Gończy bałkański – opis rasy psa, charakter, cena, wady i zalety

Gończy bałkański znany również pod nazwą gończy serbski to rasa psów myśliwskich, przede wszystkim wykorzystywana na terenach Serbii. W Polsce rasa ta nie należy do najpopularniejszej. Natomiast na przestrzeni lat zadomowiła się i rozprzestrzeniła na terytorium Bałkanów. 

Historia i pochodzenie

Pierwsze ślady o gończym bałkańskim pochodzą z XI wieku, rozsławił je człowiek o imieniu Frank Laska. Prawdopodobnie jako pierwszy szczegółowo scharakteryzował rasę oraz opisał inne rasy psów gończych z tamtego okresu. Mniema się, że psiaki przywędrowały z Egiptu razem z Fenicjanami na Bałkany. Przypuszcza się także, że czworonogi w tamtym okresie były wykorzystywane w celach łowieckich. Świetnie radziły sobie na polowaniach, ze względu na swój charakter oraz bardzo dobrze rozwinięty zmysł śledzenia zwierzyny. Umiejętności śledzenia przydawały się nie tylko w tropieniu drobnej zwierzyny, typu królik, ale także w przypadku tej większej, jak dziki. Rasa ta polowała zazwyczaj w sforze. Warto wspomnieć, iż standard rasy został ogłoszony w 1924 roku, natomiast dopiero w 1940 roku rasa ta została uznana i zarejestrowana. 

Wygląd gończego bałkańskiego

Gończy bałkański to średniej rasy pies o solidnej budowie ciała. Wzrost dorosłego osobnika waha się w zależności od płci. Suka osiąga pomiędzy 44 i 54 cm wysokości, za to jej waga powinna wynosić od 20 do 22 kg. Natomiast dorosły pies osiąga wysokość pomiędzy 46 i 56 cm, a jego prawidłowa waga winna utrzymywać się na granicy 20 i 22 kg. Ciało czworonoga jest lekko podłużne. Pies ten jest posiadaczem długich oraz szerokich pleców. Kolor umaszczenia określany jest jako wszelkie odcienie czerwonego lub podpalonego. Najprościej jego maść określić jako rudy we wszystkich odcieniach z czarnym siodełkiem lub płaszczem. Psy tej rasy są posiadaczami dość krótkiego, ale obfitego i gęstego włosia z podszerstkiem. Włos ten idealnie sprawdza się w różnych warunkach pogodowych, podszerstek chroni przed wilgocią i zimnem. Tym samym, pies tej rasy jest zdolny do polowań niemal w każdych warunkach pogodowych.

Psy tej rasy są posiadaczami wyrazistego spojrzenia, ich oczy są owalnego kształtu a ich kolor określany jest jako ciemnobrązowy. Gończy bałkański jest psem o mocnej budowie ciała, która charakteryzuje się stosunkowo długą głową, mocnym grzbietem, oraz solidnymi i masywnymi łapami. Jest także posiadaczem średniej wielkości uszu, które przylegają do policzków. Ogon jest mocny u nasady, w kształcie przypomina szablę i jest noszony nisko. Skóra jest napięta, ale zarazem elastyczna. Biorąc pod uwagę charakter psa jego uzębienie jest mocne a szczęka solidna. Warto dodać, że gończy bałkański jest pieskiem o mocnych i dobrze umięśnionych kończynach, tylne łapki są nieco dłuższe, a jego pazury są czarne i twarde.  

Usposobienie rasy

Gończy bałkański jest psem inteligentnym, energicznym i aktywnym. Mimo werwy, którą niewątpliwe posiada, jego usposobienie można określić jako łagodne oraz przyjacielskie. Jest psem niebywale czułym i towarzyskim. Łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi i jest wiernym kompanem. Z początku może okazać się nieufny, bądź agresywny, niemniej szybko się oswaja i nawiązuje nowe znajomości. Oswojony nie będzie stwarzał problemu swoim właścicielom. Psiakowi tej rasy można nadać łatkę pilnego ucznia, pod warunkiem silnej determinacji właściciela. Pies bardzo szybko się uczy a nauka nowych komend nie stanowi dla niego wyzwania.

Reklama

Nie zapominajmy jednak, że jest to pies uparty, skłonny do dominacji i zdeterminowany, dlatego szkolenie z pupilem najlepiej zacząć od razu. Niemniej, jego tresura nie powinna być kłopotliwa, pies ten jest bardzo oddany i skory do współpracy. Jest to rasa, która kocha długie oraz aktywne spacery. Potrzebuje sporo uwagi i czasu. Nie sprawia kłopotu w domu pod warunkiem wcześniejszego pozbycia się nadmiaru energii poza domem. Warto to brać pod uwagę, jeśli chcemy wyjść gdzieś na dłużej i zostawić psa samego w domu. 

Pamiętajmy jednak, że pies ten potrzebuje więzi z członkami swojej rodziny oraz ich czasu, stąd pozostawiony na dłużej sam nie będzie szczęśliwy. Ze względu na swój charakter myśliwego, rasa ta szczególnie lubi biegać oraz tropić. Należy uważnie pilnować gończych bałkańskich podczas spacerów. Jak na prawdziwego tropiciela ma skłonności do maskowania zapachu więc trzeba uważać, ponieważ pies może wytarzać się w miejscu o nieprzyjemnym zapachu. Uwielbia bawić się z domownikami i jest tolerancyjny do dzieci. Do innych zwierząt gończy bałkański podchodzi z dystansem, najlepiej sprawdzi się z innym zwierzęciem w momencie przebywania z nim od szczeniaka.

Reklama

Gończy bałkański jest psem alarmującym, co może prowadzić do jego częstego i głośnego szczekania. 

Pielęgnacja oraz ogólny stan zdrowia

Rasa ta nie jest problematyczna w pielęgnacji, można ją wręcz określić jako mało wymagającą. Należy pamiętać o szczotkowaniu przynajmniej raz w tygodniu. Tyle wystarczy aby sierść utrzymała się w dobrym stanie. Warto dodać, że gończy bałkański nie ma skłonności do ogromnej utraty sierści, przyjmuje się ją jako umiarkowaną.

Psy tej rasy nie są podatne na żadną szczególną chorobę, raczej zachowują dobrą formę przez całe życie. Gończy bałkański żyje stosunkowo długo a jego średnia długość życia wynosi 14 lat. 

Zalety rasy gończy bałkański

  • towarzyski i kocha przebywać z najbliższymi
  • uwielbia się bawić i spacerować
  • tolerancyjny wobec dzieci
  • pilny uczeń, łatwo przyswaja wiedzę
  • bardzo dobry stróż
  • jego pielęgnacja nie jest wymagająca

Wady rasy gończy bałkański

  • wymagający pod względem aktywności i spacerów (nie sprawdzi się dla osób o ograniczonym czasie)
  • bezczynność negatywnie wpływa na jego zachowanie (należy zapewnić mu dużo uwagi)
  • głośny, uwielbia szczekać
  • lepiej sprawdzi się na wsi niż w mieście
  • uparty charakter

Cena gończych bałkańskich

Nie jest to rasa zbyt dobrze znana w Polsce. Biorąc pod uwagę małą popularność w naszym kraju, średnia cena za szczeniaka z hodowli zarejestrowanej w FCI nie jest określona.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Greyhound - opis rasy

Greyhound jest dużym chartem i bardzo krótkiej, przylegającej do ciała sierści. Bardzo często jest wykorzystywane [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama