Lancashire heeler to czworonóg niepozorny – zarówno pod kątem rozmiarów, jak i wyglądu, niekojarzącego się na pierwszy rzut oka z psem rasowym. Jest to jednak pomysłowy i żywiołowy towarzysz, który łączy w sobie pasterskie i myśliwskie instynkty oraz doskonale odnajduje się w rozmaitych rodzajach psich aktywności.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Lancashire heeler – opis rasy
Rasa lancashire heeler pochodzi z Wielkiej Brytanii, nie ma jednak pewności, kim dokładnie byli jego przodkowie – wśród kandydatów wymienia się m.in. welsh corgiego. Pierwotnie wykorzystywany był jako pies pasterski – nazwa “heeler” wywodzi się od pięty, ponieważ to właśnie w tej okolicy podgryzane były krowy i owce, które ten niewielki, ale sprytny czworonóg, próbował zagonić w pożądaną stronę.
Lancashire heeler – wygląd
Lancashire heeler to mały pies o krępej, umięśnionej budowie. Osiąga wysokość w kłębie od 25 do 31 cm i wagę od 3 do 6 kg. Ma krótką sierść i podszerstek, a najczęściej występujące umaszczenie to czarny podpalany (nieco rzadziej występuje brązowy podpalany).
Lancashire heeler – charakter
Lancashire heeler jest aktywny i energiczny, chociaż zazwyczaj zachowuje się dosyć spokojnie w warunkach domowych. Jest mocno przywiązany do domowników, także tych najmłodszych.
Lancashire heeler poza pasterskim ma silny instynkt myśliwski i jak każdy pies, który historycznie wykorzystywany był przy polowaniach jest inteligentny, czujny, a do tego wytrzymały, zwinny i szybki. Łatwo i chętnie się uczy, ale jednocześnie wykazuje typową dla ras tego typu niezależność myślenia, przeradzającą się momentami w upór. Potrafi też być bardzo kreatywny i pomysłowy, zwłaszcza jeśli na czymś mu zależy, a opiekun nie zamierza ustąpić.
Zazwyczaj dobrze dogaduje się zarówno z ludźmi (także tymi, których widzi po raz pierwszy), jak i spotykanymi na spacerach psami. Jedynym wyjątkiem są sytuacje, w których ktoś ewidentnie wkracza nieproszony na terytorium posesji lancashire heelera – na to jest bardzo wyczulony i nie popuści takiemu intruzowi. Resztę domowników zaalarmuje przy tym głośnym szczekaniem, do którego niestety ma generalnie zwiększoną tendencję.
Innym kłopotliwym nawykiem, na który na pewno powinno się zwrócić uwagę, jest podgryzanie za nogawki spodni. Jest to wprost związane z dawnym sposobem pracy tej rasy, polegającym na chwytaniu zwierząt w tej okolicy, aby skutecznie zmusić je do obrania określonego kierunku.
Lancashire heeler – hodowla
Lancashire heeler sprawdzi się w domu ze starszymi dziećmi, które będą potrafiły traktować go odpowiednio, a nie jak zabawkę, a także z innymi zwierzętami. Potrafi być jednocześnie dobrym i uważnym stróżem.
Lubi różne psie sporty i jest aktywny fizycznie – można z nim spróbować bardzo różnych typów treningu czy zabawy, np. agility (najlepiej w wersji dla mniejszych psów), aportowania, flyballu czy po prostu treningu posłuszeństwa. Należy przy tym pamiętać, że jako niezależna rasa psa o myśliwskiej przeszłości nie zawsze będzie miał ochotę w 100% podporządkować się poleceniom opiekuna i wychowanie czy nauka komend muszą być oparte na konsekwencji połączonej z wyrozumiałością – najgorsze, co można w tym wypadku zrobić, to okazać agresję czy zniecierpliwienie. Skutecznie odstraszy to lancashire heelera od dalszej współpracy. Trzeba też pilnować go na spacerach – ze względu na instynkt myśliwski może łatwo ruszyć w pogoń za dostrzeżonym w oddali, szybko poruszającym się małym zwierzakiem.
Lancashire heeler – cena
Miłośnik lancashire heelera musi poszukać hodowli za granicą i przygotować się na wydatek rzędu 1000 – 1500 euro.