Owczarek z Majorki- opis rasy i najważniejsze informacje

Pochodzenie owczarka z Majorki, jest nie do końca jasne, choć uważa się, że te uniwersalne psy gospodarskie zostały przywiezione na Baleary przez iberyjskiego monarchę Jakuba I Aragońskiego. Warto wiedzieć także, że owczarki z Majorki służyły głównie jako psy do walki. Program kontrolowanej hodowli owczarków z Majorki rozpoczął się w latach siedemdziesiątych, z kolei pierwszy rejestr tej rasy sporządzono w 1980 roku. Następnie „Królewskie Centralne Towarzystwo Promocji Ras Psów Hiszpańskich” uznało tę rasę, a FCI uznała ją również w 1982 roku. Inne nazwy Owczarka z Majorki to Majorca Sheepdog, Ca de bestiar i Perro de pastor Mallorouin.

Owczarek z Majorki – ogólna charakterystyka 

Futro owczarka z Majorki ma długość, w przypadku psa krótkowłosego od 1,5-3 cm długość włosa. W przypadku odmiany długowłosej jest to 7 cm długości sierści w zimie, która jest nieco kręcona na grzbiecie. Chociaż sierść owczarka z Majorki ma głównie kolor czerni, bardzo często zdarza się, że osobniki mają jasne plamy umiejscowione na klatce piersiowej, z przodu, z tyłu i na szyi.

Owczarki z Majorki klasyfikuje się jako psy pasterskie, a ich gatunek pochodzi z Hiszpanii. Owczarki z Majorki żyją przeciętnie od  10 do 14 lat. osiągając w tym czasie przeciętnie wielkość od 66 do 73 cm u psa i 62 – 68 cm u suki, ważąc przy tym najczęściej 38 do 42 kilogramów.

Owczarek z Majorki – temperament i usposobienie

Znany ze swej wierności owczarek z Majorki zawsze stanie w obronie swojego terytorium i jest zawsze w gotowości do obrony swojej rodziny przed ewentualnym zagrożeniem. 

Jest to pies odważny, skory do pomocy, ani zbyt agresywny, ani nieśmiały ale często wykazujący nieufność wobec obcych. Dominującą osobowość owczarka można zaobserwować, kiedy kieruje stadem owiec, szczekając, skubiąc i wpatrując się w nie przenikliwie, pokazując, że to on tu rządzi. 

Reklama

Owczarek z Majorki – cechy rasy

 • Owczarek z Majorki jest wesołym psem, chętnie bawiącym się ze znanymi mu osobami.
 • Jest to spokojny pies z dużą inteligencją, który pozbawiony jest instynktu myśliwskiego 
 • Jest psem kompletnie oddanym swojemu właścicielowi, zachowującym duży dystans wobec osób nieznanych.
 • Dzięki ogromnemu oddaniu owczarek z Majorki jest bardzo posłuszny. Pamiętajmy jednak, że ze względu na swoją wrażliwość nie znosi przemocy fizycznej a jego tresura powinna odbywać się w sposób bezstresowy.
 • Jeżeli pies nie ma zapewnionej wystarczającej aktywności mogą pojawić się regularne ucieczki z miejsca zamieszkania, lub uszkodzenia przedmiotów codziennego użytku.
 • Pies potrzebujący dużej ilości przestrzeni, nie sprawdzi się w małym mieszkaniu.
 • Owczarek nie ma problemu ze współżyciem z innymi. Doskonale sprawdzi się mieszkając z innymi zwierzętami bądź lokatorami, bez względu na wiek.

Owczarek z Majorki – szkolenie i codzienne zajęcia

Owczarki z Majorki nie będą dobrym wyborem dla Ciebie, jeśli nigdy wcześniej nie posiadałeś psa. Podczas szkolenia psa tego gatunku musisz być stanowczy i pewny siebie. Zdobycie zaufania u psa poprzez szkolenie polega na wydawaniu poleceń, dzięki którym zwierzę może nauczyć się harmonijnego życia w rodzinie. Ze względu na swój instynkt stadny, może być skłonny do agresji. Dlatego podstawowe komendy, takie jak „siad”, „zostań”, „stój”, „chodź” i „idź” są niezbędne do ograniczenia tego niepożądanego zachowania.

Owczarek z Majorki – żywienie 

Jako rasa energiczna, owczarki z Majorki jako psy energiczne potrzebują wysokiej jakości suchej karmy zawierającej około 20% białka i 7% tłuszczu. Dokonując zakupu karmy, upewnij się, że zawiera ona białko mięsa, z ryb, wołowiny lub drobiu.

Reklama

Owczarek z Majorki – ważne informacje

 • Przeciętny koszt utrzymania owego gatunku wynosi ok.250 zł wliczając karmę, smakołyki oraz wszystkie niezbędne rzeczy.
 • Pies ten nie jest podatny na choroby, jest przykładem wiejskiego, odpornego na wszelkie dolegliwości gatunku.
 • Jest odporny na warunki atmosferyczne zarówno na chłód jak i upał.
 • Pies nie ma skłonności do tycia.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Rasy psów średnich

Rasy psów średnich są najczęściej występującymi rasami psów. Nie za małe, nie za duże, wprost [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama