Saneczkowanie u psa zdarzyło się chyba każdemu opiekunowi i trudno pomylić je z czymkolwiek innym – psiak charakterystycznie „jeździ” wtedy zadem po podłożu (niestety podłożem jest często biały dywan). Skąd właściwie bierze się saneczkowanie i powinno Cię niepokoić?
Saneczkowanie psa często idzie w parze z szeregiem innych objawów, takich jak gryzienie się w okolicach odbytu, lizanie, gonienie za swoich ogonem, a nawet wyrywanie sierści. Można również czasami zauważyć, że pies liże wewnętrzną stronę tylnych ud. Co może być jednak powodem takiego zachowania? Saneczkowanie u psa jest oczywiście oznaką świądu, który pojawia się z różnych przyczyn, jednak zawsze jest oznaką jakiejś nieprawidłowości. Właściciele często uważają, że winne saneczkowania są pasożyty, ale tak naprawdę o wiele częściej przyczyna leży gdzieś indziej. Gdzie?
1. Bardzo często przyczyną saneczkowania jest przepełnienie / zatkanie zatok okołoodbytowych. W naturze zawartość zatok jest opróżniana podczas wypróżniania, a dodatkowo pełni ona rolę znakowania terenu, przez swój bardzo silny, charakterystyczny zapach. Niestety psy często mają problem z regularnym usuwaniem zawartości zatok, przez co wydzielina zaczyna w nich zalegać, co początkowo powoduje uczucie dyskomfortu, następnie świąt, a później ból, opuchliznę i zapalenia.
Pupil saneczkując stara się pozbyć nieprzyjemnego uczucia świądu i nadmiaru wydzieliny, niestety jest to bardzo trudne i najczęściej dochodzi po prostu do zapalenia, które wymaga leczenia weterynaryjnego, które polega na przede wszystkim na ręcznym usunięciu nadmiaru wydzieliny (które w zaawansowanym zapaleniu jest niestety bardzo bolesne) a następnie podaniu odpowiednich leków. Zaniedbanie tego stanu prowadzi do powstania ropnia w zatoce okołoodbytowej, dlatego im szybciej zabierzesz psa do weterynarza, tym lepiej.
2. Zapalenie pochwy u suczek Tę dolegliwość można najczęściej zauważyć u suczek, które są jeszcze niedojrzałe płciowo. Powodem mogą być zaburzenia równowagi flory bakteryjnej, czy zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu suczki, które charakteryzują się wzmożonym zainteresowaniem okolicą pochwy / odbytu i saneczkowaniem. Czasami można również zauważyć wyciek z pochwy i zaczerwienienie jej okolic. Jeśli zauważysz takie objawy, najlepiej będzie jak najszybciej zgłosić się do weterynarza.
3. Pasożyty Oczywiście jednym z powodów saneczkowania psa (choć stosunkowo rzadkim) są pasożyty układu pokarmowego, które powodują saneczkowanie u psa. Pies może być nosicielem tasiemca, który potrafi się poruszać. Czasami można zaobserwować człony tasiemca przyklejone do sierści psa, które wyglądają bardzo niepozornie, jak malutka pestka ogórka. Bardzo często tasiemiec występuje w parze z pchłami, które są pośrednim żywicielem tasiemca i często zarażają czworonoga tasiemcem. Dlatego bardzo ważne jest, by pamiętać o regularnym odrobaczaniu psa, o wiele lepiej i łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego kiedy zauważysz, że Twój pies saneczkuje, obserwuj go uważnie i zabierz do weterynarza.