Pies brzydko pachnie - przyczyny

Dlaczego pies śmierdzi? Odpowiadamy

Dlaczego pies śmierdzi? To pytanie z pewnością zadał sobie chociaż raz w życiu każdy opiekun psa. Niestety prawda jest taka, że od czasu do czasu każdy psiak wydziela dość nieprzyjemny zapach. Z czego to wynika? 

Pies brzydko pachnie – przyczyny 

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu naszego psa mogą być naprawdę różne. Czasami psiak niedługo po kąpieli wpada na pomysł wytarzania się w błocie, czy kałuży na spacerze (opiekunowie goldenów, zapewne dobrze znacie ten ból!). I choć istnieje powiedzenie, że brudny pies to szczęśliwy pies, nie można powiedzieć, że opiekun jest równie szczęśliwy, kiedy wraca ze spaceru, a psiak zaczyna wytrząsać z sierści cały brud i błoto. Czyszczenie ścian gwarantowane! W tym przypadku wiadomo jednak co jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu psa. Nie zawsze jest to tak oczywiste. Kiedy Twój pies wróci mocno ubrudzony ze spaceru, trzeba go oczywiście wykąpać. Jakie jednak mogą być inne przyczyny brzydkiego zapachu? 

Skóra i sierść 

Pies śmierdzi, kiedy jego sierść się przetłuszcza. Bardzo często idzie to w parze z łupieżem i innymi skórnymi dolegliwościami. Jeśli pies ma problem z nadmiernym łojotokiem, będzie często drapał się w pachwinach, uszach i podbrzuszu. Jeśli zauważysz takie objawy i nieprzyjemny zapach sierści psiaka, koniecznie udaj się do weterynarza. 

Zapach z pyska 

Śmierdzący pies to nic przyjemnego. Przykry zapach z pyska jest szczególnie uciążliwy z uwagi na to, że psiak często przebywa blisko i czy tego chcemy, czy nie, nieświeży oddech do nas dociera. Brzydki zapach może być nie tylko oznaką problemów z jamą ustną, ale tez poważniejszych chorób, jak cukrzyca, czy choroby nerek. Dlatego nigdy nie należy tego bagatelizować i wszystkie wątpliwości rozwiewać u lekarza. Przykry zapach najczęściej jest jednak wynikiem gromadzenia się kamienia nazębnego. Psu trzeba regularnie czyścić zęby, przemywać gryzaki i smakołyki dentystyczne i w razie potrzeby pozbywać się kamienia nazębnego u weterynarza. 

Okolice odbytu 

Oznaką problemów z jelitami jest saneczkowanie, czyli jeżdżenie pupą po podłodze. Przykry zapach z tych okolic jest najczęściej wynikiem zatkanych gruczołów okołoodbytowych, które trzeba opróżnić u weterynarza. 

Reklama

Problemy jelitowe 

Niektóre rasy są bardziej predysponowane do powstawania gazów (np. Mopsy i buldożki francuskie), ale zdarzają się po prostu osobniki innych ras, które mają taką urodę i nic z tym nie zrobimy. W większości przypadków jest to jednak oznaka problemów z układem pokarmowym, które trzeba jak najszybciej rozwiązać i udać się z problemem do weterynarza. Czasami wystarczy zwykła zmiana karmy albo zmiana nawyków. Może się okazać, że jest to też wynik choroby, np. zespołu jelita drażliwego. 

Uszy 

W zależności od psiaka, uszy mają różną budowę. Niektóre są szpiczaste, inne długie i opadające. Te ostatnie mają niestety niebywałą skłonność do infekcji, dlatego trzeba regularnie sprawdzać ich stan i w razie potrzeby pozbywać się z nich nadmiaru włosów, by skóra w uszach miała lepszy dostęp do tlenu. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy, udaj się od razu do weterynarza! 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Po co psu ogon?

W przypadku kotów sprawa jest jasna - ogon pomaga im utrzymać równowagę podczas skoków i [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama