za to, że szczeka, ponieważ odbierze nam to możliwość efektywnego porozumiewania się z nim. Nawet, jeśli Twój psiak szczeka dużo i irytuje zarówno domowników, jak i sąsiadów, nie pozwól, żeby sprawiło to, że będziesz się frustrował. 

Szczekanie jest bardzo ważnym psim sygnałem i mówi bardzo dużo o jego potrzebach i problemach. Karcenie psa za szczekanie można spokojnie porównać do karania człowieka za mówienie. Oczywiście, że jeśli pies szczeka naprawdę dużo, to stanowi to problem, natomiast należy go rozwiązać u weterynarza i behawiorysty, nigdy nie krzykiem i karceniem. 

Jak nauczyć psa szczekać na komendę? Jak nauczyć psa szczekać na obcych? Można nauczyć psiaka szczekać na zawołanie, poprzez nauczenie go komendy „daj głos”. W jaki sposób go jej nauczyć? 

Jak nauczyć psa komendy daj głos? 

Tej komendy można nauczyć tak naprawdę prawie każdego psiaka, nie tylko tego, który ma problemy z nadmiernym szczekaniem. Prawie jest tutaj jednak słowem klucz. Są bowiem psiaki, których zdecydowanie nie powinniśmy uczyć tej komendy. Jakie to psy? Przede wszystkim są to psy strachliwe, które okazują poprzez szczekanie lęk i frustrację. Nie powinno się również uczyć tej komendy jeśli psiak cierpi na lęk separacyjny, a także kiedy szybko się frustruje. Nie powinno się też uczyć psiaka komendy „daj głos” wtedy, kiedy pupil lubi prosić o resztki jedzenia i uwagę 

Reklama

Tak naprawdę psiaków można nauczyć zarówno komendy „daj głos” jak i odwrotnej „cisza”. Są to bardzo przydatne komendy, które warto zastosować u psów, które dużo szczekają, ale tylko pod jednym warunkiem – że nadmierne szczekanie nie ma związku z problemami behawioralnymi. Dlatego zanim zaczniesz naukę tej sztuczki, zastanów się nad tym, dlaczego Twój pies dużo szczeka (jeśli faktycznie dużo szczeka). 

Jak zatem nauczyć psiaka komendy „Daj głos”? 

Jak zwykle to bywa w nauce sztuczek, trzeba znaleźć ulubiony smakołyk Twojego psiaka. Naprawdę ulubiony. Następnie trzeba tym smakołykiem psiaka zainteresować. Kiedy już psiak będzie zainteresowany na tyle, że nic nie będzie w stanie odciągnąć jego uwagi, wypowiedz komendę „daj głos” wyraźnie i dość głośno. Przygotuj się na to, że początkowo dźwięki wydawane przez psiaka mogą nie być typowym szczekaniem, mogą 

Reklama

najpierw przypominać miauknięcia, czy piśnięcia. Niezależnie od tego, jaki to będzie dźwięk, nagrodź swojego psiaka koniecznie smakołykiem. Z czasem jednak dawaj psiakowi nagrodę dopiero wtedy, kiedy szczeknie w taki sposób, na jakim Ci zależy. Jeśli zależy Ci natomiast na tym, by psiak podczas jednej komendy szczekał kilkukrotnie, poczekaj po prostu chwilę, aż psiak szczeknie po raz kolejny i tym samym upomni się o swój smakołyk. Pamiętaj jednak, żeby za każdym razem nagradzać psiaka smakołykiem, w końcu powinien dostać nagrodę za swoją ciężką pracę. 

Nie zniechęcaj się jednak, jeśli Twój pies nie nauczy się komendy „daj głos” ani szczekania tak szybko jakbyś tego chciał. Może się również zdarzyć, że trafiłeś na bardzo spokojnego psiaka i nie odczuwa on potrzeby szczekania, dlatego raczej nie zdarzy Ci się słyszeć jak szczeka, ani raczej nie nauczysz go szczekania na zawołanie. Ale taka sytuacja w końcu też ma swoje plusy, prawda? Psiak nie będzie przynajmniej przeszkadzał ani Tobie, ani Twoim sąsiadom w spaniu. Jest też opcja, że Twój pies jest rasy, która z natury jest bardzo spokojna i nie szczeka. Polecam przeczytanie naszego artykułu o rasie psa basenji, psie, który nie szczeka. 🙂 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Plecak dla kota- wady i zalety

Coraz częściej można spotkać na ulicy kota w specjalnym plecaku, który umożliwia mu swobodę oddychania i [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama