Większość właścicieli psów nie lubi rozstawać się ze swoimi pupilami. Co więcej, co raz większa ilość osób podróżuje i zwiedza świat razem ze swym kudłatym przyjacielem. W związku z tym wspólne wyjście na plażę nie powinno obecnie nikogo dziwić.
Pies na plaży.
Jeszcze kilka lat temu w Polsce panował całkowity zakaz przebywania czworonogów na wszelkiego rodzaju kąpieliskach. Aktualnie na terenach naszego kraju pojawia się co raz więcej plaż akceptujących obecność psów podczas pobytu nad wodą.
Należy pamiętać, że pobyt naszych zwierząt na większości polskich plażach jest nie mile widziany. W wielu miejscach panuje kategoryczny zakaz przebywania kudłatych czworonogów na terenie kąpieliska. Złamanie regulaminu panującego na danym obiekcie wiąże się z nałożeniem kary pieniężnej w wysokości nawet 500 zł. Dlatego niezwykle istotne jest zapoznanie się z zasadami przed wyprawą z psim towarzyszem na polską plażę.
W niektórych miejscach regulamin ma zapis, który mówi, że zwierzęta nie mogą przebywać na tym obszarze nawet do października lub wypisane są godziny dostępności terenu dla psów. Czasami zdarzają się takie plaże, że obecność naszych pupili jest dozwolona, lecz tylko w momencie, gdy ten wyprowadzany jest na smyczy i posiada on kaganiec.
Gdzie można wyjść z psem na plażę?
Obecnie w Polsce można spotkać co raz więcej miejsc akceptujących psie towarzystwo na swym obszarze. Występują one na całej długości Wybrzeża. Pies na plaży może przebywać w takich miastach jak: Władysławowo, Jastarnia, Kuźnica, Gdynia (Babie Doły, Kolibki). Natomiast w Gdańsku plaża dostępna dla czworonogów zaczyna się od wejścia nr 34, a w Sobocie – od nr 43 do 45. Łeba, Kołobrzeg, Darłowo, Rewa, Pogorzelica, Trzęsacz, Międzyzdroje, Pobierowo, Świnoujście, Ustka i Międzywodzie – miasta te. również są dumnymi posiadaczami psich plaż.
Tereny przyjazne kudłatym czworonogom zwykle oznaczone są znakami brzmiącymi w następujący sposób: „plaża przyjazna dla zwierząt”, „plaża przyjazna dla psów”, „strefa spacerów ze zwierzętami” lub „plaża dla właścicieli z psami”.
Należy pamiętać, że tereny parków narodowych są objęte całorocznymi zakazami wejścia. Takie same zasady panują na obszarach zajętych przez wydmy. Muszą być traktowane jako rezerwaty, więc obowiązuje tam całkowity i bezwzględny zakaz wchodzenia na nie przez ludzi i psy.
Pies na plaży – jak się zachowywać?
Odpowiedzialny właściciel psa powinien mieć świadomość, że tego typu relaks powinien być bezpieczny dla niego oraz jego pupila. W związku z tym, każdy z opiekunów musi odpowiednio zadbać o swego czworonoga podczas wspólnego pobytu na plaży. Istotne jest zachowanie ostrożności, dlatego ważnym jest by pies nie pognał wprost do wody zaraz po przyjściu na kąpielisko. Dobrym sposobem na przypilnowanie zwierzęcia jest zakup i korzystanie z dobrej, długiej smyczy. Wiele osób poleca, aby zaopatrzyć psa w kapok (dostępny w dobrych sklepach zoologicznych), który jest przydatny podczas pobytu czworonoga nad morzem.
Dobrym pomysłem jest również używanie specjalnej butelki z miską lub poidełka z wodą, ponieważ psy lubią pić słoną, morską wodę, a ta z kolei powoduje odwodnienie całego czworonożnego organizmu oraz problemy z jego trawieniem.
Należy pamiętać ze pies na plaży może mieć problem z ochłodzeniem swego ciała. Zwierzęta te mają mało wydajny system chłodzenia w porównaniu do człowieka. Istotne jest więc, aby unikał on przebywania na pełnym słońcu, zwłaszcza w najgorętsze godziny. W związku z tym zalecane są wizyty na plaży rano, ewentualnie – wieczorem.
Warto zabrać ze sobą również wodę do opłukania psa po morskiej kąpieli. Sól bardzo wysusza skórę zwierzęcia oraz wywołuje u niego alergie.
Jednakże najważniejsze jest to, aby zadbać o plażę podczas naszego pobytu. Istotne jest pozostawienie jej w takim stanie w jakim ją zastaliśmy. Oznacza to, że nie wolno zakopywać odchodów naszych pupili w piasku, a wykopane dołki – powinny zostać zasypane.