Jak nauczyć spa spać w legowisku?

Jak nauczyć psa spać w legowisku?

Nadchodzi dzień, w którym kupujesz psiakowi porządne (i zazwyczaj dość drogie) legowisko. On jednak niestety zdaje się tym zbytnio nie przejmować i nadal śpi gdzie popadnie nie korzystając z niego wcale. Czy można coś zrobić, żeby pies zaczął korzystać z legowiska? Jak go tego nauczyć? 

Jak nauczyć psa spać w legowisku

O ile w przypadku szczeniaka sprawa nie jest bardzo skomplikowana, o tyle w przypadku dorosłego psa jest trudniej. Jak nauczyć dorosłego psa spać w legowisku? Psy śpią średnio około 13 godzin dziennie. Jednak nawet jeśli nie śpią, drzemią czujnie, albo leżą i obserwują otoczenie. No właśnie, leżą. Trudno zaprzeczyć, że Twój pies będzie mimo wszystko spędzał w pozycji leżącej większość swojego życia, dlatego warto zadbać, żeby było mu wygodnie. 

Dlaczego pies nie chce spać w legowisku? 

Należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, czy legowisko zostało dobrze dobrane i sprawdzić, czy nie jest za małe, zbyt twarde, brudne i mokre. Psiak nie będzie chciał w nim również leżeć, jeśli znajdzie tam resztki jedzenia, kości, czy inne przedmioty / zabawki, które będą niewygodnie go uwierały. Nawet, jeśli sam przyniósł tam te wszystkie rzeczy. Kolejną ważną kwestią jest też lokalizacja legowiska. Nie powinno być to miejsce, w którym dużo się dzieje i jest ciągle głośno, ani w którym często przechodzimy. Nie powinno to być też miejsce, w którym nic się nie dzieje i nigdy nas nie ma – mimo wszystko psiak lubi czuć naszą obecność. Sypialnia mimo wszystko powinna być dobrym miejscem, ponieważ pies będzie czuł Twoją bliskość, ale jednocześnie będzie spał na swoim posłaniu. 

Legowisko musi być przytulne i wygodne, a także znajdować się w miejscu, w którym psiak będzie mógł spokojnie obserwować otoczenie. Warto zatem kupić dwa, a nawet trzy legowiska – jedno w miejscu, w którym śpi rodzina, a drugie i trzecie w miejscach, gdzie przebywamy codziennie, np, w salonie. Warto postawić legowisko blisko łóżka i naprowadzać psiaka, żeby się z nim położył. Można wspomóc się przysmakami i zanieść do niego kilka ulubionych zabawek zwierzaka. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Jak zrobić legowisko dla psa?

Jako właściciel psa wiesz, że Twój futrzany przyjaciel zasługuje na wszystko, co najlepsze. Wśród kolorowych [...]

Reklama

Czytaj dalej

Jak nauczyć psa czystości

Jak nauczyć psa czystości?? To pytanie zadają sobie nieustannie właściciele psów (szczególnie szczeniaków) na całym [...]

Dodaj komentarz

Reklama