Mastiff Brazylijski rasa psa

Fila brasileiro – opis rasy

Fila brasileiro nie jest psiakiem, który jest w naszym kraju popularny, mimo tego, że działa u nas kilka hodowli tej rasy. A szkoda! Jest to bardzo kochający swoją rodzinę (a w szczególności dzieci) psiak, który potrzebuje odpowiedzialnego i pewnego siebie opiekuna. Co warto wiedzieć o tej rasie? 

Fila brasileiro – charakter 

Psiak ten charakteryzuje się ogromną dozą nieufności i podejrzliwości wobec wszystkich obcych. Jednocześnie jest bardzo przywiązany do swojej rodziny i do swojego właściciela. W Brazylii, skąd psiak pochodzi, utarło się nawet powiedzenie „wierny jak fila”. 

Fila jest psiakiem o średnim temperamencie, ale bardzo silnej i upartej osobowości. Jest również bardzo odważny i waleczny. Można powiedzieć, że ma tak naprawdę dwie twarze – jedną, która jest czuła i pełna miłości, jest przeznaczona dla rodziny, a druga, groźna i nieufna, przeznaczona dla obcych. Rasa ta potrzebuje bliskiego kontaktu ze swoimi opiekunami, bardzo źle znosi izolację i samotność. 

Fila jest bardzo tolerancyjny i kochany w stosunku do dzieci. Nie powinnny one jednak zostawać z nim same z uwagi na jego rozmiary. Mimo swoich dobrych intencji, psiak mógłby po prostu przez nieuwagę dziecko skrzywdzić. Dzieci nie mogą też oczywiście wyprowadzać tego psiaka same na spacery. Z tego samego względu nie nada się on również dla osób starszych – jest po prostu zbyt silny. 

Ma bardzo silny instynkt terytorialny i naprawdę świetnie nada się na stróża. Zaakceptuje również inne zwierzaki. 

Reklama

Mastif brazylijski – zdrowie i żywienie 

Jest to odporna i ciesząca się dobrym zdrowiem rasa. Jednak jak każdy psiak, miewa tendencje do określonych problemów zdrowotnych. Z uwagi na swoje duże rozmiary, miewa problemy z dysplazją bioder i łokci, a także są predysponowane do skrętu żołądka. Trzeba zatem uważać nas wielkość porcji podawanych psiakowi a także dopilnować, by odpoczywał po posiłku i nie wchodził po schodach. 

U niektórych osobników zdarza się wywinięcie powieki, które może wymagać interwencji chirurgicznej. W okresie wzrostu (który u tej rasy jest bardzo intensywny, zdarza się młodzieńcze zapalenie kości). 

Reklama

Psiaki te są bardzo odporne na wszelakie warunki atmosferyczne. Niskie temperatury znoszą jednak tylko na krótką metę, w końcu nie mają ani ciepłej sierści, ani podszerstka. 

Jeśli zaś chodzi o jedzenie, nie są to wymagające psiaki, ale mają dość spory apetyt. Karma powinnna być bardzo dobrej jakości i powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki. Warto jednak dodatkowo suplementować preparaty wspomagające dobry wzrost kości i chroniące stawy – preparaty powinny zawierać glukozaminę i chondroitynę. 

Odpowiednio zbilansowana dieta jest szczególnie istotna u szczeniąt, ponieważ niedobory nabyte w wieku szczenięcym są później po prostu nie do odrobienia. 

Dieta BARF również sprawdzi się u tej rasy, ale powinnna być ona bardzo skrupulatnie skomponowana, najlepiej, by pomógł z jej ułożeniem specjalista. W przypadku samodzielnie skomponowanej diety trzeba również pamiętać, żeby podawać psiakowi minimum dwa posiłki dziennie i regularnie sprawdzać poziom wapnia i fosforu we krwi. 

Reklama

Fila brazylijska – historia

Psiak ten pochodzi z Brazylii i należy do molosów typu dogowatego. Jego powstanie jest związane z kolonizacją Ameryki Południowej. Na tereny dzisiejszej Brazylii w XV wieku zaczęli przybywać Brytyjczycy, Hiszpanie, Portugalczycy i Francuzi. Przywieźli oni psiaki, które zaczęto krzyżować z miejscowymi rasami, dzięki czemu uzyskano bardzo silnego i dużego psiaka o ogromnej odwadze, który jednocześnie miał doskonały węch i pewny chwyt. 

Był to psiak bardzo ceniony wśród lokalnej społeczności, szczególnie jednak cenili go właściciele farm, gdzie był bardzo przydatny jako zaganiacz bydła, a nocami pilnował całego dobytku i odstraszał intruzów i dzikie zwierzęta. 

Nazwa fila brasileiro pochodzi od portugalskiego słowa „filar” i oznacza „przytrzymywać”, co odnosi się do sposobu pracy tych psiaków. 

Mimo dość jasnej historii jego powstania, nadal istnieje wiele teorii, mówiących między innymi o tym, że psiaki te zostały skrzyżowane ze starożytnymi psami bojowymi i pasterskimi. Domniemuje się, że mają one w sobie trochę krwi doga niemieckiego, charta i mastifa neapolitańskiego. 

Reklama
Reklama

Pierwsze próby hodowli tej rasy przypadają na koniec XVIII wieku. Obecny wygląd psiak zawdzięcza doktorowi Paolo Santoz Cruzowi, który rozpoczął poszukiwania odpowiednich psiaków w latach 30 XX wieku. Wzorzec cały został oficjalnie opracowany w 1950 roku, ale był on kilkukrotnie zmieniany. Jego najnowsza wersja pochodzi z 2004 roku. Rasa została jednak oficjalnie uznana w 1968 roku. 

Pies brazylijski – hodowla

Pierwsza suczka tej rasy pojawiła się w Europie w 1954 roku, w Polsce natomiast dopiero w 1992 roku. Pierwszy miot urodził się w naszym kraju w 1994 roku. 

Pies brazylijski – pielęgnacja

Pielęgnacja tej rasy nie jest skomplikowana. Fila linieje dość intensywnie dwa razy w roku, choć przez cały rok gubi niewielkie ilości sierści. Intensywne linienie może być niestety uciążliwe z uwagi na to, że włosy sąd bardzo twarde i z łatwością wbijają się w meble i dywany. 

Psiaka należy czesać gumową rękawicą lub specjalną szczotką. W ostateczności można przecierać go specjalnym ręcznikiem, który zbierze większość jego sierści. 

Kąpiele powinny odbywać się w zależności od potrzeb. Psa należy kąpać w szamponie dla psów krótkowłosych i zastosować odżywkę, która zabezpieczy i zmiękczy jego włos. 

Poza powyższymi należy regularnie czyścić jego uszy, dbać o stan zębów i obcinać pazury. 

Fila brasileiro cena i opis rasy 

Szczeniak tej rasy kosztuje od 2500 do około 2800 zł. Jego miesięczne utrzymanie to koszt od 200 – 300 zł miesięcznie.

Wysokość psa to od 65 – 75 cm, suczek od 60 – 65 cm. Waga w przypadku psów to minimalnie 50 kg, w przypadku suczek minimalnie 40 kg. 

Maść powinna być jednolita, dopuszczalne są tak naprawdę wszystkie kolory z wyjątkiem białego, mysiego, błękitnego i czarnego podpalanego. Może występować w umaszczeniu pręgowanym i z białą maską, i białymi znaczeniami na łapach, końcu ogona i na piersi. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Norsk Lundehund - opis rasy

Norsk Lundehund jest bardzo rzadką, małą rasą w typie szpica, posiadającą kilka unikalnych cech, w [...]

Dodaj komentarz

Reklama