Przydomek hodowlany - przykłady

Przydomek hodowlany

Jeśli zamierzasz prowadzić hodowlę albo przynajmniej interesujesz się tym tematem, warto wiedzieć, że przed doczekaniem się przez Twoją suczkę szczeniąt, trzeba dopełnić szereg formalności. Tak naprawdę zdobycie uprawnień do legalnego rozmnażania hodowli to dopiero początek, równie ważny jest przydomek hodowlany, który będą nosić wszystkie szczeniaki urodzone w danej hodowli. Co warto wiedzieć o przydomku hodowlanych i dlaczego jest taki ważny? 

Przydomki hodowlane FCI 

Przydomki kynologiczne są bardzo ważne, ponieważ w świecie kynologicznym są swego rodzaju wizytówką hodowli i będą jej znakiem rozpoznawczym w każdym miejscu, w którym pojawią się psiaki, czyli na przykład na wystawach, zawodach i różnych konkursach. Przydomek hodowlany staje się tak naprawdę swego rodzaju marką, która miarę rozwoju hodowli stanie się coraz bardziej rozpoznawalna. Przydomki FCI powinnny być zatem dobrze przemyślane, nie powinna być to pierwsza lepsza nazwa, która przyjdzie nam do głowy. 

Przydomek hodowlany – przykłady 

Czasami odpowiednia nazwa przychodzi na myśl sama, np. kiedy nazwa miejscowości z której wywodzi się hodowla jest charakterystyczna. Bardzo często można spotkać nazwę hodowli wywodzącą się z łacińskiej nazwy, pochodzącą od przysłowia, cytatu, wiersza, etc. Właściciele hodowli najczęściej dokładają wszelkich starań, by nazwa była oryginalna i niosła za sobą głębsze przesłanie i jakąś historię. Czym zatem warto się kierować podczas wyboru przydomku hodowlanego? 

  • 1. Warto kierować się charakterem psiaków. Na przykład, jeśli prowadzimy hodowlę collie, można spróbować nazwy „Energizer”, kojarzącej się z dużą energią, jaką charakteryzują się te psiaki
  • 2. Pochodzeniem rasy. Zazwyczaj historia rasy jest naprawdę ciekawa i złożona, warto zaznaczyć to w nazwie przydomka hodowlanego. Na przykład hodowlę husky’ego można nazwać „z krainy zimy”, czy „z zimowego królestwa”.
  • 3. Miejsce i położenie geograficzne hodowli. Może niedaleko Twojego domu znajduje się jakieś charakterystyczne, piękne jezioro, czy góra? Warto rozważyć zaznaczenie tego w przydomku hodowlanym.
  • 4. Twoim własnym nazwiskiem albo imieniem. Można bardzo łatwo wkomponować swoje imię lub nazwisko do nazwy przydomka. Np. hodowlę można nazwać „Lazarus” od nazwiska Lazar, „Piątki” od Piątkowskich, „Bereśki” od Beresiów. I tak dalej, i tak dalej. Ogranicza Cię tak naprawdę tylko wyobraźnia.
  • 5. Wyglądzie i cechach budowy psiaków, np. dalmatyńczyki z gangu capków”. 

Po wybraniu i zdecydowaniu się na nazwę trzeba oczywiście zarejestrować ją w Związku Kynologicznym. Poza wszystkimi danymi adresowymi trzeba wpisać nazwę. Niestety nie każda nazwa zostanie zaakceptowana przez Związek Kynologiczny, dlatego warto wpisać więcej propozycji przydomków, szczególnie, że czasami FCI może odrzucić kilka pierwszych nazw ze względu na podobieństwo do innej hodowli lub zbyt wiele polskich znaków, które utrudniałyby zapis nazwy za granicą. Czas oczekiwania na zarejestrowanie przydomka to około 90 dni. Postęp w tej sprawie można sprawdzać na stronie http:// www.fci.be/en/affixes/.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Najmądrzejsze psy

Psy są bardzo dobrymi przyjaciółmi ludzi i po latach przebywania ze swoimi opiekunami, rozumieją ich [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama