Pies do domu z ogrodem - wybieramy najlepszego

Pies do domu z ogrodem – wybieramy najlepszego

Z pewnością wielu szczęśliwych posiadaczy domów jednorodzinnych, otoczonych własnym ogrodem, z radością widziałoby w nim jeszcze ukochanego czworonoga. Specjalnie dla nich postanowiliśmy zastanowić się, jaki byłby najlepszy pies do domu z ogrodem, a także który będzie dodatkowo dobrym towarzyszem dla dziecka. 

Jaki pies do domu z ogrodem? 

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, na jakich cechach pupila najbardziej nam zależy – mastif tybetański to idealny pies do domu z ogrodem, ale musimy liczyć się, że jest to duża rasa, która ma swoje specyficzne wymagania i problemy. Jeśli natomiast poszukujemy psa obronnego, który będzie mógł długo przebywać na świeżym powietrzu, niezależnie od warunków atmosferycznych, to będzie to strzał w dziesiątkę. 

W roli odważnego stróża i psa obronnego świetnie sprawdzi się też owczarek kaukaski, który ma bardzo silny instynkt terytorialny i będzie w związku z tym bronił zaciekle swojego podwórka. 

Bardzo wyczulony na potencjalnych intruzów i skłonny do ich przepędzenia jest też owczarek niemiecki – pies ten z równym powodzeniem jest w stanie wychwycić przemycane na lotnisku narkotyki, jak i podejrzane hałasy w krzakach na posesji. Jeśli zastanawiamy się jednak jakiego psa do domu z małym ogrodem moglibyśmy wziąć, nie będzie to najlepszy wybór – owczarek instynktownie będzie np. biegał wzdłuż płotu, co w dłuższej perspektywie czasowej może skończyć się zniszczeniem uprawianej tam roślinności. Lepiej postawić w takiej sytuacji na rasę o nieco mniejszych gabarytach, dla której w naturalny sposób teren będzie wydawał się większy. 

Jeśli chodzi o małego psa do domu z ogrodem, można przyjrzeć się hawańczykowi, który doskonale odnajdzie się w warunkach przypominających kubańskie rezydencje, do których kiedyś był przyzwyczajony. 

Reklama

Przy poszukiwaniu psa średniej wielkości, możemy zwrócić uwagę na np. japońskiego shiba inu, który jest zdrową i odporną rasą – tutaj należy jednak odpowiednio zabezpieczyć teren, aby uniemożliwić mu ucieczkę. 

Warto jeszcze zastanowić się czy lepszy będzie pies czy suka – prawdopodobnie okaże się, że lepiej sprawdzi się pies, ponieważ suka może w trakcie cieczki sprowadzić niechcianych adoratorów pod płot lub co gorsza – na teren posesji. Skonsumowanie takiego związku przysporzy opiekunowi suczki ogromnego problemu. Niestety w przypadku psa również ryzykujemy – tym razem jego ucieczką. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc kastracja lub sterylizacja, która oszczędzi tych zmartwień zarówno nam jak i pupilowi, niezależnie od płci. 

Reklama

Jaki pies dobrze dogada się też z dziećmi? 

Wiele z ras psów, które spełnią się w domu z ogrodem, nadaje się też doskonale do przebywania w otoczeniu dzieci. Doskonałym wyborem, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszych pociech,będzie np. hawańczyk, który ma niespożyte zapasy energii i chętnie wykorzysta ją do zabaw i harców. 

Jednocześnie jest niewielkich rozmiarów, nie ma więc ryzyka, że niechcący zrobi dziecku krzywdę. 

Mastif tybetański czy owczarek kaukaski również wykazują się dużą cierpliwością i wyrozumiałością w stosunku do dzieci, jednak ich wspólna zabawa powinna być nadzorowana przez osobę dorosłą, aby przypadkiem nie wymknęła się spod kontroli.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama