Pies do domu z ogrodem - wybieramy najlepszego

Pies do domu z ogrodem – wybieramy najlepszego

Z pewnością wielu szczęśliwych posiadaczy domów jednorodzinnych, otoczonych własnym ogrodem, z radością widziałoby w nim jeszcze ukochanego czworonoga. Specjalnie dla nich postanowiliśmy zastanowić się, jaki byłby najlepszy pies do domu z ogrodem, a także który będzie dodatkowo dobrym towarzyszem dla dziecka. 

Jaki pies do domu z ogrodem? 

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, na jakich cechach pupila najbardziej nam zależy – mastif tybetański to idealny pies do domu z ogrodem, ale musimy liczyć się, że jest to duża rasa, która ma swoje specyficzne wymagania i problemy. Jeśli natomiast poszukujemy psa obronnego, który będzie mógł długo przebywać na świeżym powietrzu, niezależnie od warunków atmosferycznych, to będzie to strzał w dziesiątkę. 

W roli odważnego stróża i psa obronnego świetnie sprawdzi się też owczarek kaukaski, który ma bardzo silny instynkt terytorialny i będzie w związku z tym bronił zaciekle swojego podwórka. 

Bardzo wyczulony na potencjalnych intruzów i skłonny do ich przepędzenia jest też owczarek niemiecki – pies ten z równym powodzeniem jest w stanie wychwycić przemycane na lotnisku narkotyki, jak i podejrzane hałasy w krzakach na posesji. Jeśli zastanawiamy się jednak jakiego psa do domu z małym ogrodem moglibyśmy wziąć, nie będzie to najlepszy wybór – owczarek instynktownie będzie np. biegał wzdłuż płotu, co w dłuższej perspektywie czasowej może skończyć się zniszczeniem uprawianej tam roślinności. Lepiej postawić w takiej sytuacji na rasę o nieco mniejszych gabarytach, dla której w naturalny sposób teren będzie wydawał się większy. 

Jeśli chodzi o małego psa do domu z ogrodem, można przyjrzeć się hawańczykowi, który doskonale odnajdzie się w warunkach przypominających kubańskie rezydencje, do których kiedyś był przyzwyczajony. 

Reklama
One moment, please...

Please wait while your request is being verified...

Reklama

Przy poszukiwaniu psa średniej wielkości, możemy zwrócić uwagę na np. japońskiego shiba inu, który jest zdrową i odporną rasą – tutaj należy jednak odpowiednio zabezpieczyć teren, aby uniemożliwić mu ucieczkę. 

Warto jeszcze zastanowić się czy lepszy będzie pies czy suka – prawdopodobnie okaże się, że lepiej sprawdzi się pies, ponieważ suka może w trakcie cieczki sprowadzić niechcianych adoratorów pod płot lub co gorsza – na teren posesji. Skonsumowanie takiego związku przysporzy opiekunowi suczki ogromnego problemu. Niestety w przypadku psa również ryzykujemy – tym razem jego ucieczką. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc kastracja lub sterylizacja, która oszczędzi tych zmartwień zarówno nam jak i pupilowi, niezależnie od płci. 

Reklama

Jaki pies dobrze dogada się też z dziećmi? 

Wiele z ras psów, które spełnią się w domu z ogrodem, nadaje się też doskonale do przebywania w otoczeniu dzieci. Doskonałym wyborem, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszych pociech,będzie np. hawańczyk, który ma niespożyte zapasy energii i chętnie wykorzysta ją do zabaw i harców. 

Jednocześnie jest niewielkich rozmiarów, nie ma więc ryzyka, że niechcący zrobi dziecku krzywdę. 

Mastif tybetański czy owczarek kaukaski również wykazują się dużą cierpliwością i wyrozumiałością w stosunku do dzieci, jednak ich wspólna zabawa powinna być nadzorowana przez osobę dorosłą, aby przypadkiem nie wymknęła się spod kontroli.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama