Mastif afrykański boerboel rasa psa

Boerboel (Mastif Afrykański) – cena, hodowla, szczeniaki, charakter

Boerboel jest psiakiem, który pracuje na farmach południowoafrykańskich osadników. Jego poważna mina wiele mówi o jego charakterze. To świetny pies stróżujący i fantastyczny pies obronny. Równie imponujące są jego umiejętności łowieckie. Jest to wytrzymały, silny i stanowczy psiak. Co warto wiedzieć o tej rasie? 

Boerboel – charakter 

Mimo swojej siły i stanowczości, jest to bardzo zrównoważony psychicznie pies o stabilnym charakterze. Boerboel silnie przywiązuje się do swojego opiekuna i potrzebuje widzieć w nim autorytet. Jest w stosunku do swojego właściciela bardzo opiekuńczy i nie zabawa się stanąć w jego obronie, niezależnie od tego, jakie koszty może w związku z tym ponieść. 

Kupując psa tej rasy trzeba być pewnym, że kupuje się go z dobrej, sprawdzonej hodowli o długiej historii prowadzenia tej rasy. Boerboel nie jest psem agresywnym pod warunkiem, że jest dobrze zsocjalizowany i zadbany przez hodowców. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego hodowcy. 

Jednak kiedy psiak pochodzi ze sprawdzonej hodowli, nie ma się tak naprawdę o co martwić. Oczywiście należy wybrać się z psem na szkolenie, jednak poza tym jest to bardzo spokojny i czuły psiak, szczególnie delikatny w stosunku do dzieci. Uwielbia spędzać czas na zabawie i przytulaniu – często zajmuje miejsce na kanapie żeby uszczknąć nieco uwagi opiekuna i nakłonić go do głaskania. Relacja w tym psem powinna być oparta na partnerstwie, wzajemnym szacunku i dobrej komunikacji, której nauczycie się na szkoleniu. 

Boerboel nie nada się do mieszkania, potrzebuje zieleni i ogrodu do wybiegania się, i wylegiwania. Nie powinien jednak mieszkać na dworze – potrzebuje stałego kontaktu z rodziną, w innym wypadku będzie bardzo nieszczęśliwy i może nawet stać się agresywny. 

Reklama

Jeśli chodzi o inne zwierzęta w domu, nie ma z nimi problemu i raczej w każdym przypadku się z nimi zaprzyjaźnia. Tarcia mogą się pojawić, jeśli w domu znajdą się dwa samce tej samej rasy, szczególnie, jeśli będą niekastrowane. 

Boerlboel jest świetnym, niehałaśliwym stróżem, choć kiedy już wyda z siebie dźwięk, jest on głośny i przenikliwy, niektórzy porównują go nawet do ryku lwa. Kiedy wyczuje intruza, niezwłocznie rzuci się do ataku i obrony posesji, i właściciela. Jednak dobrze wyszkolony psiak po usłyszeniu odpowiedniej komendy niezwłocznie zaprzestanie ataku i powita gości. 

Reklama

Nie jest to pies dla każdego, a z pewnością nie dla początkujących opiekunów. Jego opiekun powinien być czuły i poświęcać psu dużo czasu, ale jednocześnie konsekwentny i stanowczy, żeby zbudować sobie autorytet i nie pozwolić psiakowi wejść sobie na głowę. Nie nada się również dla osób które nie przepadają za aktywnością fizyczną – potrzebuje on dużej ilości ruchu i zabawy. 

Boerboel – zdrowie i żywienie 

Jest to zdrowa i odporna rasa, ale ma predyspozycje do niektórych chorób, między innymi do dysplazji bioder i łokci. Charakterystyczne dla boerboela jest też wypadanie pochwy. 

Karma powinna być bardzo wysokiej jakości, żeby zapewnić psiakowi wszystkie składniki odżywcze. 

Boerboel – historia 

Psiak ten pochodzi z RPA, a jego historia sięga starożytnych molosów używanych w Asyrii do większych polowań. Psiaki te były również gladiatorami na rzymskich arenach, a także towarzyszyły w wojnach. Legiony rzymskie doprowadziły je między innymi do Wielkiej Brytanii, a później psiaki te zawędrowały do Afryki. 

Reklama

Boerboel – hodowla 

Tak jak wspomniałam, hodowla powinna być sprawdzona i doświadczona w prowadzeniu tej rasy. Psiaki te żyje od 10 – 13 lat, a ich miesięczny koszt utrzymania wynosi od 150 – 300 zł. 

Wielkość psa wynosi około 66 cm, z kolei waha waha się od 60 – 65 kg w przypadku psów i około 55 kg w przypadku suczek. 

Boerboel cena 

Boerboel szczeniaki: cena waha się od 4200 do 5000 zł. 

Boerboels – pielęgnacja 

Pielęgnacja tej rasy jest bardzo mało wymagająca, wystarczy tak naprawdę szczotkować psiaka raz na tydzień, czy dwa. Warto robić to nieco częściej w okresie linienia. Poza tym trzeba zadbać o standardowe czynności pielęgnacyjne, takie jak czyszczenie zębów, oczu, uszu i przycinanie pazurów.

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Chihuahua – opis rasy

Klasyfikacja FCI - Grupa IX , sekcja 6, nr wzorca 218 Najmniejszy piesek na świecie o [...]

Dodaj komentarz

Reklama