Dog kanaryjski - opis rasy.

Dog kanaryjski – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa II, sekcja 2.1, nr wzorca 346.

Inteligentny pies o mocnym charakterze i o ognistym temperamencie. Ten wielki czworonóg niegdyś używany w psich walkach, obecnie – doskonały obrońca rodziny.  

RYS HISTORYCZNY RASY:

Presa canario znany również jako dogo canario czy dog kanaryjski, to pies bardzo stary, a pochodzi on z Wysp Kanaryjskich. Czworonóg ten brał udział w walkach psów oraz pracował jako stróż bydła. Zwierzę to powstało poprzez połączenie psów z wysp Teneryfa i Gran Canaria, z psami rasy Bardino Majorero z wysp Fuerteventura i psów pochodzących z Hiszpani w typie molosa.

Informacje na temat dogo canario można znaleźć w dokumentach pochodzących z czasów zaraz po podboju Wysp Kanaryjskich przez Hiszpanów. Przed zajęciem terenów tego archipelagu tubylcy (lud Guanchów) posiadali małych, kudłatych towarzyszy tzw. „cancha”. Większość z mieszkańców Wysp zginęła w trakcie opanowywania przez Hiszpanów tychże obszarów. Jednakże Ci co pozostali zostali zasymilowani z najeźdźcami, choć przez długi czas dzielnie odpierali hiszpański atak. Niestety poddali się oni, gdy wróg zaczął używać w walce psów bojowych (czworonogi te brały udział również w opanowaniu Nowego Świata).

Zwierzęta Hiszpanów z czasem zaczęły krzyżować się z osobnikami zamieszkałymi Wyspy Kanaryjskie. Dzięki temu i stałej izolacji powstała nowa, odrębna rasa. Stara wersja perro de presa stopniowo traciła zainteresowanie wśród ludzi. Zaczęto zastępować go nowymi czworonogami, ewentualnie mieszano go z innymi rasami. To wszystko sprawiło, że powoli znikał z tych terenów.

Reklama

Lata 70 XX wieku to czas odrodzenia dogo canario, ponieważ uzyskał on nowe grono miłośników, którzy zaczęli powolny proces rekonstrukcji rasy. Na początku poszukiwali oni głównie informacji na temat tych psów. Dlatego przeprowadzono liczne wywiady ze starymi hodowcami oraz osobami znającymi dogi kanaryjskie w pierwotnej wersji. Szukano ostatnich zachowanych osobników po wsiach i miastach, od których można by zapoczątkować hodowlę rasy. 

Początkowo stworzono wiele nowych połączeń, które miało na celu ujednolicenie populacji oraz uzyskanie szerszej puli genów. Natomiast w 1986 i w 1987 urządzono dwie regionalne wystawy psów, na której po raz pierwszy zaprezentowano doga kanaryjskiego. Co więcej, powstało 80 raportów, które przełożono radzie Komisji do Ras Hiszpańskich. Z kolei na Międzynarodowej Wystawie Psów w Madrycie psy tej rasy zostały przedstawione jako dogo canario, a dokładniej parę pręgowanych czworonogów – Faycan i Maraquesa.

Rok 1989 był dla perro de presa canario okresem przełomowym, ponieważ został on oficjalnie uznany. Natomiast w 1990 roku zorganizowano przegląd osiągnięć hodowlanych tej rasy.  

FCI wstępnie uznało doga kanaryjskiego dopiero w 2001 roku (została nadana mu nazwa dogo canario) i dzięki temu pojawił się on na scenie międzynarodowej, a tym samym zyskując uznanie w Europie. Natomiast hodowcy z Wysp Kanaryjskich, Hiszpani oraz USA zajmowali się utrzymaniem pierwotnego wzorca tego psa, czego rezultatem w 2003 roku była pełna rejestracja tych czworonogów w UKC wraz z nadaniem nazwy perro de presa canario. Pełną aprobatę wzorca przez FCI pies ten uzyskał w lipcu 2011 roku.

Mozolna praca hodowców sprawiła, że dog kanaryjski jest bardzo popularną rasą występującą na Wyspach Kanaryjskich, czego skutkiem są surowe kryteria związane z hodowlą oraz użytkowością tych psów.

Na terenach Polski perro de presa canario jest zwierzęciem o średniej sławie, choć jego przedstawiciele odnoszą dość duże sukcesy na wystawach światowych. Ciekawym faktem jest to, że w naszym kraju mieszka pierwszy w historii pies, który nosi tytuł „Championa Odwagi” nadany przez Czeski Klub rasy. Natomiast podczas Wystawy Światowej w Paryżu w 2011 roku, psy tej rasy pochodzące z Polski zajęły liczne miejsca w różnych kategoriach.

Reklama

Na terenach naszego kraju, dog kanaryjski został wpisany na listę ras psów uznawanych za agresywne. Przepisy Ustawy o ochronie zwierząt mówią, że prowadzenie hodowli psów tej rasy lub trzymanie takich czworonogów wymaga odpowiedniego zezwolenia. Dokument ten wydawany jest przez organ gminy właściwy dla planowanego miejscach prowadzenia hodowli tych psów lub jego trzymania. Natomiast zezwolenie jest cofane lub jego uzyskanie nie jest możliwe w momencie. gdy zwierzę ma być utrzymywane w warunkach zagrażających zarówno psu, jak i ludziom.

DOG KANARYJSKI WYGLĄD: 

Dogo canario to czworonóg średniej wielkości, o bardzo harmonijnej budowie ciała. Jego mocna i krępa sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta. Pies ten ma tułów o długości większej niż jego wysokość w kłębie. 

Głowa ma wygląd wydłużonego sześcianu, jest bardzo masywna, krótka, z dużą ilością luźniej skóry. Proporcje mózgoczaszki do kufy wynoszą 2:3, natomiast jej szerokość to 3/5 długości całej głowy. Czaszka doga kanaryjskiego jest lekko wypukła, a jego kość czołowa jest zupełnie płaska. Pies ten ma szyję krótszą od jego całkowitej długości głowy, prostą i jest ona bardzo masywnej oraz muskularnej budowy. Klatka piersiowa jest szeroka z dobrze widocznymi mięśniami międzyżebrowymi, z dobrze wysklepionymi żebrami. Dog kanaryjski ma ogon gruby u nasady, który zwęża się ku końcowi. Natomiast jego kończyny są mocne i dobrze rozwinięte. Pies ten ma nos szeroki, zwykle zabarwiony na czarno, o bardzo pojemnych nozdrzach. Oczy jego mają lekko owalny kształt, szeroko rozstawione i są średniej wielkości. Barwa ich zazwyczaj jest kasztanowa lub ciemnokasztanowa – dopasowana do koloru okrywy włosowej. Dog kanaryjski ma uszy średniego rozmiaru, szeroko rozstawione, ale nie mogą być one ustawione zbyt wysoko. Skóra ich jest gruba i elastyczna, która luźno zwisa na szyi, a tym samym tworzy na niej wyraźne zmarszczki. 

Sierść pokrywająca perro de presa canario jest krótka i gęsta, a włos jej jest dość grubej struktury, nie posiada podszerstka. Przylega ona płasko do ciała tego czworonoga, a w dotyku jest przyjemnie delikatna. Psy rasy dog kanaryjski ma okrywę włosową o umaszczeniu pręgowanym we wszystkich odcieniach (jasnoszare i blond). Mogą występować również osobniki o barwie płowej czy nawet piaskowej. Niewielkie białe znaczenia są dopuszczane przez hodowców tej rasy, ale tylko te znajdujące się na piersiach, gardle, u nasady szyi oraz na palcach kończyn. Maska tego psa zawsze jest koloru czarnego.

Reklama
Reklama

Dorosłe osobniki dogo canario osiągają wysokość w kłębie od 60 do 65 cm, a ich waga osiąga wartości rzędu 50 – 65 kg. Z kolei suki są mniejsze i ich wzrost oscyluje w granicach 56 – 62 cm a waga – 40 do 55 kg.

Długość życia tych czworonogów wynosi od 9 do 11 lat.

Szczenię doga kanaryjskiego kosztuje w granicach 1000-4000 zł.

DOG KANARYJSKI PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Zwierzęta tej rasy nie sprawiają problemów w związku z ich pielęgnacją. Wystarczy psa wyszczotkować raz na jakiś czas gumowym zgrzebłem, ewentualnie rękawicą z wypustkami. Ważnym jest, aby regularnie kontrolować stan uszu, zębów oraz pazurów tego czworonoga. 

Dog kanaryjski to rasa ciesząca się stosunkowo dobrym zdrowiem. Tak jak większość psów o dużych rozmiarach może cierpieć z powodu dysplazji stawów biodrowych oraz łokciowych, młodzieńczego zapalenia kości i OCD. Czworonogi te również cierpią z powodu problemów z rzepkami, zdarza się padaczka, entropium czy niedoczynność tarczycy. Oczywiście dog kanaryjski jak wszystkie duże psy są narażone na rozszerzenie i skręt żołądka, dlatego zalecany jest odpoczynek zarówno przed, jak i po posiłku.

Dogo canario potrzebuje karmy dobrej jakości z przeznaczeniem dla ras dużych. Co więcej, powinna być dostosowana do wieku oraz aktywności fizycznej danego osobnika. Dobrym pomysłem jest również przyrządzanie posiłków na własną rękę albo stosowanie metody BARF. Jednakże wybierając tą opcje żywienia należy pamiętać o dodatkowej suplementacji psa.

DOG KANARYJSKI CHARAKTER:

Jest to pies bardzo pewny siebie, a co za tym idzie – opanowany i zrównoważony. Jednakże należy pamiętać, że w żyłach dogo canario płynie ognista hiszpańska krew, więc czworonóg ten w pewnych sytuacjach może ukazać swój temperament stając się zwierzęciem popędliwym i dość gwałtownym. Niestety może mieć skłonności do agresywnych zachowań wobec obcych psów czy ludzi. Oczywiście tylko w momencie, gdy uzna on, że jego stado aktualnie znajduje się w sytuacji zagrożenia. 

Dog kanaryjski to czworonóg łagodny w stosunku do swojej rodziny. Jest dla nich wielkoduszny oraz bardzo opiekuńczy. Natomiast obcych ludzi trzyma na dystans i jest wobec nich nieufny.

Zwierzę to jest inteligentne oraz podatne na szkolenie. Istotną kwestią w jego resocjalizacji jest bycie konsekwentnym w sposobie prowadzenia tego psa. Dog kanaryjski bywa uparty, często wykazuje niechęć do podporządkowania się i wykonywania poleceń. Zwłaszcza jeżeli wyczuje słabość u swego opiekuna. Socjalizacja tego czworonoga powinna przebiegać w sposób staranny i bardzo sumienny, gdyż dogo canario potrafi być doskonałym towarzyszem ludzkim oraz rewelacyjnym obrońcą swej rodziny. 

To pies, który potrzebuje osób doświadczonych w prowadzeniu zwierząt o podobnym usposobieniu. Musi być to człowiek cechujący się dużą odpowiedzialnością, stanowczością, konsekwencją oraz cierpliwością. Nadaje się on do domu z ogrodem, ale doskonale poradzi sobie żyjąc mieście. Jedynie należy pamiętać, że spacery z takim psem powinny odbywać się wyłącznie na smyczy.

Dog kanaryjski najlepiej odnajdzie się w domu, zwłaszcza mając bliski kontakt z rodziną. Niektórzy twierdzą, że może on zamieszkać w kojcu. W okresie wiosna – jesień wystarczy mu do życia normalna buda. Niestety w okresie zimowym, dog kanaryjski potrzebuje budy z grubymi ścianami, dobrą izolacja oraz ciepłą podściółką. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Lancashire heeler - opis rasy

Lancashire heeler to czworonóg niepozorny - zarówno pod kątem rozmiarów, jak i wyglądu, niekojarzącego się [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama