Duńsko szwedzki pies wiejski - pielęgnacja

Duńsko szwedzki pies wiejski – opis rasy, charakter, wygląd

Ten nieduży, choć solidnie i mocno zbudowany psiak ma piękną, łaciatą sierść, i jest blisko spokrewniony z pinczerami i terierami, choć jego charakter jest o wiele spokojniejszy, mniej zadziorny. To fantastyczny psiak do towarzystwa dla aktywnej rodziny. Dobrze sprawdzi się w psich sportach. Ponadto ma zrównoważony charakter, uwielbia się bawić i szybko się uczy. Czy można chcieć czegoś więcej? 

Duńsko szwedzki pies wiejski – charakter 

Jest to rasa, która jest wyjątkowo delikatna i łagodna wobec ludzi. Mimo tego, że psy tej rasy uwielbiają aktywność, są również bardzo zrównoważone i spokojne. Dodatkowo są towarzyskie i mocno przywiązane do swojego opiekuna. Pies wiejski okazuje swój entuzjazm i radość wiecznym merdaniem ogonem. 

Bardzo dobrze sprawdzi się jako pies rodzinny, jako, że uwielbia dzieci, za to zachowuje rezerwę w stosunku do obcych. Rzadko szczeka i nie niszczy rzeczy, chyba, że jest znudzony i sfrustrowany swoim życiem. Należy zatem pamiętać, żeby poświęcać mu wystarczającą ilość czasu, nigdy nie powinien być pozostawiony sam sobie. Zbyt mało ruchu jest szkodliwe nie tylko dla jego zdrowia fizycznego, ale też dla psychiki. W końcu wybawiony i zmęczony pies, to szczęśliwy pies, prawda? 

Dobrze dogada się z innymi zwierzakami w domu, jest bardzo przyjazny i skory do zabawy, ale ma lekko dominujący charakter, dlatego należy się spodziewać, że będzie przynajmniej próbował podporządkować sobie resztę stada. Zaakceptuje również mniejsze zwierzęta, takie jak gryzonie, czy koty, ale przyjdzie mu to z większą łatwością, jeśli będzie z nimi wychowany od małego. 

Pies duńsko – szwedzki jest bardzo inteligentny i szybko się uczy, ale równocześnie trzeba wiedzieć, że jest tez psem myśliwskim, co znaczy, że jest niezależny i uparty. Wykazuje też skłonności do dominacji, nie tylko nad mniejszymi zwierzętami, ale w ogóle, zatem bardzo ważne jest szkolenie i dużo cierpliwości, a także socjalizacja. 

Reklama

Duńsko szwedzki pies wiejski – zdrowie 

Psiaki tej rasy są niezwykle zdrowe i odporne. Hodowcy przywiązują dużą wagę do tego, żeby rozmnażane osobniki były wolne od jakichkolwiek obciążeń genetycznych. 

Nie oznacza to oczywiście, że jest to rasa zupełnie wolna od chorób, ponieważ taka absolutnie nie istnieje. Najczęściej spotykaną dolegliwością u psów tej rasy są stany zapalne uszu, które niestety występują u wszystkich psiaków ze zwisającymi uszami, dlatego jest to część ciała psiaka, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę. 

Reklama

Sporadycznie mogą się zdarzać dysplazje biodrowe, czy łokciowe, ale hodowcom prawie zawsze udaje się wychwycić tendencję do tych chorób u swoich psów. 

Czasami zdarzają się też: niewydolność nerek, choroby oczu, wady serca, czy niedoczynność tarczycy. 

Duńsko szwedzki pies wiejski – historia 

Niewielkie, krótkowłose i łaciate psiaki biegały po Szwecji i południowej Danii już od setek lat. Zajmowały się różnymi rzeczami, od pilnowania dobytku i obejścia, poprzez łapanie myszy i szczurów, pomaganie w polowaniach, po zaganianie krów i owiec. Istny pies orkiestra, prawda? 

Ponadto, jak na wiejskie psiaki były zaskakująco wyrównanym typem, co znaczy, że są naturalną rasą. 

Reklama

Duńsko szwedzki pies wiejski – pielęgnacja 

Pielęgnacja tej rasy nie powinna sprawiać zbyt dużych trudności. Opiera się tak naprawdę przede wszystkim na regularnym czesaniu sierści, jako, że mam skłonność do tworzenia się kołtunów. Dodatkowo regularnie trzeba sprawdzać uszy psa, szczególnie, jeśli przebywał w wodzie – wilgoć w połączeniu ze zwisającymi uszami to idealny przepis na infekcję. 

Ponadto trzeba regularnie obcinać psiakowi pazury i przemywać oczka wilgotną szmatką, czy wacikiem. Koniecznie zadbajcie też o zęby! Na rynku dostępnych jest wiele past, które wystarczy wetrzeć w dziąsła, by rozpuściły osad nazębny. 

Duńsko szwedzki pies wiejski – cena i wzorzec 

Rasa pochodzi ze Szwecji i jest naprawdę długowieczna, psiaki tej rasy żyją 15 i więcej lat. Jest to bystry psiak o żywym usposobieniu, bardzo czujny, a część przedstawicieli rasy cechuje silny instynkt łowiecki. 

Wielkość rasy to 34-37 cm u psów i 32-35 cm u suczek (tolerancja +/- 2 cm). 

Reklama
Reklama

Waga waha się od 6 do 10 kilogramów. 

Szata jest głównie biała, choć dopuszcza się łaty różnej barwy i wielkości, w różnych połączeniach (czarne, czekoladowe, rude, płowe), z podpalaniem lub bez niego. 

Koszty utrzymania to od 100 – 150 zł miesięcznie, nie wliczając kosztów weterynaryjnych. Koszt szczeniaka to od 1000 – 1400 euro. Niestety na psiaka trzeba zazwyczaj poczekać kilka miesięcy i sprowadzić go zza granicy. 

Wiele źródeł wskazuje na to, że pies duńsko szwedzki ma dużo wspólnego z pinczerami i terierami, które pełniły podobne funkcje w innych krajach. Z wyglądu przypomina najbardziej jack russell terriera, z tym, że ma dłuższe nogi. Z terierami łączy go jednak na pewno doskonała umiejętność stróżowania. 

Kiedyś ta rasa była znana jako szczurołap lub skånsk terier. Obecna nazwa, czyli pies duńsko – szwedzki, obowiązuje dopiero od 1987 roku, kiedy to Dania i Szwecja porozumiały się w kwestii nazwy. 

Obecnie psiaki te cieszą się dużą popularnością w Skandynawii, szczególnie w Szwecji, nieco mniej w Danii. Wielu jej przedstawicieli można spotkać w Finlandii i Norwegii, mieszkańcy tych krajów uważają bowiem, że jest to idealny pies do szkolenia. Co ciekawe, przedstawicieli tej rasy można nierzadko spotkać w Ameryce Północnej. W Polsce mieszka tylko jeden zwierzak tej rasy, niestety hodowla nie jest prowadzona, dlatego szczeniaka trzeba sprowadzać zza granicy. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Foxhound angielski - opis rasy

Foxhound angielski to wytrzymały i niezależny pies myśliwski stworzony do polowań na lisy. Potrzebuje dużo [...]

Pudel toy - opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa IX, sekcja 2, nr wzorca 172. Pudel toy to pies wesoły, bystry i [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama