Pies z fałdami fascynuje ludzi już od wieków. Zachwycające dla niektórych, odrażające dla innych. Naukowcy do tej pory nie są całkowicie wytłumaczyć, dlaczego jedne psy wyglądają jakby ich skóra była za luźna i za duża na ich ciało.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
PIES ZE ZMARSZCZKAMI – JEGO PIELĘGNACJA
Pofałdowany pies wygląda uroczo i zachwycająco, ale jego pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych. Luźna skóra stwarza dogodne warunki wszelkim infekcjom skórnym. Pomiędzy fałdami zbiera się brud a cyrkulacja powietrza jest zdecydowanie utrudniona, w związku z tym bakterie mają idealne środowisko do bytowania. Dlatego też pies z nadmiarem skóry musi mieć przecierane przestrzenie międzyfałdowe z potencjalnego brudu od 3 do 4 razy w tygodniu. O szczególną dbałość i uwagę potrzebują zmarszczki w okolicy pyska, ponieważ w tej okolicy zbiera się w dużej ilości ślina czy też resztki pokarmu. Do czyszczenia takiego psa należy używać miękkiej, czystej i wilgotnej ściereczki, ewentualnie ręcznika. Pielęgnacja pofałdowanego psa powinna być wykonywana ze szczególną delikatnością, gdyż okolice fałd są niezwykle delikatne oraz podatne na urazy. Właściciel psa ze zmarszczkami muszą pamiętać, że każdy podejrzany objaw, każda niepokojąca zmiana na skórze czy brzydki zapach, jest sygnałem, że należy udać się niezwłocznie ze swym pupilem do lekarza weterynarii. Najważniejszą kwestią w utrzymywaniu czystości takich miejsc jest również suchość. Przestrzenie międzyfałdowe muszą być suche. Wilgoć i brak swobodnego przepływu powietrza to idealne środowisko dla grzybów i bakterii. Musimy unikać również odparzeń czy odleżyn w tych okolicach. Dlatego stosowanie wazeliny jest polecane w pielęgnacji zmarszczek u tych psów.
PSY Z FAŁDMI – PRZYKŁADY.
Pofałdowany pies należy do rasy shar pei. Rasa ta jest chyba najbardziej rozpoznawalną grupą psów z dużą ilością skóry. Pochodzą one z Chin i były one też symbolem dynastii Han. Kiedyś używane jako psy stróżujące (grobowców), obronne i bojowe. Obecnie – zwierzęta domowe o spokojnym usposobieniu, lekko niezależne, ale bardzo lojalne. Kolejną rasą należącą do tego typu psa jest olbrzymi mastif neapolitański. Jest on dużym, krępym psem z nadmiarem skóry na całym ciele. Pochodzi on od mastifa tybetańskiego i jest dobrym obrońcą domu i rodziny. Z kolei psy z fałdami głównie w okolicach głowy to buldogi angielskie. Kiedyś były one symbolem Wielkiej Brytanii. Buldog angielski to pies używany do walk, dziś – pupil rodziny. To małe czworonogi o bardzo krępej budowie ciała. Są bardzo podatne na udary słoneczne i niestety mają duże problemy z oddychaniem z powodu silnie skróconej kufy. Bloodhound również jest psem ze zmarszczkami choć na pierwszy rzut oka można tego nie dostrzec. Przede wszystkim ich długie i luźno zwisające uszy zwracają na siebie uwagę. Natomiast czworonóg ten całe ciało ma pokryte obwisłą skórą. Są to idealne psy tropiące, obecnie doskonale radzące sobie w roli psich terapeutów albo ratowników. Kolejnym obecnie popularnym psem z fałdami jest mops. Rasa ta po za swoją pofalowaną skórą, posiada charakterystyczne wyłupiaste oczy, zakręcony ogon oraz bardzo skrócony pyszczek. Są obecnie bardzo modnymi towarzyszami domu. Cechują się one duża czułością i radosnym usposobieniem. Buldog francuski to wraz z mopsem, najbardziej rozchwytywana rasa piesków do towarzystwa. Buldożek zwraca na siebie uwagę każdego. Jego niewielkie rozmiary, stojące uszy oraz mnóstwo zmarszczek rozczulają prawie każdego. Należą do czworonogów radosnych i zabawnych, ale bardzo upartych.
Czworonogi będące psami o luźnej skórze potrafią rozkochać w sobie praktycznie każdego. Wyglądają zabawnie, część – słodko i uroczo, jednak musimy mieć na względzie, że zwierzęta te potrzebują dużej troski i uwagi o ich skórę.